TeknolojiTeknoloji Haberleri

Metaverse Nedir?

Metaverse Nedir? Hayatımıza Ne Zaman Dahil Oldu?


Güncel gelişimler ve haberlerle birlikte insanların en merak ettiği ve tartıştığı soru Metaverse nedir oldu. Yeni bir dünya oluşuyor ve bu dünyada yerinizi almak için iyi bir takipçi olmalısınız. 1950’li yıllarda ilk temelleri atılan internetle birlikte hiçbir şey eskisi gibi kalmadı ve yaşamın her noktasına entegre oldu.

Hayatın her alanında yerini alan internet 2021 yılına gelindiğinde ise ekmek ve su kadar temel bir ihtiyaç oldu. İnternetten sonra yeni teknoloji ise Metaverse oldu. Facebook yakın dönemde ismini değiştirerek Meta yapması aslında var olan Metavers dünyasını gün yüzüne çıkarttı. Peki Metaverse nedir ve neden bu kadar önemli?

Metaverse Nedir? Hayatımıza Ne Zaman Dahil Oldu?

Metaverse nedir sorusuna verilebilecek en genel cevap sanal bir dünya olmasıdır. Arttırılmış gerçeklik teknolojisi (Virtual reality; VR) oluşturulan kurgusal bir ortamda gerçek ve hayalin birleştirilmesine yardımcı oluyor. İlk olarak 1990’lı yıllarda adı geçen arttırılmış gerçeklik 2010 yılı sonrasında VR gözlüklerin çıkmasıyla birlikte hayatın içerisinde yerini almaya başladı.

Metaverse ne demek diye baktığınızda Meta ve Verse kelimelerinin birleşiminden oluştuğunu göreceksiniz. “Meta (ötesi)” ve “Verse (evrenden önceki oluşum)” kelimeleri birleşerek evren ötesi yani bu dünya dışında yeni bir dünya anlamına gelmektedir. Oluşturulan sanal dünyaya geçiş ise arttırılmış gerçeklik gözlükleriyle mümkün olacak.

VR teknolojisi ile birlikte gerçek dünyada gözü kapatıp sanal dünyada gözü açmak artık mümkün olabilecek. Örneklerinin olduğu görülen bu sanal dünya kesinlikle bir hayal ürünü değildir. Sanal konserler, sanal çalışma ortamları, sanal fuarlar gibi birçok alanda çalışabilecek, gezebilecek bir ortam sunacaktır.

Metaverse Projeleri Nelerdir?

Metaverse nedir sorusuna cevap ararken projelerini de gözden geçirmek bu konu hakkındaki fikirlerinizin temelini sağlamlaştırabilir. Sanal dünyanın ilk çıkışından itibaren çeşitli platformlarda farklı projeler ortaya çıkarıldı. Bu projelerin ortak noktaları ise gerçek dünyadan uzak sanal bir dünyada gerçekleşmeleridir.

Fortnite Travis SCOOT konseri buna en güzel örnek olacaktır. Gerçek dünyadan uzak olan Fortnite oyununda 2019 yılında Travis SCOOT üç boyutlu sanal bir konser sundu. Epic Games verilerine göre bu konseri sanal ortamda tam 12,3 milyon kişi izledi. Diğer bir örnek ise 4 Kasım 2021 yılında açılması planlanan sanal bir fuar olacaktır.

Tüm bu projeleri göz önünde bulundurduğunuzda geleceğe dair yatırımlar “Metaverse” sanal dünyaya yönelik olduğunu göreceksiniz. İnternetten sonra hayatınıza entegre olacak en büyük gelişmenin ise bu olacağını söylemek mümkündür. Sadece oyun değil çalışma hayatınızın da buraya uyarlanması düşünülüyor. Tüm bu gelişmeler Metaverse nedir sorusuna daha büyük ilgiler uyandırıyor.

Metaverse ETP Nedir?

Metaverse nedir, Metaverse ETP ne demektir? Metaverse ETP temelde bir kripto para birimidir. Elde edilen dijital kimlik ile birlikte satın alınan dijital paraların alış ve satışına uygun ortam oluşturan bir coindir. Platformda avatar adı verilen dijital kimlikler oluşturabilirsiniz.  Bu avatarı kişileştirebilir ve Blockchain teknolojisiyle piyasada işlem yapabilirsiniz.

