Diğer Yazılarımız

Kuruyemiş Tüketiminin Önemi

Kuruyemişlerin Faydaları Nelerdir? 


Birçok insan; hayatı boyunca farklı sağlık sorunları ile karşılaşıyor. Yetersiz beslenme; sağlık sorunlarının altında yatan en önemli sebep olarak dikkat çekiyor. Yoğun çalışma şartlarından dolayı bilhassa ara öğünü atlamak zorunda kalan kişilerin karşısına farklı problemler çıkabilir.

Kuruyemiş tüketimi; her geçen gün önemli hale geliyor. Sağlığa birçok faydası bulunan kuruyemiş; yaşından bağımsız olarak her insanın tüketmesi gereken yiyecekler arasında bulunur. Siz de yazımız sayesinde kuruyemiş faydaları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Kuruyemişlerin Faydaları Nelerdir?

  • Kuruyemiş; sindirim sistemini düzenlemesi ile öne çıkar. Bilhassa çekirdek; lifli yapısı sayesinde besinlerin bağırsakta daha yavaş hareket etmesini sağlar. Besinlerin daha yavaş hareket etmesi; tam olarak sindirilmeleri açısından da önem taşır. Ayrıca, bağırsakların belirli bir düzende hareket etmesi; kabızlık, gaz ve şişkinlik gibi sorunları önler.
  • 2020’li yıllarda olduğumuz şu günlerde insanlar kilo vermek adına farklı arayışlar içerisine giriyorlar. Ancak, düzenli ve dengeli bir beslenme prograamı ile zannedilenden daha kısa sürede kilo verilebilir. Kuruyemiş; tok tutucu etkisi ile öne çıkar. Diyet yapan kişilerin bilhassa ara öğünlerinde kuruyemiş tüketmeleri önemli bir husustur. Kuruyemiş; hem tokluk hissi sunması hem de sindirim sistemini düzenlemesi ile fazla kilolarından kurtulmak isteyenlere hitap eder.
  • Kuruyemiş; cilt sağlığını koruması ile de öne çıkar. Vücudu içeriden besleyen bir yiyecektir. Bünyesinde E vitamini, B kompleks vitamini başta olmak üzere çok sayıda vitamin ve mineral yer alır. Bunun yanı sıra, antioksidan özellikleri ile dikkat çeken kuruyemiş türleri; birçok cilt sorununu ortadan kaldırır. Bilhassa kuru cilt sorunu olanların düzenli bir şekilde kuruyemiş tüketmesi tavsiye edilir.
  • Kuruyemiş denildiği zaman akla badem, fındık ve fıstık geliyor. Bu üç kuruyemiş; vücudu içeriden besleyen özellikleri ile dikkat çeker. Vücudun kendisini onarması için gerekli olan vitamin ve mineraller; badem, fındık ve fıstıktan elde edilir. Kuruyemişlerin içerdiği yapı taşları; aynı zamanda hücre yenilenme sürecine de önemli bir katkı sağlar.
  • Sağlıklı bir şekilde kilo vermek isteyenlerin ara öğünlerinde mutlaka kuruyemiş tüketmeleri gerekir. Fıstık, badem ve kaju; en iyi ara öğün olarak bilinir. Bilhassa kaju içerdiği yüksek yağ oranı ile tokluk hissinin daha uzun süre korunmasını sağlar. Ayrıca, kuruyemiş; kuru meyvelerle beraber tüketildiği takdirde kan şekerini dengeler. Kan şekerinin dengelenmesi; kişinin ani açlık krizlerine girmesinin de önüne geçer. Sonuç olarak, kuruyemiş; doğal yollarla kilo vermek isteyenlere yardımcı olur.
  • Beyin; insanların hayatını devam ettirmesi noktasında hayati önem taşıyan bir organdır. Beyin sağlığının en iyi şekilde korunması şarttır. Beyin işlevlerinin bozulması; Alzheimer ve bunama gibi hastalıkların ortaya çıkmasına neden olur. Beyin sağlığını korumak ve hastalıkların ilerleme sürecini yavaşlatmak adına dengeli ve düzenli beslenmek şart haline gelir. Kuruyemiş; beyin sağlığını koruyan yiyecekler arasında yer alır. Günde bir porsiyon kuruyemiş tüketilmesi şarttır. Ayrıca, kuruyemiş; beyin sağlığının yanı sıra genel vücut sağlığını da korur.

