Webmaster

Mobil Uygulama ile Web Uygulaması Arasındaki Fark Nedir?

Doğru uygulama türünü seçme

İş süreçlerini tanımlayan ve gerçek zamanlı sorunları çözen yazılım uygulamaları oluşturmayı dört gözle bekleyen şirketler ve kuruluşlar. Akıllı telefondaki bilgisayarlarda kullandığımız uygulamalar arasındaki en büyük farkın ne olduğunu hiç merak ettiniz mi? Mobil uygulamalar ve web sitesi uygulamaları bile aynı anlama gelir, gerçekte birbirinden tamamen farklıdır ve hangisini geliştireceğinize karar vermek, kullanmak için zor bir seçim olabilir. Bu yazılım uygulamalarının kullandığı Teknolojiler söz konusu olduğunda, sundukları yeteneklere ve kullanımlara bağlı olarak, bazen bunların bir ve aynı şey olduğu hissedilebilir.

Mobil uygulamalar ile web uygulamaları arasındaki farkı anlamak ve başarılı bir dijital ürün oluşturabilmeniz için bu iki uygulama türü arasındaki benzerlikleri ve farklılıkları öğrenmeniz önemlidir. Bu makale, tercihinize ve türünüze göre hangi uygulamayı geliştirmek için bilinçli bir karar verebilmeniz için mobil ve web uygulamaları hakkında ayrıntılı bilgiler sağlayacaktır.

Doğru uygulama türünü seçme

Akıllı telefon kullanıcıları son zamanlarda artış gösteriyor. İnsanlar artık günlük işlerini halletmek ve hayatlarına devam etmek için akıllı telefonlara güveniyorlar. Bu, işletmenizin dijital olarak etkinleştirilmemesi ve herhangi bir mobil cihazdan erişilebilir olmaması durumunda, değerli işletmenizi ve müşterinizi kaybedeceğiniz anlamına gelir. Bu uygulamanın sunduğu dijital yeteneklerden yararlanarak Dijital varlığa sahip olan rakiplerinize kısa sürede şaşırabilirsiniz.

Ancak bir cep telefonu veya akıllı telefon kolaylığı ile kullanıcılarınıza ulaşmak sanıldığı kadar kolay olmayacaktır. Farklı kullanıcıları mobil cihazlarını kullanarak işletmenize bağlamak için mümkün olan en iyi yaklaşımı belirlemek için sağlam bir strateji gereklidir. Bunu yapmanın mümkün olan en iyi yolu, müşterilerin kullandığı akıllı telefonun özelliklerinden yararlanmaktır.

Bir akıllı telefonda uygulama başlatma söz konusu olduğunda , şirketlerin ve kuruluşların kullanabileceği yerel uygulamalar ve web uygulamaları olmak üzere iki yaklaşım vardır.

Belirli bir uygulamanın geliştirilmesine herhangi bir para yatırmadan önce, işiniz için en iyi yaklaşımı ve iş gereksinimlerinize ve hedeflerinize en uygun bütçeyi bulmaya karar vermeniz gerekir. Bunu yapmak, işletmeniz için hangi uygulama türünün uygun olduğuna ve paranızı nereye yatıracağınıza karar vermenize yardımcı olacaktır.

Yerel uygulamalar

Yerel uygulama terimi, uygulamanın yerel olarak tasarlandığı anlamına gelir. Bu, uygulamanın, belirli bir platform için yerel Teknolojiler kullanılarak tasarlanan belirli bir platform için belirli performans gereksinimleri göz önünde bulundurularak tasarlandığı ve platform tarafından belirlenen kurallara ve protokollere göre planlandığı anlamına gelir.

Yerel uygulamalar, tasarlandıkları platformla tamamen uyumlu yerel teknolojiler kullanılarak kodlanır ve geliştirilir. Örneğin, iOS için Objective-C veya Swift gibi IOS teknolojilerini kullanabilirken, diğer yandan Android platformu için Java veya Android platformu için Kotlin kullanabilirsiniz . Mobil Uygulama Geliştirme, kendilerine sağlanan yerel özelliklerden yararlanır. Platform kurallarına ve protokollerine bağlı olduğu için bu uygulama, bu platformlar için tam sistem performansı ve yanıt verme özelliğinden yararlanır.

Genel olarak, yerel uygulamalar, yerel platformlar için yerel bir uygulama geliştirmek uzun zaman almanın yanı sıra daha az geliştirilme maliyetine de sahiptir. Öte yandan, yerel uygulamalar için toplam yatırım maliyeti de daha fazladır. Yerel uygulamaların, bu tür uygulama mağazalarında yayınlanabilmesi için Play Store veya App Store platformları tarafından belirlenen kurallara da uyması gerekir.

