Film&Dizi

Matematik Filmleri: İzlenmesi Gereken En İyi Matematik Konulu Filmler

En Çok İzlenen Matematik Konulu Filmler

r
Matematik konulu filmler, hayatı matematik olan, bulmaca çözmeyi seven ve sayılar ile oynayan kişiler için muazzam seyir zevki verir. Matematik penceresinden dünyaya bakmak; matematikçi ve matematik öğretmenlerinin işi olsa da matematiği biraz sevmek de bu filmlerden zevk almak açısından yeterli olur.

En Çok İzlenen Matematik Konulu Filmler

Matematik ile arası olanlar için harmanlanmış pek çok film vardır. Matematik konulu filmler neden izlenmeli öncelikle farklı bakış açılarının gelişmesine etki eden matematik ayrıca kişinin aklını daha çok çalıştırmasını ve bilinmeyi bulmak için azami gayret sarf etmesini sağlar.

Good Will Hunting – Can Dostum

Matematik sevdiren filmler arasında bulunan Can Dostum, 1997 yapımı olup bir Robin Williams filmidir. Filmde Matt Damon ve Ben Affleck gibi oyuncular da yer alır. Matt Damon’ın canlandırdığı Will Hunting, resmi matematik eğitimi almamış olmasına rağmen matematik dehasıdır. Üst derecede zekâ seviyesine sahip olan Will, MIT’de temizlik işlerinde çalışır.

Matematik profesörü olan Lambeau’nun çözülmesi yeterince zor olan birkaç soruyu tahtaya yazmıştır. Will de temizlik yaptığı akşamlardan birinde bu zor soruları çözer ve sessizce ortadan kaybolur. Kısa zaman içinde bu soruları çözen Will’i keşfeder ve kendisine pek çok alanda yardım etmeye başlar.

Will’in kavga sebebi ile hapis cezasına çarptırılırken bu beladan kurtulmak için profesörden yardım ister sonrasında da Will, hayatını düzene sokabilmek için psikolojik destek de almaya başlar. .Bu film ile Robin Williams en iyi yardımcı erkek oyuncu ödülünü alırken film de özgün senaryo dalında Oscar kazanmıştır.

Rain Man – Yağmur Adam

Matematik konulu filmler arasında yer alan1988 yapımı olan filmin başrollerinde Tom Cruise ve Dustin Hoffman yer alır. Uçarı ve bencil olan Charlie ile inanılmaz bir matematik kafası olan abisi Raymond arasında geçen film, babaları ölünce kalan miras için Charlie’nin yaptıkları ve sonrasındaki hesaplaşmalarını gösterir.  Charlie, babasından uzak olsa da ölümünden kalan miras ile hayaller kurmaya başlar; ancak babası sadece 1949 model bir Buick araba bırakmıştır.

Mirasın tamamı ise Charlie’nin de bilmediği abisi Raymond’a kalmıştır.  Charlie ise mirasın tamamından vazgeçmeye niyetli değildir bu neden ile abisini aramaya başlar. Raymond, otizmli ve aynı zamanda savant sendromuna sahiptir. Klinikte tedavi gören abisini kaçırır ve uzun bir seyahate çıkarır. Charlie için en önemli şey paradır ve paranın kontrolünü ele geçirmesi için de abisinin velayetini almak ister.

https://www.youtube.com/watch?v=H6PAVZj4jns

Raymond’un rahatsızlığından dolayı çok farklı alışkanlıkları vardır ve Charlie için bu alışkanlıklar gerçekten zor gelir; ancak Raymond’un matematik ve hafıza zekâsına öte yandan hayranlık duyar. Bu yetenekler ortaya çıktığında soluğu Las Vegas kumarhanelerinde alır ve bu yetenek sayesinde hile yaparak para kazanmaya çalışır. Para sevdası peşine düşerken Charlie, Raymond’ı keşfettiği kadar geçmişini ve kendinin keşfeder.

Pi

Film, Sean Gullette tarafından canlandırılan matematikçi Max Cohen’in hikâyesinin anlatıldığı filmin yönetmenliği Darren Aronofsky tarafından gerçekleştirilir. Pi sayısını kendinde takıntı haline getiren Max’in bu neden ile tüm hayatı değişir. Matematik konulu filmler arasında mutlaka görülmesi gereken filmlerden olan Pi, 2008 yapımı olup Sean Gullette tarafından da resmen oyunculuk resitali gerçekleşmiştir.

Einstein and Eddington

Matematik belgeselleri arasında yer alan film, 2008 yapımı olup 1. Dünya Savaşı sırasında geçer. Filmin çıkış noktası Einstein’ın Genel Görelilik Kuramı olup 1. Dünya Savaşı esnasında özellikle bilim insanlarının yaşadıkları zorluklar anlatılır. Gerçeklere dayanan belgesel tadındaki film, matematik konulu filmler arasında dikkat çeker.

