Haberler

Rusya, İsrail hava limanındaki GPS sıkışmasının rolünü reddetti

Rusya, İsrail hava limanındaki GPS sıkışmasının rolünü reddetti


Rusya İsrail’in Ben Gurion havaalanında GPS sinyallerinin kesilmesinin arkasında olduğu konusunda İsrail’in önerilerini reddetti. Haziran ayının başından bu yana, havaalanındaki GPS sinyalleri konumu kullanan pilotlar ve uçaklar için güvenilir değildi. İsrail Hava Meydanları Otoritesi, eksik seyir verilerinin havaalanı operasyonları üzerinde “önemli bir etkisi” olduğunu söyledi. Rusya’nın İsrail büyükelçisi suçlamanın “sahte haber” olduğunu ve “ciddiye alınamadığını” söyledi. Sinyal kaynağı Havaalanları otoritesinin, bozulan GPS sinyallerinin herhangi bir kaza veya güvenlik olayına yol açmadığını söyledi. Pilotların, havaalanına yaklaşırken ve inerken alternatif Enstrüman İniş Sistemini kullanabileceğini de sözlerine ekledi. “Her gün dünyadaki havalimanlarında kullanılan güvenli ve profesyonel bir yöntem” dedi.

Rusya, İsrail hava limanındaki GPS sıkışmasının rolünü reddetti

Yetkili, GPS sorununun yalnızca hava alanındaki gökyüzündeki uçakları etkilediğini, yer tabanlı sensörleri etkilemediğini belirtti. Kesinti kaynağını araştırmaya devam ettiğini söyledi. İsrail Hava Yolları Pilotları Birliği, GPS sorunlarının yanlış konum verileri üreten “sahtekarlık” bir saldırı olduğunu söyledi. Bu, uçakların alıcılarını bazen bulundukları yerden millerce uzakta bulunduğunu bildiren anlamına gelebilir. BBC Monitoring, İsrail IDF radyosunun devam eden kesintiden Rusya’yı suçlayan “yüksek rütbeli” kaynakları aktardığını söyledi. Kesinliğin, Rusya’nın Suriye’deki Hmeimim hava üssündeki uçaklarını korumak için kullandığı “elektronik savaş” sistemleriyle bağlantılı olduğunu belirtti. Askeri üs, Ben Gurion’un yaklaşık 350km (217 mil) kuzeyindedir. Rusya neden Suriye’de?

Rusya, iki ülke arasındaki bağları on yıllara dayanan bağlarıyla Suriye’nin en yakın müttefiklerinden biri. Suriye stratejik olarak Rusya için hayati öneme sahip. Ülkede hava üsleri ve deniz üssü bulunuyor. Suriye’nin isyancılarla mücadele ettiği 2015’te Rusya, Suriye’nin lehine olan savaşın gelgitine dönüşen bir hava kampanyası başlattı.

Rusya, İsrail hava limanındaki GPS sıkışmasının rolünü reddetti

Rusya o zamandan beri hava saldırılarını sürdürdü, hükümet yanlısı güçlerin isyancıları dolaştırmasına ve onları kuzey-batıdaki kontrolleri altındaki İdlib’in son iline indirmesine yardım etti. Bununla birlikte, İslam Devleti grubuna karşı ABD liderliğindeki koalisyondan ve ayrıca belirli aralıklarla İsrail’den gelen uçaklar Suriye hava sahasında da faaliyet gösteriyor. Tüm taraflar, ciddi sonuçlara yol açabilecek olan havadaki olaylardan kaçınmak için özel önlemler almak zorundadır. İnkarlara rağmen, Rusya’nın GPS’in sahteciliği ve sıkışmasıyla ilgili uzun bir geçmişe sahip olduğu biliniyor , ABD İleri Savunma Merkezi tarafından Nisan ayında yayınlanan bir raporda bulundu. 10.000’den fazla ayrı GPS bozulma vakasını belgelemiştir ve Rusya’nın stratejik çıkarlarını koruma ve destekleme tekniğine “öncülük ettiğini” söyledi.

Rusya, İsrail hava limanındaki GPS sıkışmasının rolünü reddetti

Kesintilerden bazıları, insansız hava araçlarının Rus havaalanlarından uzak tutulmasına yardımcı olduğunu söyledi, ancak hassas bölgeleri ziyaret ettiklerinde üst düzey hükümet rakamları etrafına bir balon yansıtmak için de kullanıldı.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.