Teknoloji

NFC Nedir, Nasıl Kullanılır?


Özellikle akıllı telefon sistemlerinde kullanılan teknoloji hızla gelişiyor ve bu sayede hayal bile edemeyeceğimiz teknolojileri cebimizde taşımaya başlıyoruz. Bunlardan bir tanesi de NFC teknolojisi. NFC teknolojisi, temel olarak bu protokolün bulunduğu cihazlar arasında yakın mesafeden kablosuz iletişim sağlar. Tamamı olmasa da günümüzde pek çok akıllı telefon bu teknolojiye sahiptir.

Pek çok akıllı telefonda olmasına rağmen hala NFC nedir, nasıl kullanılır gibi konularda kullanıcılar pek net değil. Bu noktada Webtekno editörleri tarafından hazırlanmış olan kılavuz içerik iyi bir yol gösterici olabilir. Özellikle pandemi ile birlikte kablosuz iletişimin önemini bir kez daha anladığımız ve NFC geleceğin en önemli teknolojilerinden biri olarak kabul edildiği için gelin bu sisteme biraz daha yakından bakalım.

NFC nedir?

Near Field Communication, kısaca NFC, Türkçesi ile Yakın Alan İletişimi; en basit tanımıyla NFC protokolüne sahip cihazlar arasında yakın mesafede kablosuz iletişim sağlayan bir teknolojidir. Yakın mesafe epey yakın. NFC 2 – 4 cm yakınlıkta iletişim sağlayan bir sistemdir.

Bu sistem, NFC protokolüne sahip cihazlar arasında iki yönlü bir iletişim kanalı oluşturur. Yani NFC ile hem veri alabilir hem de veri gönderebilirsiniz. Bu teknolojiyi kullanmak için herhangi bir bağlantıya ihtiyacınız yoktur ya da herhangi bir ücret ödemeniz gerekmez.

NFC nasıl kullanılır ve nasıl çalışır?

Son yıllarda çıkan pek çok akıllı telefonda NFC teknolojisinin kullanıldığı biliniyor. Eğer akıllı telefonunuzda bu sistemin olup olmadığını bilmiyorsanız Ayarlar sayfanız üzerinden Kablosuz Ağlar sayfasını açın ve burada NFC olup olmadığını kontrol edin.

NFC teknolojisi radyo dalgaları ile çalışıyor. Ancak bu radyo dalgalarının ilerlediği yol, NFC protokolleri tarafından oluşturuluyor. Bu teknoloji için herhangi bir bağlantı, güç kaynağı hatta cihaz bile gerekmez. Kredi kartı ile temassız ödeme yöntemini sağlayan da NFC teknolojisidir.

NFC sistemlerinde 3 temel mod bulunur; okuma ve yazma, kart emülasyonu, eşler arası. Okuma ve yazma modunda NFC etiketleri okunur, kart emülasyonu modunda kredi kartı bilgileri akıllı telefon üzerinden paylaşılır, eşler arası modunda NFC protokolüne sahip cihazlar arasında dosya paylaşımı yapılır.

NFC ne işe yarar? NFC ile yapabileceklerimiz:

  • Telefon numarası almak ve göndermek
  • Fotoğraf almak ve göndermek
  • Belge almak ve göndermek
  • Konum almak ve göndermek
  • Başkasının telefonunda uygulama açabilmek
  • Ödeme yapmak
  • NFC etiketleri ile bağlanmak

Telefon numarası almak ve göndermek:

Yüz yüz iletişim sırasında telefon numarası paylaşmak belki günümüzün en büyük dertlerinden biri. O kadar rakamı doğru anlayıp da yazmaya uğramak yerine NFC teknolojisi ile yalnızca telefonları yakınlaştırarak telefon numarası paylaşabilirsiniz.

Fotoğraf almak ve göndermek:

Fotoğraf almak ve göndermek de NFC teknolojisi ile yapabilecekleriniz arasında. Ancak bluetooth bağlantısıyla bile kolay kolay paylaşılmayan yüksek boyutlu fotoğrafların NFC ile pek kolay gitmeyeceği düşünülüyor. Belki tek bir fotoğraf için kullanışlı olabilir.

Belge almak ve göndermek:

NFC teknolojisi ile belge paylaşımı yapmak mümkün ancak öncelikle akıllı telefonunuzda o belgeyi açacak bir mobil uygulama olması gerekiyor. NFC teknolojisinin biraz daha yaygınlaşması ile birlikte belge görüntüleme uygulamalarının bu teknoloji ile senkronize çalışacakları düşünülüyor.

Konum almak ve göndermek:

Aslında ne kadar mantıklı bilinmiyor çünkü konum bilgilerini zaten 4 cm yakınımızda olan biriyle değil, uzakta olan kullanıcılarla paylaşırız. Ancak o an nerede olduğumuz bilmiyorsak belki adres sorduğumuz esnaf bize NFC ile direkt konum bilgisi verebilir. Yeni dünya düzenine ayak uydurmak lazım.

Başkasının telefonunda uygulama açabilmek:

Arkadaşınız yeni bir mobil uygulama indirmiş ve epey güzel görünüyor. Adı neydi, nasıl yazılıyordu, acaba bizim uygulama mağazasında var mı gibi sorular yerine NFC teknolojisi ile direkt olarak o uygulamayı kendi işletim sisteminizin mağazasında görüntüleyebilirsiniz.

Ödeme yapmak:

Belki de NFC teknolojisinin gerçek anlamda hayat kurtaracağı tek alan ödeme yapmaktır. Kredi kartları, şifreler, cüzdanlar ile uğramaktan sıkıldığımız bugünlerde kredi kartı bilgilerimizi telefonumuza yükledikten sonra NFC ile ödeme yapmak büyük kolaylık olacaktır. Elbette, güvenlik için güçlü bir şifre belirlemeyi ihmal etmemek gerekiyor.

NFC etiketleri ile bağlanmak:

QR kod sistemine benziyor olsa da NFC etiketleri biraz daha hızlı çalışıyor. Wi-Fi ağına bağlanmak, alarm kapatmak, şifre girmek için gibi işlemler için NFC teknolojisi kullanmak büyük kolaylık sağlayacaktır.

NFC güvenli mi?

 

Temassız kredi kartı kullanmak ne kadar güvenliyse, NFC kullanmak da o kadar güvenlidir. 4 cm yakınlıkta çalışan bir teknoloji üzerinden kolay kolay bir dolandırıcılık vakası yaşanmaz ancak yine de bu sistemin çalışması için gerekli şifreleri güçlü belirlemek son derece önemli.

Gecbunlari

Teknoloji Haberleri Ve Gündeme Dair Haberlerin Yer Aldığı Bir Blog Şeysiii.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.