GenelGündem HaberleriHaberler

Şehirlerarası Seyahat İçin Zorunlu Olan HES Kodu Nasıl Alınır?

HES Kodu Nasıl Alınır?

Mart ayının başlarında ilk Koronavirüs vakası ile karşılaşan Türkiye, aldığı sert önlemler ile virüsün yayılma hızını yavaşlatmayı başarmıştı. Ülkemizde alınan en önemli önlemlerin başında da şehirlerarası ulaşımın kademeli olarak kapatılması geldi. İlk başta belli şehirlere izinler dâhilinde yapılabilen şehirlerarası seyahat, kısa bir zaman sonra ülkenin neredeyse tüm şehirlerine giriş çıkışın yasaklanmasıyla devam etti.

Bayram boyunca şehirlerarası ulaşımın açık olmasını arzulayan vatandaşlar için sevindirici haber geldi. Ancak bunun bazı şartları bulunuyor. O şart ise, kısa süre önce Sağlık Bakanlığı tarafından geliştirilen Hayat Eve Sığar adlı uygulamadan HES kodu almak. HES kodu nasıl alınır diye merak edenler için detaylar şunlar.

HES Kodu Nasıl Alınır?

Bilgi Teknolojileri Başkanlığı ve tüm operatörlerin ortam girişimi ile geliştirilen Hayat Eve Sığar adlı uygulama, Koronavirüs dönemi boyunca pek çok farklı amaç için kullanıldı. Uygulamanın şimdiki görevi ise şehirlerarası seyahat edecek kişiler için kod üretmek.

Vatandaşların bulundukları bölgelerdeki virüs vakalarını takip edebildiği ve vaka yoğunluğu hakkında bilgilere ulaşabildiği Hayat Eve Sığar uygulamasının ücretsiz olduğunu en başta bildirmemiz gerekli. Vatandaşların cep telefonlarına uygulama mağazalarından kolayca indirebildiği bu uygula ile birkaç dakika içinde seyahat için HES kodu alınabiliyor.

Kısa mesaj ile HES kodu almak için, HES yazıp aralarında boşluk bırakılarak sırasıyla; TC kimlik numarası, TC kimlik seri numarasının son 4 hanesi ve paylaşım süresi (gün sayısı olarak) yazılır ve 2023’e SMS olarak atılır.

Tüm Yolculuk Türleri İçin Geçerli

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca geçtiğimiz günlerde uygulamaya dair detayları yaptığı basın toplantısında aktarmıştı. Bakanın aktardığı bilgilere göre, tren ve uçak yolculuğu yapmak isteyen vatandaşlar HAYAT Eve Sığar uygulamasına giriş yaparak ilgili menüden başvuru yapacak.

Başvurunun sonucunda anında kullanıcılara iletilecek olan kod, seyahat hizmeti veren firmalar tarafından yolculardan istenecek ve buna göre kişinin yolculuğu elverişli bir sağlık durumunun olup olmadığına karar verilecek.

Sağlık durumu yolculuk için elverişli olan kişiler, uygun seferlerin olması halinde yapmak istedikleri seyahatleri gerçekleştirebilecekler. Bakanlık uygulaması tarafından sağlanan HES kodu için ödenmesi gereken herhangi bir ücret bulunmuyor. Vatandaşlar sadece uygulaya girerek kodu alacaklar ve aldıkları kodu, seyahat yapacakları firmaya iletecekler.

Uygulamaya veya HES koduna ilişkin yeni bir düzenleme yapıldığında yine uygulama üstünden kişilere bildirim gönderilerek konu hakkında bilgi verilecek.

 

Emre Aslanhan

İletişim emre.aslanhan@gecbunlari.com

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Hocam İş İcabı sürekli şehir dışına çıkıyoruz bildiğim kadarı ile bize yasak yok? bir hes kodu veya izin kağıdı almamız lazım mı?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.