Diğer Yazılarımız

‘Siri, koronavirüsüm olup olmadığını nasıl anlarım?’ Apple, COVID-19 salgını için araçlar başlattı

iPhone kullanıcıları artık Corona virüsüne sahip olabileceklerini düşünüyorlarsa Siri’den yardım isteyebilirler.

Cuma günü, Apple yeni COVID-19 web sitesinin ve uygulamasının lansmanını duyurdu. Her ikisi de Corona virüs kaynakları ve insanların virüsün yayılmasını en aza indirmek için ne yapacaklarını anlamalarına yardımcı olan bir tarama aracı sağlar. Her ikisi de artık canlı, çevrimiçi ve App Store’da.

 

Apple, “COVID-19 uygulaması ve web sitesi, kullanıcıların risk faktörleri, son maruz kalma ve kendileri veya sevdikleri için belirtilerle ilgili bir dizi soruyu cevaplamasına izin veriyor,” diye açıklıyor Apple. “Buna karşılık, sosyal uzaklaşma ve kendi kendine tecrit etme konusunda rehberlik, semptomların nasıl yakından izleneceği, şu anda bir testin önerilip önerilmediği ve ne zaman bir sağlık sağlayıcısı ile iletişime geçileceği gibi CDC önerileri alacaklar.”

Kullanıcılar Siri’ye “Corona virüsüm olup olmadığını nasıl bilebilirim?” Diye sorabilirler. İstenirse, Apple’ın sanal asistanı kullanıcılara CDC’den kaynakların yanı sıra App Store’dan derlenmiş bir telehealth uygulamaları koleksiyonu sağlayacaktır.

Apple’a göre, site ve mobil uygulama CDC, Coronavirus Görev Gücü ve FEMA ile ortaklaşa oluşturuldu ve “ABD’nin hissettiği bir zamanda ülke genelinde insanların güvenilir bilgi ve rehberlik almasını kolaylaştırmak için COVID-19’un ağır yükü. ”

Apple’ın sitesindeki ve uygulamasındaki temel bilgiler, Google tarafından bu hafta başında başlatılan koronavirüs kaynağına çok benziyor. Ancak Apple, etkileşimli bir tarama aracı da sunuyor.

Kullanıcılara, kendilerinin veya sevdiklerinin yaşayabileceği koronavirüs ile ilgili semptomlar, yaşadıkları veya çalıştıkları basit bir sağlık geçmişi, pozitif test eden herhangi biriyle temas halinde olmaları ve daha fazlası hakkında bir dizi soru sorar. Yanıtları kullanarak Apple’ın aracı, kullanıcıların kendi başlarına tecrit etmeleri mi yoksa tıbbi yardım almaları mı gerektiğini belirlemelerine yardımcı olur.

Şirket, tarama aracında sağlanan tüm kullanıcı verilerinin özel ve güvenli olduğunu söylüyor. Ne web sitesi ne de uygulama bir kayıt veya giriş gerektirmez.

Apple, kullanıcılara bu araçların bireyler için hızlı bir kaynak olduğunu ve sağlık uzmanlarından veya eyalet ve yerel sağlık yetkililerinden gelen tavsiyelerin yerini alması gerektiğini hatırlatır.

Emre Aslanhan

İletişim emre.aslanhan@gecbunlari.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.