Badem

Kuruyemiş tüketmeyi seviyorsanız ilk tercihiniz badem olabilir. Sinirleri güçlendirmesi, göğüs hastalıklarının önüne geçmesi, beden ve zihin yorgunluğunu ortadan kaldırması, kalp krizi riskini azaltması, kan şekeri seviyesini ayarlaması, kansere yakalanma riskini azaltması, böbrek başta olmak üzere idrar yolları ve cinsel organlardaki iltihapların önüne geçmesi; bademin faydaları arasında gösterilebilir.

Yer Fıstığı

Tek başına tüketilmesinin yanı sıra bilhassa tatlılara eklenmesiyle dikkat çeken yer fıstığı; her insanın beslenme listesinde mutlaka olmalıdır. Yer fıstığı; iyi kolesterol seviyesini yükseltmesi, kötü kolesterol seviyesini düşürmesi, kolon ve mide kanserinin önüne geçmesi, kan şekeri seviyesini dengelemesi, E vitamini içermesinden mütevellit cilt sağlığını koruması, saç dökülmesi ve kırılmasına karşı etkili olması, vücut için oldukça faydalı yağlar içermesi gibi özellikleri ile dikkat çeker.

Antep Fıstığı

Lezzetiyle dikkat çeken Antep fıstığı; antioksidan bakımından bir hayli zengindir. Hücre hasarını önler. Ayrıca, kanser riskini azaltır. Kalorisinin düşük olması ciddi bir avantajdır. Bu sayede, kilo alma endişesi yaşayanlar da rahatlıkla Antep fıstığı tüketebilirler. Buna ek olarak, protein oranı bir hayli fazladır. Düzenli olarak Antep fıstığı tüketildiği takdirde vücuttaki kötü kolesterol seviyesi azalır. Kalp, göz ve sindirim sağlığını korumasıyla dikkat çeken bir yiyecektir.

Fındık

Mutlaka tüketmeniz gereken kuruyemişlerden birisi de fındıktır. Fındık; tokluk hissi vermesine ek olarak, bağışıklık sistemini güçlendirir. Bunun yanı sıra, sinirleri sağlamlaştırır. Beyin sağlığını koruyucu etkisi bulunur. Diyabet riskini azaltması ile de dikkat çeker. Kolesterolü düşüren bir kuruyemiştir. Vücuttaki hücreleri yenilemesinin yanı sıra kansere karşı koruyucu etkisi de vardır. Kabızlığı önlemesi ciddi bir avantajdır. Ayrıca, erken yaşlanmanın da önüne geçer. Düzenli olarak fındık tüketildiği takdirde kişinin kasları eskiye kıyasla daha güçlü hale gelir.

Ceviz

Harika bir tadı olan ceviz; sağlığa faydalı özellikleri ile de dikkat çeker. Kalp damar sağlığını korur. Bunun yanı sıra, kolesterolü dengeler. Kemikleri güçlendirir. Çocukların zeka gelişimine önemli katkıda bulunur. Cilt için oldukça faydalı bir besindir. Hatta, birçok kozmetik firmasının ürünlerinin içeriğinde ceviz bulunur.

Ceviz; tüm bu özelliklerine ek olarak vitamin ve mineral bakımından bir hayli zengindir. Genel vücut sağlığını korur. Kalp çevresinin temizlenmesini sağlar. Çok güçlü antioksidan içeren elementler barındırır. Uzmanlar; her öğünden sonra ceviz yenmesinin gerekli olduğunu ifade ederler.

 

Gecbunlari

Teknoloji Haberleri Ve Gündeme Dair Haberlerin Yer Aldığı Bir Blog Şeysiii.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.