Diğer YazılarımızOyun Dünyası

Soru Cevap Oyunu Soruları; Çünkü Sorgulayan Zihinler Bilmek İster!

Bilimle İlgili Soru-Cevap; Dinozor Bifteklerinin Tadı Nasıl Olurdu?


Küçükken soru cevap oynayanlar bilirler, ilginç soruların ilginç cevapları vardır. Aynı zamanda soru soran insanlar meraklı insanlardır. Ancak bu sorular gündelik hayatta sorulan sorulardan biraz farklıdır. Dolayısıyla farklı sorular sormak ve farklı cevaplar da aramak yüksek bir zekanın da göstergesidir. Özellikle ebeveynler çocuklarının zekalarını bu tür oyunlarla daha iyi anlayabilirler.

Bizde sizlere bu yazımızda kendinizi geliştirebileceğiniz bazı soru cevap oyunu soruları vereceğiz. Hem duyduğunuz sorular hem de öğrendiğiniz cevaplar ufkunuzu açacaktır. Bu sorular arasında dinozor bifteğinin tadı, aşıların ölümcüllüğü ve et yiyen bitkilerin avlarının büyüklükleri gibi sorular bulunmakta. Gelin bu ufuk açıcı dünyaya birlikte bakalım.

Bilimle İlgili Soru-Cevap; Dinozor Bifteklerinin Tadı Nasıl Olurdu?

Bilindiği gibi dinozorların bugünkü en yakın akrabaları tavuklardır. Özellikle uçan dinozorlardan bazıları bugün bizim tavuk olarak bildiğimiz hayvanlara evrimleşmişlerdir. Dolayısıyla bu devasa yaratıklar aynı zamanda kuşlarla da akrabadır. Burada da ilginç bir soru cevap bilgisi gündeme gelmektedir. Acaba dinozorlar yaşasalardı tatları tavuklar gibi mi olacaktı?

Bu soruya hem evet hem de hayır cevabını verebiliriz. Çünkü bilindiği gibi yediğimiz hayvanların tatlarının farklı olması genellikle o hayvanın ne yediği ile ilgilidir. Yani soru cevap oyununda sorulacak sorular arasında yer alan bu sorunun hileli bir cevabı bulunmaktadır. Özellikle T.Rex gibi bilinen bir dinozor et  ile beslendiği için muhtemelen tatları kartalların ya da yabani kuşların tadıyla aynı olacaktır.

Hızlı Soru-Cevap Oyunu İçin Bir Soru; İlk Otoyol Nerede Yapıldı?

Günümüz dünyasında özellikle bir yerden bir yere giderken en sık kullandığımız ulaşım aracı otomobildir. Bu yüzden de dünya üzerinde karayollarının hakimiyeti vardır. Buradan hareketle insanlar gidecekleri yerlere daha rahat gitmek için sürekli yeni yollar inşa ederler. Ancak bir soru cevap oyununda sorulacak sorulardan biri de tam burada çıkmaktadır. İlk karayolu ne zaman ve nerede yapıldı?

Herkesin bildiği gibi bütün yollar Roma’ya çıkar diye bir deyim bulunmaktadır. Artık sebebi bu mu bilinmez ama ilk otoyol İtalya’nın Milano kentinde yapılmıştır. İtalyan makine mühendisi olan Piero Puricelli 1924 yıllında Milano’dan Varese’ye kadar uzanan bir yol yapmıştır. Bu otoyol soru cevap oyununda kendini geliştirmek isteyenler için kullanılabilir. Ayrıca bu yola Göller Otoyolu’da denmektedir.

Soru Cevap Soruları Zor Sorular; Küflü Ekmek Zararlı Mı?

Bu seferki sorumuz gerçekten de zor bir sorudur. Lisede hepimiz biyoloji dersinde küfleri ve mantarları öğrenmiştir. Bu yüzden bu soru cevap sorumuz da bu konu ile ilgili. Sorumuz ise küflü ekmek zararlı mıdır sorusudur. Bu soruya insanların çoğu eğer tamamı küflenmemişse değildir gibi kaçak cevaplar verebilir. Ancak ne yazık ki bu durum o kadar da basit bir şekilde açıklanamaz.

Çünkü ekmek yumuşak bir yapıdır. İçerisinde hamurun pişerken kabarmasından kaynaklanan minik hava baloncukları bulunur. Bu durum da küfün yayılması için gerekli ortamı sağlar. Bu yüzden bu soru cevap sorumuzun cevabı, evet küflü ekmek çok zararlıdır olacaktır. Çünkü ekmeğin o kısmını kesseniz bile içerisinde yer alan diğer küf partiküllerinden kurtulamazsınız.

Tarihi Bir Soru Cevap Sorusu; Birleşik Krallık Ne Zaman Kuruldu?

Bugün coğrafya derslerinden bildiğimiz gibi dünyada Birleşik Krallık olarak geçen bir oluşum bulunmaktadır. Bu oluşum içerisinde İngiltere, İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda bulunmaktadır. Dolayısıyla bu bilgi tipik bir soru cevap oyunu sırasında kafaları karıştırabilir. Çünkü bu ülkelerin tarihlerinin hatırlanması biraz zordur.

Bu oluşum, hemen değil uzun bir zaman içerisinde meydana gelmiştir. Öncelikle 1707 yılında Birlik Yasası çıkmıştır. Bu yasaya bağlı olarak İskoçya Krallığı, Galler’i de kapsayan İngiltere ile birleşerek Büyük Britanya Krallığı’nı oluşturmuştur. 1801 yılında ise İrlanda bu birliğe katılmaya ve soru cevap oyununda bulunmaya karar vermiştir. Ancak İrlanda’nın kuzeyi hariç geri kalanı 1922 yılında bu birlikten ayrılmıştır.