İnternet uygulaması

Hava durumu terimi temelde bir web sitesi uygulaması anlamına gelse de, bu uygulamalar akıllı telefon cihazlarında da çalıştırılabilir. Web uygulaması temel olarak, web sitesi erişilebilir teknolojileri kullanılarak tasarlanmış ve yerel uygulamalara kıyasla benzer türde bir deneyim sağlayabilen bir uygulama anlamına gelir . Yerel uygulamalarla karşılaştırıldığında, web uygulamalarının kullanılması için belirli Akıllı Telefonlara indirilmesi gerekmez. Sahip olmaları gereken tek şey aktif bir internet bağlantısı, kullanmak için bir veri bağlantısı ve uygulamayı başlatmak için uyumlu bir mobil tarayıcıdır. Web uygulamaları, HTML CSS JavaScript gibi teknolojiler kullanılarak tasarlanmıştır ve bu teknolojiler, yeni web uygulamalarının akıllı telefonlarda kendilerine sağlanan belirli özellikleri ve işlevleri kullanmasını sağlar.

Yerel uygulamalar tarafından sağlanan deneyimi karşılaştırdığınızda, web uygulamaları tarafından sağlanan Kullanıcı deneyimi bir alt sürüm olabilir. Ancak, web uygulamaları olduğu gibi kullanılabilir ve yerel uygulamalara kıyasla en iyi performansı sağlamak için sürekli güncellenmeleri gerekmez.

Bana hangisinin en hızlısı olduğunu sorarsanız, özellikle yerel bir uygulama geliştirmek için zamanınız, paranız ve kaynaklarınız varsa, yerel uygulamaların gerçekten daha iyi bir seçim olduğunu söyleyebilirim. Bununla birlikte, bir zaman sıkıntısı yaşıyorsanız ve mümkün olan en kısa sürede minimum uygulanabilir bir ürün piyasaya sürmeniz gerekiyorsa, en iyi seçeneğiniz bir web uygulaması geliştirmeye gitmek olacaktır .

Mobil Uygulama VS Web Uygulaması

Mobil uygulama internet uygulaması
Bir mobil uygulama en yeni akıllı telefonlarda çalışır Bir web uygulaması akıllı telefonda veya Kişisel bilgisayarda çalışır
Bir mobil uygulamanın çalışması için bir tarayıcı gerekmez Bir web uygulamasının çalışması için bir tarayıcı gerekir
Yerel uygulama geliştirme teknolojileri veya hibrit teknolojiler kullanılarak bir mobil uygulama yapılır. HTML CSS, javascript veya diğer teknolojiler kullanılarak bir web uygulaması yapılır
Kullanıcının akıllı telefonuna bir mobil uygulamanın indirilmesi gerekebilir Bir web uygulamasının çalışması için akıllı telefona indirilmesi gerekmez
Bir mobil uygulama, çalıştırmak için aktif bir internet veya veri bağlantısı gerektirebilir veya gerektirmeyebilir Bir web uygulamasının çalışması için etkin bir internet veya veri bağlantısı gerekir
Mobil uygulama, GPS, kameralar ve ağ bağlantısı gibi akıllı telefon yerel teknolojilerinden yararlanabilir Bir web uygulaması, bir akıllı telefonda bulunan yerel özelliklerden yararlanabilir ve yararlanamaz.
Mobil uygulamaların geliştirilmesi, web uygulamalarına kıyasla pahalı olabilir Web uygulamalarının geliştirilmesi, mobil uygulamalara kıyasla daha ucuzdur
Mobil uygulamalar yalnızca tek bir platformda çalışır, karma uygulamalar bir istisnadır Web uygulamaları, işletim sisteminden bağımsız olarak herhangi bir platformda çalışabilir
Mobil uygulamalar için daha kısa sürede minimum uygulanabilir bir ürün oluşturmak zordur. Web uygulamaları için daha kısa sürede minimum uygulanabilir bir ürün oluşturmak daha kolaydır
Mobil uygulamalar, gerçekleşen trend olan şeydir. Web uygulamaları, teknoloji çıktığında trend olan bir şeydi
Tipik olarak bir mobil uygulama, müşteri tercihlerine bağlı olarak bir veritabanı kullanabilir veya kullanmayabilir. Bir web uygulaması çoğu zaman kullanıcı tercihlerine de bağlı olan bir veritabanını kullanır.
Genel uygulamalar için mobil uygulama geliştirme uygundur, ancak bu kullanıcının ihtiyaçlarına bağlıdır. Kurumsal ve iş uygulamaları için bir web uygulaması tercih edilir ve uygundur, bu yine müşteri gereksinimlerine bağlıdır.

Çözüm

Bu uygulama türlerinin her ikisinin de akıllı telefon kullanan kullanıcılara sağladıkları kendi kullanımları ve faydaları vardır. İşletmenize uygun ve kullanıcılarınızın ihtiyaçlarını kolayca karşılayabilecek belirli bir uygulama geliştirme yaklaşımı seçmek için gereksinimlerinizin dikkatli bir şekilde incelenmesi gerekir.

Emre Aslanhan

İletişim emre.aslanhan@gecbunlari.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.