NFT Metaverse Nedir?

NFT diğer adıyla non-fungible token gerçek dünyadaki koleksiyon parçalarının sanal dünyadaki yansımaları olarak adlandırılıyor. Dijital eserlerin eşsiz olarak tescillenmesine olanak sağlayan NFT, GIF ve şarkılar bulunuyor. NFT diğer bir bakışla dijital sertifika olarak da nitelendirilebilir. Peki NFT Metaverse de nasıl kullanılır?

Metaverse nedir araştırmasından sonraki durak NFT Metaverse nedir oldu. Bahsi geçen sanal dünyada sanal eşyalar edinebileceği bilinmektedir. NFT size tam burada yardımcı oluyor. Örnekle açıklamak gerekirse bir JPEG resim tam 69,3 milyon dolara satıldı. Satın alınma nedeni ise sanal bir fuarda JPEG resimler sergilenecek olmasıdır.

Bu açıdan baktığınızda Metaverse yapılan yatırımların geleceğe ışık tuttuğu tartışılmaz bir gerçektir. Hedeflenen sanal evren yavaş yavaş kurulmaya başladı. Bu gelişmeler neticesinde NFT yoluyla Metaverse yatırımlar aktarılıyor. Siz de kurulan sanal evrenden geri kalmamak için gerekli bilgileri yazının tamamından elde edebilirsiniz.

Metaverse Nasıl Alınır? Metaverse Nasıl Oynanır?

Gerçek dünyada insanlar bir yer almak, para kazanmak ve hayat döngüsünü devam ettirebilmek gayesi içerisinde çalışır. Metaverse sanal evreni de gerçek dünyadan çok farklı olmayacağı tartışılmaz bir gerçektir. Büyük şirketler bu proje hayata geçtiğinde burada çalışabilecek, dolaşabilecek ve sosyalleşebilecek ortam fırsatını insanlara sunmayı hedefliyor.

Burada ihtiyacınız olacak harcanabilir para birimi de tahmin edersiniz ki gerçek para olmayacaktır. Aklınıza direkt olarak burada gezebilmek ya da bir alan sahibi olabilmek için hangi para birimine ihtiyacınız olacağı sorusu gelmiştir. Bu sorunuzun cevabı tabi ki bir sanal para birimi olacaktır. Peki Metaverse nedir ve hangi sanal para birimi kullanılır?

Metaverse Coin Projeleri Nelerdir?

Coin piyasaları her geçen gün gelişimlerini sürdürüyor. Bu piyasalar içinde Metaverse bağlı olarak ilerleyen coinlerin yakın zamanda yüzde yüzden fazla artış gösterdiği gözleniyor. Bunu tetikleyen en temel sebep ise yakın zamanda Mark Zuckerberg Facebook’un ismini Meta olarak değiştirmesi oldu. Bu adımla Metaverse dünyasına ilk adımları attığını gösterdi.

Arttırılmış gerçeklik ve sanal dünyaya yapılan yatırımlar gelecekte Metaverse’ün gerçekleşmesi ihtimalini güçlendiriyor. Atılan adımlarla coin piyasasındaki yatırımlar da doğrudan etkilendi. Geleceğin dünyası Metaverse diye düşünen insanlar buradaki yatırımlarını arttırmaya başladı. Sizde Metaverse nedir ve Metaverse coinleri nelerdir öğrenmek için geç kalmayın.

Metaverse Nedir? Metaverse Coinleri Nedir?

Bildiğiniz üzere, Metaverse sanal bir evrendir. Bu nedenle bu evren sanal eşyalardan oluşturuluyor. Dolayısıyla Metaverse evreninde coinler de yerini alıyor. Metaverse doğrudan ilgilendiren coinler ise şu şekildedir;

  • Axie Infinity (AXS)
  • Decentraland (MANA)
  • Enjin Coin (ENJ)
  • The Sandbox (SAND)
  • WEMIX (WEMIX)
  • Dvison Network (DVI)
  • Star Atlas (ATLAS) Metevarse coinleri arasındaki piyasa değeri en yüksek coinlerdendir.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.