Uzayla İlgili Soru Cevap Oyunu Soruları; Karanlık Madde Neden Oluşuyor?

İtiraf edelim bu sorunun cevabını bilen henüz kimse çıkmadı. O yüzden bu güzel ve baş döndürücü soruyu da soru cevap listemize eklemek istedik. Özellikle fizikçiler bu soru ile çok meşguller. Çünkü bilim insanları zamanlarının birçoğunu içinde yaşadığımız evreni anlamak için geçiriyorlar. Bu soru da eğer cevabını öğrenebilirsek gerçekten de bu düşünceye yardımcı olabilecek bir sorudur.

Çünkü karanlık madde dediğimiz şeyi gerçekten gözle görmek bile zordur. Bu durumun tespitini ancak çok iyi uzay teleskopları ile ya da laboratuvarlarda gerçekleştirilen deneylerle biliyoruz. Ayrıca bu maddenin sıradan bir madde ile aynı atomlardan oluşmadığına da şimdilik eminiz. Dolayısıyla soru cevap oyunlarında sorulması gereken türden bir soru sorduğumuzun farkındayız. Karanlık madde yapısı gereği henüz keşfedilmemiş bir parçacık türünden oluşuyor olmalı.

Neden Farklı Ülkelerde Farklı Elektrik Sistemleri Vardır?

Bu sorumuza kaynak olan şey aslında evlerimizde kullandığımız prizlerdir. Sizin de bildiğiniz gibi dünyanın birçok ülkesinde farklı farklı priz ve fiş sistemleri kullanılmaktadır. Peki ama bunun nedeni nedir? Gelin birlikte bu soru cevap sorusuna birlikte bakalım. Buradaki temel fark, elektrik kablolarından ne kadar kuvvet geçtiğini ölçen gerilimdir. Ayrıca yüksek gerilimli şebekelerde teller daha ince olduğu için bu şebekeler daha ucuza gelmektedir.

Örnek verecek olursak ABD şubesinin gerilimi Avrupa’dakilerden daha düşüktür. Bu yüzden de buralarda farklı elektrik sistemleri kullanılmaktadır. Yani soru cevap içi hazırlanan bu sorumuzun temel cevabı genellikle inşa edildikleri dönem dolayısıyla verilebilir. Teknoloji bugünkü gibi hızlı yayılmadığı için o dönemlerde de çeşitli alternatifler bulunmuştur. Bu yüzden farklı bölgelerde temel farklılıklar ortaya çıkmıştır.

Komik Soru Cevap Soruları; Etçil Bir Bitkinin Yiyebileceği En Büyük Hayan Hangisidir?

Etçil bitkiler genellikle böcekler ve diğer omurgasız canlılarla beslenirler. Dolayısıyla bu bitkileri genellikle küçük şeyler tüketirken görürüz. Ama bilim insanları soru cevap sorularına çeşitli cevaplar ararken çok enteresan bilgileri de keşfetmişlerdir. Çünkü bilim insanlarının yaptıkları çalışmalar da bu bitkilerin kapanlarında kurbağa ve kertenkele kalıntıları da bulunmuştur.

Dünyanın en büyük et yiyen bitkisi Borneo’ya özgü bir türdür. Nepenthes rajah olarak isimlendirilen bu bitki bazen fare bile yakalayabilmektedir. Dolayısıyla ibrik boyları da çok uzundur. Buradan hareketle bu bitkilerin güzel bir soru cevap tartışması için iyi bilgiler olduklarını söyleyebiliriz. Dolayısıyla sizde arkadaşlarınınız genel kültür konusunda gelişmelerini isterseniz bu ve benzeri sorular sorabilirsiniz.

En Önemli Soru Cevap Sorusu; Aşı Olduktan Sonra Covid-19’dan Ölmek Mümkün Mü?

Bildiğiniz gibi şu anda insanlık olarak dünya çapında var olan bir hastalıkla boğuşuyoruz. Ancak bu durumu önlemek için çok kısa bir süre içerisinde de çeşitli aşılar geliştirdik. Bu yüzden de artık cebimizde bu Covid-19 hatalığına karşı çok sağlam bir silah bulunmakta. Bu durum da soru cevap oyunu için bir altlık oluşturmaktadır. Çünkü sorumuz Covid-19 aşısı olduktan sonra da bu hastalıkta ölebilir misiniz şeklindedir.

Bunun kısa cevabı olarak evet diyebiliriz. Fakat burada hemen bir ek bilgi verelim. Bu durumun gerçekleşme ihtimali gerçekten çok düşüktür. Çünkü siz aşı sayesinde vücudunuza o hastalığın, size zarar vermeyecek kadar olan biçimini almaktasınız. Dolayısıyla vücudunuz burada o hastalığa karşı bir bağışıklık geliştirmektedir. Bu yüzden de bu korkutucu soru cevap sorumumuzun cevabını iç rahatlığı ile görmezden gelebilirsiniz.

Dünya üzerinde özellikle çeşitli bağımsız sağlık kuruluşları bu konularda çalışmalar yapmaktadır. Bu kuruluşların yayınladıkları raporlar aşı olan bireylerde gerçekleşen ölümlerin çok az olduğu yönündedir. Buradan hareketle de aşıların koruyuculuğunun çok yüksek olduğunu söyleyebiliriz. Dolayısıyla soru cevap için bile olsa bu aşı olayları gerçekten önemlidir. Bizde buradan siz saygıdeğer okuyucularımıza aşı olmanızı tavsiye etmek istiyoruz.

Seed

Yıkılmadım ama ayakta da durasım yok...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.