AndroidMobil Alemi

Silinen Google Play Store Nasıl Geri Yüklenir ?

Google Play Store Neden Gözükmüyor? Google Play Store Silindi mi?


Yazımızda silinen Google Play Store nasıl geri yüklenir merak edenler için bu soruyu cevaplamaya çalışacağız. Birçok kişi Android cihazında bazı sebeplerden dolayı Google Play Store mağazasını göremeyebiliyor. Sonrasında doğal olarak bu mağazayı geri yüklemek isteyebiliyorlar. Bizde bu yüzden yazımızda bu geri yüklemenin nasıl yapıldığına değinmeye çalışacağız.

Sizin de bileceğiniz üzere Google Play Store Android cihazlar için büyük bir önem taşıyor. Bu uygulama mağazası yüklü olmadığında cihazınıza birçok uygulamayı APK olarak indirmek zorunda kalabilirsiniz. Bu durumda da cihazınızda güvenlik açıkları ortaya çıkabilir. Ancak Google Play Store mağazasından birçok Android uygulamasını rahatlıkla indirebilmeniz mümkün.

Bu yüzden uygulamalarınızı bu mağazadan indirmek istiyor olabilirsiniz. Ancak Google Play Store mağazasını Android cihazınızda bulamıyor olabilirsiniz. Eğer böyle bir durumla karşı karşıysanız ve Google Play Store nasıl geri yüklenir diye merak ediyorsanız, yazımıza göz atmanızda fayda var.

Google Play Store Neden Gözükmüyor? Google Play Store Silindi mi?

Google Play Store nasıl geri yüklenir sorusunu cevaplamadan önce Google Play Store’un neden gözükmeyebileceğinden sizlere bahsetmek istiyoruz. Eğer Google Play silindi diye düşünüyorsanız yani Google Play Store telefonunuzda gözükmüyorsa bunun sebebi aşağıdakilerden birisi olabilir.

Telefonunuza Root Atmış Olabilirsiniz

Normal şartlarda Android telefonunuzdan Google Play Store silinmez. Yani bu uygulamanın cihazınızdan durduk yere silinmesi mümkün değildir. Ancak telefonunuza bir root işlemi yapmış olabilirsiniz. Eğer Android telefonunuza root işlemi uyguladıysanız, Google Play Store bu yüzden cihazınızdan silinmiş olabilir. Yani telefonunuz rootlu olduğu için artık cihazınızda Google Play Store bulunmuyor olabilir.

Google Play Store Devre Dışı Bırakılmış Olabilir

Google Play Store nasıl geri yüklenir sorusunun cevabı aslında sizin için oldukça basit olabilir. Eğer Google Play Store kendiliğinden silindi diye düşünüyorsanız aslında durum düşündüğünüz gibi olmayabilir. Çünkü cihazınızda Google Play Store devre dışı bırakılmış olabilir. Yani devre dışı bırakıldığı için bu uygulama mağazasını göremiyor olabilirsiniz. Uygulamayı tekrar görebilmek için cihazınızın ayarlarından yeniden etkinleştirmeniz gerekiyor olabilir. Yani bu mağazayı tekrar görebilmek için aslında çok basit birkaç işlem uygulamanız gerekiyor olabilir.

Google Play Store Nasıl Geri Yüklenir ?

Bu kısımda Google Play Store nasıl geri yüklenir merak edenler için bu soruyu cevaplamak istiyoruz. Ancak daha önce de belirttiğimiz gibi Google Play Store cihazınızda devre dışı bırakılmış olabilir. Bu yüzden Google Play Store’un devre dışı bırakılmış olma ihtimaline karşı ilk olarak aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz. Eğer bu adımlar işe yaramadıysa yazımızdaki 2. yöntemi deneyerek Google Play Store mağazasını cihazınıza tekrar indirebilirsiniz.

Devre Dışı Bırakılmış Google Play Store Nasıl Tekrar Etkinleştirilir?

Google Play Store nasıl geri yüklenir diye merak ediyorsanız ilk olarak Google Play Store’un devre dışı bırakılıp bırakılmadığını kontrol edebilirsiniz. Eğer Google Play Store devre dışı bırakıldıysa mağazayı tekrar etkinleştirmeyi deneyebilirsiniz.

  • Google Play Store tekrar etkinleştirme işlemi için ilk olarak cihazınızın ‘Ayarlar’ kısmına girin.
  • Ardından cihazınızın ‘Ayarlar’ kısmından ‘Uygulamalar’ kısmını bulmanız gerekiyor.
  • ‘Uygulamalar’ kısmına girdikten sonra burayı dikkatlice inceleyerek Google Play Store uygulamasını bulmalısınız. Uygulamayı bulduktan sonra uygulamanın üzerine tıklayarak uygulamanın devre dışı olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.
  • Eğer uygulama devre dışıysa ‘Etkinleştir’ butonuna tıkladığınızda Google Play Store yeniden aktif olacaktır. Yani bu adımların ardından Google Play Store Android cihazınızda yeniden görünecektir.

Silinen Google Play Store Nasıl Tekrar İndirilir?

Eğer yazımızdaki ilk adım işe yaramadıysa silinen Google Play Store nasıl geri yüklenir sorusunun cevabını yazımızın devamından öğrenebilirsiniz. Yani APK olarak Google Play nasıl yüklenir diye merak ediyorsanız, aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz.

  • Bu işlem için ilk olarak cihazınızın ‘Ayarlar’ bölümüne gitmelisiniz.
  • Sonrasında ‘Ayarlar’ bölümünde ‘Güvenlik’ seçeneğini bulun ve tıklayın.
  • Ardından bu kısımdan ‘Bilinmeyen kaynaklar’ seçeneğini bulun ve bu seçeneğin yanındaki kutucuğa tıklayarak seçeneği aktif hale getirin.
  • Sonrasında Google Play Store indir linkine tıklayarak veya herhangi güvendiğiniz siteden Google Play Store mağazasını Android cihazınıza APK olarak indirmeniz gerekiyor.
  • Ardından bu dosyayı Google Play Store mağazasını yüklemek istediğiniz cihazda çalıştırın ve gerekli adımları izleyerek uygulamayı kurun. Bu adımlardan sonra Google Play APK yükleme yani Google Play Store geri yükleme işlemi tamamlanmış olacaktır.

Yazımızda Google Play Store nasıl geri yüklenir sorusunun cevabını merak edenler için bu soruyu cevaplamaya çalıştık. Yazımızdaki adımlar birçok Android cihazda benzer şekilde uygulanabiliyor. Bu adımları uyguladığınızda muhtemelen Google Play Store cihazınıza yeniden yüklenecektir.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.