AndroidMobil Alemi

NEARBY SHARİNG NEDİR VE NASIL ÇALIŞIR?


Günümüzde teknolojinin ve imkanların gelişmesine bağlı olarak neredeyse her gün birçok yeni teknoloji haberleriyle karşılaşıyoruz. Bunlardan sonuncusu ise Nearby Sharing teknolojisi. Google’ın sunduğu bu imkan, tıpkı Apple’ ın Airdrop teknolojisi gibi çalışıyor. Bilmeyenler için bu şu demek; önceden telefonlarda dosya paylaşımı bluetooth teknolojisi üzerinden yapılırdı. Daha sonraki zamanlarda ise Whatsapp’ın gelişmesiyle bu uygulama, mesajlaşmanın yanı sıra birçok kez dosya paylaşımı gibi amaçlar için kullanılmaya başlandı ve şu anda da pratik ve hızlı olması bakımından çoğu kişinin tercihi olmaya devam ediyor.

Tüm bunların yanı sıra Apple, kendi cihazları için bir sistem geliştirdi ve yine kızılötesi yöntemlerle kablosuz ve diğer iki seçeneğe göre daha pratik dosya paylaşımını sağladı. Buna paralel olarak aynı şekilde Çin menşeili bir marka olan Huawei de Huawei Share isimli bir uygulama geliştirdi ve tıpkı Apple Airdorp’un çalışma prensibinin aynısı olarak hizmet vermeye başladı. Bu iki uygulama olan Airdrop ve Huawei Share, yalnızca kendi ürünleri için kullanılmaktaydı yani geniş bir kapsamı yoktu.

Bir de Huawei piyasaya geç girmesine rağmen, Apple, Samsung gibi dev markaları yakalamış; hatta çoğu pozisyon için üstün duruma geçmiştir. Huawei gibi piyasaya sonradan girip kendini geliştiren bilhassa Çin menşeili çok marka mevcuttur. Buna bağlı olarak rekabetin artmasıyla birlikte teknoloji piyasası ciddi şekilde hareketlenmiş ve rekabet artmıştır. Artık Apple, Samsung, Huawei gibi markalar talep görmek için kendilerini daha çok geliştirmek ve yarışın kaybedeni olmamak için her geçen gün kendilerini güncelleyecek hamleler yapmışlardır. Buna bağlı olarak da bu gibi markalara alt yapı hizmeti veren Google’ da kendini geliştirmiş ve Nearby Sharing uygulaması olarak adlandırılan programı hayata geçirmiştir.

Nearby Sharing Uygulaması Nasıl Çalışır?

Google bir süredir Nearby Sharing adında tıpkı Airdrop ve Huawei Share gibi çalışan bir uygulamanın çalışmasının yürüttüğünü açıklamıştı. Airdrop ve Huawei Share uygulamaları yalnızca kendi cihazları üzerinde çalışırken, Google’ın ürettiği Nearby Sharing uygulaması Android destekli tüm cihazlardan hizmet vereceğe benziyor. Google’ın Nearby Sharing uygulaması tıpkı Apple Airdrop’ da olduğu gibi, bluetooth ve WiFi özelliklerinin aktif hale getirilmesiyle kullanılabilecek.

           Google Nearby Sharing hizmetini vererek Huawei ve Apple’ ın kapsamadığı telefon kullanıcılarına ulaşarak bu anlamda piyasada büyük inovasyon yaratacağa benziyor. Bu gibi atılımlardan sonra Huawei ve Airdrop’ un da nasıl yenilikler getireceği de akıllarda oluşan bir soru elbette.

Nearby Sharing Uygulamasının Amacı Nedir?

Google’ ın Nearby Sharimg uygulaması, Huawei ve Apple’ a bir atak olarak çıkmış ve piyasada bu cihazlar haricinde de kullanılan telefonlar için böyle bir sistem kurmuştur ve zaten hedef kitlesi de burasıdır.” Her icat bir ihtiyaçtan doğar.” sözü burası için tam olarak söylenecek sözdür. Google, piyasada ki diğer Android telefonlardaki boşluğu iyi görmüş ve Nearby Sharing uygulamasıyla da burayı doldurmuştur.

Android 6 ve üzeri yazılımlar için hizmet vermesi beklenen Nearby Sharing uygulamasına da ilgi aynı şekilde yoğun.  Google, şu ana dek yeni hizmeti ile ilgili henüz ayrıntılı bir şekilde bilgi vermedi. Fakat şirket, ilerleyen dönemlerde bu hizmetle ilgili daha fazla detay vereceğini ilan etti. Yani kısa bir süre sonra Neraby Sharing ile ilgili daha fazla bilgi sahibi olacağız. Android yazılım sistemli telefon kullanıcıları ise, bu gelişmeleri merakla beklemektedir. Google bu hizmet ile birçok kişi tarafından kullanılmayı hedefliyor.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.