Sonsuzluk Teorisi

Matematik konulu filmler listesinde 2015 yapımı olan film, Srinivasa Ramanujan’ın hayatını anlatır. Fakir bir ailede doğup çocuğu da yoksulluk içinde geçen çocuk aynı zamanda hiç eğitim de almamıştır. Eğitim almamış olsa da matematiğe karşı büyük bir ilgisi vardır. Matematik alanında ayrıca çalışmaları da vardır. Yaptığı çalışmaları İngiltere’deki Cambridge Üniversitesi’ne yollar.

Hardy, çalışmaları inceler ve Ramanujan’ı üniversiteye davet eder. Ülkesinden ve sevdiklerinden ayrılarak İngiltere’ye giden deha kendini alışık olmadığı bir dünyada bulur. 1. Dünya savaşı sırası olması sebebi ile de yabancı düşmanlığı artmış ve bunu sonuna kadar hisseder. Yabanı bir ülkede olmasının yanı sıra bu düşmanlık ile de mücadele etmek zorundadır.

Akıl Oyunları

Matematik konulu filmler arasında yer alan Akıl Oyunları, 2001 yapımı olup orijinal ismi A Beautiful Mind’dır. Film, matematik dehası olan John Nash’in hayatını anlatır. John Nash aynı zamanda 1994 Nobel Ekonomi Ödülünü almıştır. Matematik dehası olan Nash, şizofreni ile mücadele eder.

Filmin matematik konusu gibi psikolojik yapısı da vardır. Filme, Columbia Üniversitesi’nde matematik profesörü olan Dave Bayer‘in danışmanlık vermesi ile matematik kurguları gerçeğe uygun ilerler.

Aşkın Logaritması

https://youtu.be/4x2RzV1UrW8

2010 yapımı olan filmin ana karakteri Mona Gray olur. Babasının hastalanması ve hastalığı unutabilmesi için çocuk yaştan matematik ile uğraşmaya başlar. Mona Gray, bir matematik dâhisi olup karşısına çıkan her konunun çözümünde matematiğe sığınır ve her konuyu matematik ile çözmeye çalışır.

Başkarakter olan Mona’nın hayatı öğretmenlik yapmaya başlaması ile değişir. Öğrencileri ile ilişki kurar ve bu ilişkiler ile hayatını anlamlandırır. Bu şekilde aşkı ve çocukluğunun yanı sıra olaylara karşı yeni bir bakış açısı kazanır. Matematik konulu filmler listesinde pek çok farklı duygunun yaşanabileceği bir film olarak izleyici karşısına çıkar.

21

Matematik konulu filmler arasında bulunan 21 filmi, 2008 yapımı olup gerçek hayat hikâyesine dayanır. Film, Bir grup öğrencinin kart saymada uzmanlaşmasını konu alır. M.I.T. öğrencisi olan Ben Campell, okul taksitlerini ödeyebilmek için paraya ihtiyacı vardır ve bu parayı bulabilmek için Vegas kumarhanelerinin yolunu tutar.

Kart sayma işinde de uzmanlaştığı için kumarhanelerden de milyonlar kazanır. Bu grubun başında da istatistik alanında dahi olan matematik profesörü Micky Rosa yer alır.

Oxford Cinayetleri

https://www.youtube.com/watch?v=VFrmUAzEIUQ

Matematik konulu filmler listesinde 2008 yapımı olan film, üniversitede işlenen cinayetleri konu alır. İngiltere ve İspanya yapımı olan filmde cinayetler ve bu cinayetlerin çözümünde yer alan profesör ve öğrencisi konu edilir.

Matematik ile bağlantısının sebebi de katilin cinayetlerin arkasında matematik içeren notlar bırakması olur. Profesör ve öğrencisi, bu notlar yardımı ile cinayetleri çözmeye çalışır.  Film, Guillermo Martinez’in kitabı olup aynı isim ile beyaz perdede yer almıştır.

Küp

1997 yapımı olan film matematik konulu filmler listesine girdiği gibi psikolojik filmler arasında da yer alır. Küp şeklinde bir odada ölümcül tuzaklar arasında kendini bulan beş kişi konu alınır. Hepsi de farklı sosyal çevrelerden gelir ve farklı yeteneklere sahiptir. Nasıl ve neden oraya geldiklerini bilmeyen grup üyeleri hayatta kalmaya çalışır. Bu neden ile birbirlerini tanımak zorunda kalırlar.

Küpten kurtuluşun yolu ise şifreleri çözmekten geçer. Şifrelerin çözülmesi ile bulundukları odadan çıkabilirler. Matematik konulu filmler arasında olan film, Carolina Üniversitesi’nde matematik profesörü olan David W. Pravica tarafından tasarlanmış ve profesör filme danışmanlık vermiştir.

 Matematik filmleri izle ile matematik dünyası, formüller ve sayılar insanların başka açılar ile dünyaya bakmasına sebep olur. Netflix matematik filmleri de bu anlamda izleyiciyi doyurabilir. Matematik konulu filmler, matematik dünyasını anlatmasının yanı sıra korkuyu, dramı ve heyecanı da harmanlayıp izleyici karşısına çıkıyor.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.