Diğer Yazılarımız

Podcast Kullanımına Dair Her Şey

Podcast Nedir?

İnsan yaşamının dijital dünyaya açık hale geldiği bu çağda, gelişen teknolojiyle beraber çok çeşitli dijital ürünler ortaya çıkmıştır. Teknolojik dünyadaki gelişmelerin asıl amacı ise, insan yaşamındaki kaliteyi maksimize edebilmektir. Teknoloji sayesinde insan yaşamına iyiden iyiye yerleşen dijital ürünler, dünya genelinde yoğun bir veri üretimi gerçekleştirmektedir. Artık verilerin oluşturduğu içeriklere ve ardından bilgiye ulaşmak da çok daha kolay bir hale gelmiştir. Günümüz insanı artık ceplerinde sanal bir arşive sahip olduğundan, istediği her türden içeriği çok çeşitli servisler aracılığıyla elde edebilmektedir. Üstelik bunu tek tıkla ve saniyeler içerisinde başarmaktadır. Son zamanlarda oldukça popüler hale gelen podcast servisleri de, kişiyi istediği türden içeriğe ulaştıran bir dijital üründür.

Podcast Nedir?

Podcast içerikleri insanların karşısına ilk olarak iPod üzerinden çıkmıştır. Podcast kelimesi ise “iPod” ve “Broadcast” kelimelerinden türetilmiştir. Türkçe olarak küçük kapsül ve yayın kelimelerinden oluşan podcast, kişilerin görsel veya sesli olarak gerçekleştirdikleri bir yayın şeklidir. Günümüzde radyo kullanımı hala popülerliğini devam ettirse de, bulunduğu konumu ilerleyen zamanlarda podcast sistemine bırakacağı düşünülmektedir. Çünkü radyo kanalları belli bir frekansa gereksinim duyduğundan, zaman ve mekan gibi pek çok kısıtlamaya sahiptir. Ancak podcast yayınları radyodan farklı olarak, mp3 formatta dinleyicilerin taşınabilir cihazlarına kolaylıkla indirilebilmektedir. Bu nedenle zaman veya mekan kısıtlamasına sahip olmayan, oldukça özgür ve zengin içerik seçeneklerine sahip bir yayın aracıdır.

Podcast Nasıl Kullanılır?

Podcast yayınlarındaki asıl amaç, kişilerin oluşturdukları dinletileri farklı insanlara ulaştırabilmektir. Ses ya da görüntü dosyası halinde bulunan bu dinletiler, uygun formatlar aracılığıyla podcast kanallarına yüklenmektedir. Popüler olan bu yayın aracı ise kendini düzenli bir şekilde güncellenmektedir. Çünkü podcast kanalları düzenli olarak yeni içerikler ürettiklerinde kullanıcılar için bir devam niteliği kazandırılması gerekmektedir. Bunun sağlanabilmesi için de özel yazılımlar kullanılmaktadır.

Podcast yayınlarının oldukça popüler hale gelmesinin önemli bir nedeni ise, kişilerin sesli içeriğe olan talepleridir. Örneğin; uzun bir yolculuk esnasında kişinin radyo frekanslarına erişimi veya video formatında bir içerik için uygun internet erişimi bulunmayabilir. Bu nedenle taşınabilir cihazlara indirilen podcast içerikler, kişi her nerede olursa olsun bilgiye ulaşma kolaylığı sunar.

Podcast Hangi Alanlarda Kullanılır?

Podcast yayınlarının oldukça popülerlik kazanmasıyla birlikte, üretilen içerik çeşitlerinde de büyük bir artış yaşanmıştır. Başlıca içerik çeşitleri şu şekildedir:

 • Eğitim
 • Tanıtım
 • Güvenlik

Podcast, bilgiyi işitsel olarak hızlı bir şekilde servis ettiğinden son zamanlarda eğitim alanında sıkça kullanılmakta ve geri dönüşlerle de faydalı olduğu görülmektedir. Ayrıca dil öğrenen kişilerin podcast kullandığı ve oldukça verimli sonuçlar aldığı da olumlu geri dönüşlerden biridir. Bunların haricinde:

 • Mizah
 • Bilim
 • Popüler Kültür
 • Kitap Türleri

Gibi pek çok alanda da podcast yayınlarına erişmek mümkündür. Podcast içerikler arasında en çok dikkat çeken bir diğer kısım ise sohbet yayınlarıdır. Türkçe dilinde olduğu gibi pek çok dil üzerinden sohbet yayınlarına erişip, keyifli vakitlerin geçirilmesi oldukça mümkündür.

Podcast Platformları

İlk olarak iPod üzerinde geliştirilmiş bir servis olan podcast, günümüzde pek çok platform aracılığıyla kullanıcılara sunulmaktadır. Podcast sistemi, özellikle Apple ve Google tarafından önemli bir destek görmektedir. Hatta Google aramalarında kullanılan anahtar kelimeler bir podcast yayınında kullanılmışsa eğer, arama sonuçlarında podcast kanallarına erişebilmek de mümkündür. Bir podcast kanalına sahip olmak veya üretilen içeriklerden faydalanmak için aşağıdaki platformlar rahatlıkla tercih edilebilir.

 • Apple iTunes
 • Google Podcast
 • Spotify
 • Youtube

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.