Diğer YazılarımızGenel

Mısır’da 3.600 Yıllık, Dev Ellerle Dolu Çukurlar Keşfedildi

Arkeologlar kısa bir süre önce bir korku filminden çıkmış gibi görünen bir keşif yaptılar: Modern Mısır'da antik bir sarayın içine ve etrafına gömülmüş bir düzineden fazla kopmuş el.

Arkeologlar kısa bir süre önce bir korku filminden çıkmış gibi görünen bir keşif yaptılar: Modern Mısır’da antik bir sarayın içine ve etrafına gömülmüş bir düzineden fazla kopmuş el.

Ancak Firavunlar suçlu değildir ve herhangi bir ölümsüz mumya da değildir. Bunun yerine, çoğu eski bir ritüelin el yığınlarıyla bağlantılı olabileceğini teorileştiriyor.

Ve bulunan tüm eller çok büyük.

Keşfi yapan arkeolog ekibi, kemiklerin hepsinin yaklaşık 3.600 yıl öncesine dayandığını belirledi hepsinin aynı törenden geldiğinin bir göstergesi. Tüm eller anormal derecede büyük görünüyor ve hepsi de doğru eller. Bilim adamlarının kraliyet Hiksos bileşiği olduğuna inandıkları dört farklı çukura ayrıldılar.

Avaris antik kentinin kazısından sorumlu Avusturyalı arkeolog Manfred Bietak, Mısır Arkeolojisi dergisine, ellerin eski Mısır yazılarında ve sanatında bulunan hikayeleri destekliyor gibi göründüğünü açıkladı. Bu, bunun doğru olduğuna dair ilk fiziksel kanıt olsa da, eski kaynaklar askerlerin sağ ellerini keseceklerini ve karşılığında altın bir lütuf talep edeceklerini gösteriyor gibi görünüyor.

 

Şimdi tek soru bunu neden yaptıkları?

Elbette, eli kesmek, düşmanın gücünü ortadan kaldırmanın sembolik bir yoluydu, ancak bu, kutsal bir yerde ve bir tapınakta bir ritüelin parçası olarak yapıldığından, muhtemelen doğaüstü de olabilir.

Garip bir şekilde, eller çukurlar arasında hiç eşit dağılmamıştı. Neredeyse hepsi çukurların ikisinde bulunurken, diğer iki çukurun her biri yalnızca bir elini tutuyordu. Şimdiye kadar bu ellerin ne tür insanlara ait olduğunu gösteren hiçbir kanıt yok, ancak büyük olasılıkla yerli Mısırlılar veya Levant halkı.

Bu ritüelin neden gerçekleştirildiğini düşündüğü sorulduğunda Bietak, “Onu gücünden sonsuza kadar mahrum bırakıyorsun. Kanıtımız en eski kanıt ve tek fiziksel kanıt. Her çukur bir töreni temsil ediyor.

Her biri bir el içeren iki çukur, doğrudan bir taht odasının önüne yerleştirildi. Mısır’ın bu bölümü bir zamanlar çoğu tarihçinin Kenanlılar olduğuna inandığı işgalci bir güç tarafından kontrol ediliyordu, bu nedenle işgalle bir bağlantı olabilir. Aynı zamanda veya daha sonraki bir tarihte gömülmüş olabilecek diğer eller sarayın dış zeminindedir.

Akıllarda ki soru, neden?

Ne kadarını biliyoruz ve spekülasyon nedir? Dürüst olmak gerekirse, araştırılması gereken çok şey var, ancak birçok işaret bunun bir tanrı veya tanrı için bir tür ritüel olduğuna işaret ediyor. Ellerin anormal derecede büyük olması, bu insanların özel olarak seçildiğini gösterir ki bu, işgalci bir orduyu öldürmekten daha çok bir fedakarlık niteliğindedir.

İki elin ayrı ayrı gömülmüş olması, bu sunuların özellikle tanrıları tatmin etme niyetinde olduğunu gösterebilir. Son olarak, bu fedakarlıklar, yabancı işgaliyle karşı karşıya kalan bir bölgede şaşırtıcı değil. Mısırlılar, istilacı orduları veba, açlık veya genel talihsizlikle cezalandırmak için tanrılarını sık sık çağırırlardı. Bu fedakarlıkların işgalci ordulara yönelik bir lanetin parçası olması mümkündür.

Emre Aslanhan

İletişim emre.aslanhan@gecbunlari.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.