Bilgisayar GenelMobil Alemi

Reklam Engelleyici Nasıl Kullanılır

Bilgisayarlarda Reklam Engelleme

Artık tüm internet sitelerinde reklamlar yer alıyor. Bu reklamlar bazı durumlarda çok rahatsız edici seviyelere ulaşabiliyor. Önemli bir işlem yaparken veya haber okurken aniden ekrana beliren reklamlar insanların sinirlerini bozabiliyor. Bu reklamları engellemek için bazı yollar bulunuyor. Hem mobil hem de bilgisayarda bu reklamlar karşımıza çıkıyor. İnternet siteleri bu reklamlar karşılığında kazanç sağladığı için, reklamsız bir internet sitesi şu an için bulunmuyor. Giriş yaptığınız her sitede bu tür reklamlara denk gelebilirsiniz. Film izlemek istediğinizde reklamları kapatmak için bir çaba içerisine giriyorsunuz. Filmin tam ortasında çıkarak tüm film keyfinizi bozabilir. Bu reklamları kapatmak için bazı programlar tasarlanmıştır. Fakat bu programların birçoğu ücretli bir şekilde hizmet veriyor.

Ücretsiz bir şekilde yararlanabileceğiniz bazı reklam engelleyicileri bulunuyor. Bunları ücretsiz bir şekilde bilgisayarınıza veya telefonunuza indirerek reklamları engelleyebilirsiniz. Reklamların engellemesi site içerisine girmenize engel değildir. Siteye yine aynı şekilde giriş yaparak, gezintinizi devam ettirebilirsiniz. Reklam engelleyici nasıl kullanılır sorusuna cevap olarak, gerekli olan programın kurulması cevabını verebiliriz. Bu programlara kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz. Sadece ücretli olmamasına dikkat etmelisiniz. Aksi taktirde programı indirseniz bile programı aktif olarak kullanamazsınız.

Bilgisayarlarda Reklam Engelleme

Bilgisayarlar telefonlara göre daha kapsamlı cihazlardır. Fakat ekran büyük olduğu için tüm reklamları gördüğünüzde çok rahatsız edici bir durum söz konusu olabilir. En çok kullanılan internet tarayıcıları Google Chrome ve Mozilla programlarıdır. Genellikle internet sitelerine giriş yaparken bu tarayıcıları kullanıyoruz. Milyonlarca insan tarafından kullanılan bu tarayıcılarda reklam engelleme özelliği bulunmuyor. Fakat bu tarayıcılara özel reklam engelleme eklentiler bulunuyor. Bu eklentileri yükleyerek Chrome veya Mozilla üzerinden reklamsız bir şekilde internet sitelerinde gezinti yapabilirsiniz. Bazı reklam engelleyici eklentileri;

  • Adblock
  • AdGuard
  • AdBlocker

Bu uygulamaları tarayıcılarınıza eklenti olarak yükleyerek reklamsız bir şekilde internet sitelerine giriş yapabilirsiniz. Bu eklentiler herkes tarafından kullanılır ve son derece güvenilirdir. Geliştiriciler bazı sürümler için ücret talep ediyor. Belirli süre kullanımı filtrelemesi yapabiliyor.

Mobil Cihazlarda Reklam Engelleme Nasıl Yapılır?

Mobil cihazlarda reklam engellemek bilgisayara göre daha zordur. Telefon için yapılması gereken tek bir işlem bulunuyor. Bilindiği üzere internet sitelerinde pop-up sistemi bulunuyor. Bu sistem genellikle telefonlarda görünüyor. Telefonunuzda kullandığınız internet tarayıcısı ayarlarına girerek pop-up engellemesini yapabilirsiniz. Bu engelleme sayesinde internet sitelerindeki reklamlar önünüze çıkmayacaktır. Aşağıdaki yolları izleyerek mobil telefonlarda reklam engelleme işlemini yapabilirsiniz.

  • Kullandığınız tarayıcı giriş yapın
  • Sağ üstte görünen üç noktaya tıklayın.
  • Çıkan ekranda ayarlara tıklayarak, site ayarlarını seçin.
  • Site ayarları kısmında görülen pop-up ayarlarına girin.
  • Önünüze çıkan ekranda pop-up engelleme özelliğinin aktif olduğunu teyit edin.

Bu işlemleri uygulayarak mobil cihazlarınızda kolay bir şekilde reklamları engelleyebilirsiniz. Biraz karışık gibi görünse de işlemler sonrasında internette reklamsız gezinti yapmaya başlayabilirsiniz. IOS kullanıcıları için bu işlemler biraz farklıdır. Safari tarayıcısında tüm reklamlar engellenemese de bazı reklamları engellemek mümkündür. Safari ayarlarına girerek bu kısımdan açılır pencereleri engelle seçeneğini aktif etmeniz gerekiyor. Bu şekilde tamamen olmasa da kısmi olarak reklamlardan kurtulabilirsiniz.

Youtube ve Reklamlar

Dünyanın en popüler video paylaşım sitesi olan Youtube, reklamlarıyla bazen insanları rahatsız edebiliyor. Özellikle son dönemlerde video aralarındaki reklam sayılarını çoğaltması büyük şikayetlere sebep oluyor. 4 – 5 dakikalık bir video da önceden 1 reklam verilirken, yeni sistemde 2 – 3 reklam verildiği görülmüştür. YouTube müzik severlerin veya eski dizi severlerin tercih ettiği bir web sitedir. Fakat şarkı ortasında veya dizi ortasında ekrana çıkan reklamın ne kadar rahatsız edici olduğunu tahmin edebiliyorsunuz. Bilgisayarınızı Televizyona bağlayarak televizyonda izlemek veya dinlemek istediğinizde uzak bir yerdeyseniz reklamları kapatmanız mümkün değildir. Bilgisayarın yanına giderek kapatabilirsiniz. Bunun gibi sıkıntıları kolay bir şekilde çözmek için reklam engelleyiciler kullanılması gerekir. Reklam engelleyiciler bu reklamları otomatik olarak gizleyerek siteye giriş yapanlara göstermez. Aynı şekilde Chrome üzerine belirtilen eklentileri kurarak YouTube reklamlarından kurtulabilirsiniz. Kalıcı bir çözüm istiyorsanız Youtube Premium satın alarak reklamları gizleyebilirsiniz. Youtube kendisi reklamları gizlemek için size abonelik satışı gerçekleştiriyor. Aylık olarak belirlemiş olduğu ücret karşılığında, üye olduğunuz hesap için reklamları size göstermiyor. Kesin çözüm istiyorsanız bu yöntemi deneyebilirsiniz. Reklam engelleyici nasıl kullanılır sorusuna YouTube için, YouTube Premium paketini satın alarak otomatik olarak reklamların gizlenmesini sağlayabilirsiniz.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.