Diğer Yazılarımız

SED Yardımı Nedir? Başvuru Şartları Nelerdir?

Birçok kişiyi yakından ilgilendiren SED yardımı, geniş kitleler tarafından araştırılıyor. Açılımı Sosyal ve Ekonomik Destek Yardımı olan bu proje, çeşitli şartları karşılayanlara veriliyor. Öyleyse Sosyal ve Ekonomik Destek Yardımı kimlere verilir ve şartları nelerdir? İşte Sosyal ve Ekonomik Destek Yardımı ile ilgili bütün ayrıntılar!

Temel gereksinimlerini karşılamakta zorluk yaşayan ailelere, çocukların sağlıklı bir biçimde gelişimini tamamlaması amacı ile verilen nakdi ve psiko-sosyal yardıma Sosyal ve Ekonomik Destek Yardımı ismi verilmektedir. Peki kimler bu yardımdan faydalanabilir? SED yardımı başvuru koşulları neler ve hangi evraklarla başvuru yapılır? Sosyal ve Ekonomik Destek Yardımı ne kadar süre ile alınıyor? İşte detaylar…

SED Yardımı Nedir?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sağlanan bir yardım hizmeti olan SED yardımı, Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmeti olarak geçer. Bu yardımın hedef grubu, çocuklarının temel ihtiyaçlarını karşılamakta güçlük çeken ve maddi zorluk yaşayan ailelerdir. Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmeti ile zor şartlarda yaşamını sürdüren çocukların ailelerinden ayrılmadan maddi ve manevi destek alması sağlanır.

Bu desteğin belli bir süresi vardır. Farklı yaşam koşullarına göre geçici veya süreli olabilir. Süreli yardımlar, belirtilen tarih aralığı boyunca her ay düzenli olarak yapılır. Geçici yardımlar ise yılda bir veya 2 kez yapılır. Maddi yardımın yanı sıra çocuğun aileye, çevreye ve okula uyum sağlama sürecinde psikolojik yardım da sağlanır.

Bu yardımdan yararlanmak için belirli koşulların sağlanması gerekir. Buna göre; beklenmedik bir kaza, hastalık ve afet sonucu ailenin geçimini sağlayamayan bireyler, çeşitli durumlar nedeniyle ailesi vefat eden çocuklar, sosyal hizmet kurumundan yaşlarının dolması nedeniyle ayrılanlar, aile bakımındaki çocukların temel ihtiyaçlarını karşılamakta güçlük çeken aileler ve sosyal hizmetler bakımında olan çocuklarının bakımını sağlamak isteyen ailelerin Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmetine başvurması mümkündür.

Başvurular E-devlet üzerinden yapılabileceği gibi Sosyal Hizmet Müdürlükleri’ne ve İl Müdürlükleri’ne doğrudan dilekçe verilerek de yapılabilir. Başvurular için çeşitli belgelerin de ilgili kurumlara iletilmesi gerekir. Ardından yapılan sosyal incelemelere bağlı olarak yardımdan yararlanma hakkı değerlendirilir. Bu değerlendirmeye göre yardım alacak ailelerin geçici veya süreli yardım alma durumlarına da karar verilir. Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmeti alan aileler, ilgili kurumların memurları tarafından düzenli aralıklarla takip edilir. Bu yardımdan yararlanan ailelerin durumunda herhangi bir değişiklik olması veya başka bir şehre taşınması durumunda ödemeler yapılmaya devam eder ancak tekrardan bir inceleme yapılır.

Sosyal ve Ekonomik Destek Yardımı Ne Demek?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, yapmış olduğu yazılı açıklama ile bakanlığın pek çok sosyal hizmet sağladığını, Sosyal ve Ekonomik Destek Yardımının da çocukların desteklenmesine yönelik bir proje olduğunu söyledi. Aile odaklı bir uygulama olan Sosyal ve Ekonomik Destek Yardımı, çocukların finansal sebepler ile ailelerinden uzakta büyümesinin engellenmesinin hedeflendiğini vurgulayan bakan, gereksinim sahibi ailelerin çocuklar için aylık belli bir tutarda SED ödemesi yaptıklarını açıkladı. SED yardımı, ailelere çocuklarının okul masrafları ve diğer ihtiyaçlarını karşılamaları hedefi ile ödeniyor. SED yardımı alanlar yorumları incelendiğinde bu hizmetin vatandaşları memnun ettiği görülüyor.

Ayrıca SED hizmetiyle gereksinim sahibi ailelerin desteklenmesi söz konusu hale geliyor. Bu durum doğal olarak aile bütünlüğünü korumayı teşvik ediyor. Ekonomik sebepler ile aile üyelerinin birbirinden kopması engelleniyor, çocukların sağlıklı büyümeleri adına maddi ve manevi bir destek sağlanıyor. SED yardımı alanlar yorumları 2024 da bunu kanıtlıyor. SED ödemesinden faydalanan çocuklar için pek çok etkinlik düzenleniyor. Maddi desteğin haricinde çocukların kültürel ve sosyal gelişimine ortam sağlanmaktadır.

SED Yardımı Kimler Alabilir?

SED yardımı yorumları araştırması yapanların merak ettikleri hususlardan biri de kimlerin bu yardımı alabileceği olmaktadır. Şu şartları sağlayanlar Sosyal ve Ekonomik Destek Yardımı alabilmektedirler:

 • Ailede çalışan üye olmasına karşın ailenin temel gereksinimlerini karşılamada zorluk yaşanması.
 • Ailede çalışan üye veyahut çalışabilecek durumda olan üyenin olmaması.
 • Ailenin finansal açıdan bir kriz sürecinde olması.
 • Sunulan hizmetin çocuk odaklı olmasından ötürü ailede en az bir tane çocuğun olması.
 • Ailede en az bir çocuk ve ebeveyninin ya da çocuk bakıcısı konumundaki bireyin kimliğinin olması gerekiyor.

SED Başvurusu İçin Gereken Evraklar Nelerdir?

SED yardımı alanlar bazı evrakları teslim etmektedirler. Yardımdan faydalanmak isteyenler, talep edilen çeşitli evrakları eksiksiz biçimde tedarik etmeliler. Bu yardım için istenen belgeler şu şekilde açıklanmaktadır:

 • Ailedeki bütün üyelerin kimlik fotokopisi
 • Ebeveyn adına düzenlenmiş olan ikametgah belgesi
 • Ailede engelli bulunuyor ise engelli raporu
 • Ailedeki üyelerin sağlık problemlerine dair belge ya da rapor
 • Ailede çalışabilecek durumda olup iş bulamadığından dolayı çalışamayan üyelerin İŞKUR kayıt belgesi
 • Çalışan üyelerin iş yeri iletişim bilgileri
 • Mal beyanını gösteren belge
 • Çocukların öğrenci belgeleri
 • Kira sözleşmesinin fotokopisi
 • İş görmezlik raporu
 • Ebeveynlere ait olan Ziraat Bankası hesap cüzdanı

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.