Diğer Yazılarımız

Lens Filtresi Ne İşe Yarar?

Lens Filtresinin Yararları Nelerdir?


Fotoğraf makinesinde yer alan sensörler yansıyan ışığı yakalama ya da görmeme gibi özellikleri barındırmıyor. Bu sebeple yansımaları ortadan kaldırmaya yarayan fiziksel bir polarize filtre kullanmaya ihtiyaç duyulur. Genellikle objektifin ön kısmında yer alan vida yuvasına döndürülerek takılan bu filtrelerin Lineer ve Dairesel olacak şekilde 2 çeşidi vardır. Her iki çeşidi de temel olarak aynı görevi görse de günümüzde DSLR ve aynasız olan modellerde genellikle dairesel polarize lens filtresi kullanılır.

 Lens filtresi içinde uzun yıllardır kullanılan filtrelerden biri polarize filtredir. Polarize filtrenin temel görevi sadece belli bir yönde yansıyan ışığın fotoğraf makinesine ulaştırmaktır. Yansımaların ortadan kaldırılmasını sağlayan filtre, objektifin önüne takılarak kullanılır. Polarize filtre sadece istenen yönde yansıyan ışığın fotoğraf makinesi sensörüne ulaşmasını sağlar. Bu kullanım cam, metal ya da su birikintisi gibi yüzeylerde yaşanan yansımayı ortadan kaldırmaya yarar.

Bu filtre gökyüzündeki bulutların ya da ağaçların yapraklarının daha fazla ortaya çıkması için de tercih edilir.

Lens Filtresinin Yararları Nelerdir?

 Yansımaları ortadan kaldıran kamera lens filtre çeşitleri profesyonel sonuçlar alabilmek için birçok yarar sağlar.

  • Yansımanın kaldırılmasında etkilidir; otomobilin içinde yer alan birini gün ışığında dışarıdan fotoğraflamak istediğinizde camda yansımalar oluşur. Polarize filtre bu yansımaları ortadan kaldırma da yarar sağlar. Bir vitrinin arka bölümünü dışarıdan çekmek istediğiniz zaman yansıma ile karşılaşabilirsiniz. Bu yansıma da genellikle istenmeyen sonuçlar ortaya çıkarır. Bunun önüne geçmek için polarize lens filtresi kullanabilirsiniz.
  • Bulutları belirginleştirir; gökyüzünde yer alan bulutları daha belirgin hale getiren polarize filtreler, ağaçların yapraklarının biraz daha ortaya çıkması için de kullanılır. Metal yüzeylerin yansımalarını gidermek için de kullanılır. Doğru zamanda ve doğru yerde kullanıldığında çok fazla fayda sağlayan polarize filtreler, objektifle kullanılacağı için onun çapına uygun olacak şekilde alınması gerekir.
  • Objektiflerin üzerinde yer ala çap değerine göre alınan polarize filtreler, vidalanarak yerine takılır. Bu filtrelerin sahip olduğu tek negatif etki ise ışık geçirgenliğini azaltmasıdır. Polarize filtreler, aynasız ve bazı kompakt modellerde de tercih edilebilir. Dijitalle beklenen sonucun alınmadığı çalışmalarda, yansımaları kaldırmanın en kolay yolu polarize filtre kullanmaktır. Bulutları belirgin hale getirmenin ya da ağaç yaprakları ortaya çıkarılabilmenin aynı zamanda yansımayı çekim sırasında ortadan kaldırmanın tek yolu polarize filtre kullanmaktır.
  • Objektifi darbelere karşı korur; darbelere karşı korumada rakibi bulunmayan polarize filtre fotoğrafla ilgilenen herkesin sahip olması gereken bir aksesuardır. Fotoğraflama sırasında oldukça faydalı olan bu filtre aynı zamanda objektifi darbe ve düşme gibi dış etkenlere karşı korur. Objektifle kıyaslandığında çok daha ucuz bir aksesuardır.

Filtre fiyatları da özelliklerine ve markasına göre değişiklik gösterir. Uv filtre çeşitleri ve çok daha fazlasını öğrenmek için Fotografium ürünlerini mutlaka incelemelisiniz.

Lens Filtresi Çeşitleri İçin Fotografium!

Birbirinden farklı yararlı özelliklere sahip olan polarize filtre günümüz fotoğrafçılarının vazgeçilmez aksesuarlarından biridir. Polarize lens filtresi objektifi dış etkenlere karşı bir noktaya kadar korur. Bu filtrelerin kullanımı sırasında doğru açıyı tutturmak için ekrandan etkisinin nasıl olduğuna bakarak döndürmek gerekir. Etkisi anında görmek mümkün olduğu için yansımayı ortadan kaldıracak açıyı bulana dek döndürülebilir. Uygun fiyatlı ve kullanımı kolay bir aksesuar olan bu filtreyi, günlük olarak kullanabilir ve anında sonuç alabilirsiniz. Sony a6500 gibi profesyonel kameralar ile birlikte lensleri de inceleyebilirsiniz. Fotografium ürün kataloğu içinden ihtiyacınız olan ürünleri incelemek için acele edin!

Gecbunlari

Teknoloji Haberleri Ve Gündeme Dair Haberlerin Yer Aldığı Bir Blog Şeysiii.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.