Film&Dizi

Squid Game: Aşırı şiddet içeren bir Kore dizisi nasıl Netflix’in en büyük hiti oldu?

'Squid Game' şu anda Netflix'teki bir numaralı TV dizisidir.

Squid Game , Netflix izleyicilerini kasıp kavurdu ve son zamanlarda Sex Education 3. sezonu öncesinde ABD ve İngiltere’nin en popüler dizi listesinin zirvesine fırladı. Güney Kore drama dizisi dünya çapında konuşuluyor ve çocuk oyunlarında yer alarak hayatlarını değiştirecek miktarda para kazanmak için yarışan halkın çaresiz üyelerini takip ediyor. Ancak her oyunun ölümcül sonuçları olduğu için bu o kadar basit değil.

 

45,6 milyar ₩ (28 milyon £) ödül kazanma şansı için kendilerini mazoşist bir kıyamet eldivenine sunan bir grup borç batağındaki sosyal hayatı terk eden bir grup hakkında olan Kore dizisi, dünyanın dört bir yanındaki Netflix izleyicilerinin ilgisini çekti.

Dokuz bölümlük dizi, kızı ve annesinin geçimini sağlamak için mücadele ederken, borçlarla dolu ve sürekli tefecilerden kaçan bir adam olan Seong Gi-hun’un (Jung-jae Lee) karakterinin etrafında dönüyor. Doğal olarak, bir servet kazanma fırsatı önüne geldiğinde düşünmeden ona atlıyor.

Avustralya’daki Macquarie Üniversitesi’nden Kore film ve televizyon uzmanı Dr Sung-Ae Lee, dizinin zengin ve fakir arasındaki sürekli artan uçuruma odaklanmasının belki de izleyiciler için zamanında olduğunu kanıtladığını söylüyor.

Netflix’in eş CEO’su Ted Sarando‘ya göre: ” Squid Game kesinlikle dünyadaki İngilizce olmayan en büyük şovumuz olacak ve kesinlikle şimdiye kadarki en büyük şovumuz olacak.”

Tüm bunları göz önünde bulundurarak, son derece popüler yeni dizi hakkında bilmeniz gereken her şey burada…

Squid Game konusu nedir?

Güney Kore halkının nakit sıkıntısı çeken birçok üyesi, 45.6 milyar wonluk (28 milyon sterlin) büyük bir ödülü olan bir turnuvaya katılma şansına atlıyorlar. İlk başta basit görünüyor, tek yapmaları gereken diğer oyunculara karşı popüler çocuk oyunlarını oynamak, ancak çok geçmeden çok karanlık bir hal alıyor.

Açlık Oyunları ve Battle Royale gibi oyunlara benzer şekilde oyunları kaybedenler de ölüyor bu da sadece parayı isteyenlerin karşı karşıya olduğu çaresizliği artırıyor Artık bu bir oyundan ötesine geçiyor ve oyuncular kendilerini hayatları için savaşırken buluyor.

İlk bölüm, Seong Gi-hun’a oyunlar hakkında bilgi veren gizemli bir yabancının yaklaştığını görür ve kısa süre sonra kendisini ölümcül bir ‘Kırmızı Işık, Yeşil Işık’ oyununda yer alırken bulur.

Squid Game kadrosunda kimler var?

Squid game kadrosu,Çoğunluğu koreli olsada aralarında bazı Filipinli, beyaz ve Hintli aktörlere sahip olan bir Kore draması için oldukça kapsayıcı bir kadroya sahip. Dizide öne çıkan isimlerden bazıları:

Lee Jung-jae olarak Seong Gi-hun,

Jung Ho-yeon (Kang Sae-byeok),

Park Hae-soo (Cho Sang-woo)

Wi Ha-joon, (Hwang Jun) olarak sıralanabilir.

Oh Il-nam olarak Oh Young-soo,

Jang Deok su olarak Heo Sung-tae,

Han Mi-nyeo olarak Kim Joo-ryung,

Abdul Ali olarak Tripathi Anupam ve Satıcı olarak Gong Yoo.

Bölüm 1’de neler oluyor?

Squid Game’in pilot bölümü bizi yaşlı annesiyle birlikte yaşayan Seong Gi-hun ile tanıştırıyor. Çok büyük miktarda borcu var ve hatta tefecilerle ilişkisi var ve sonradan üvey babasıyla birlikte yaşayan eski bir karısı ve kızı olduğunu öğreniyoruz. Seong Gi-hun gerçekten kızına bakmak istiyor ama ona bir doğum günü hediyesi bile almakta zorlanıyor, bu da onun gerçekten ne kadar çaresiz olduğunu gösteriyor.

Bir gün, bir metro platformunda bir oyunu kazanırsa ona para vermeyi kabul eden gizemli bir yabancı ona yaklaştığında şansı değişiyor. İlk başta umursamaz bir tavır sergiliyor ama çok geçmeden kabul ediyor ve sonunda oyunda kazandığı para ile birlikte eve biraz para götürür. Yabancı da ona bir kart verir ve kabul ettiği zaman daha fazla para kazanma şansı olduğunu söyler.

Seong Gi-hun bilinçsizce vurulur ve kendisi ile aynı teknede bulunan yüzlerce başka katılımcıyla dolu bir yere götürülür ve burada onlara tüm numaraları atanan maskeli personel tarafından karşılanırlar. Altı günde altı maç olacağı ve büyük miktarda para kazanma fırsatı olacağı söylenir.

Oyuncular, Red Light, Green Light (Kırmızı ışık , Yeşil Işık) adlı çocuk oyununu oynayacakları ve çizgiyi zamanında geçenlerin bir sonraki tura geçebilecekleri söylenen ilk oyun odasına giderler. Bununla birlikte, bir oyuncu oyunun kurallarını çiğnediği için vurulduğunda panik ortaya çıkar ve diğerlerini de kaçmaya teşebbüs etmeye teşvik eder. Daha sonra, ilk oyunda kaosa düştükten sonra oyuncuların yarısından fazlasının öldürüldüğü ortaya çıkar.

Seong Gi-hun, önlerinde meydana gelen korkunç olaylardan dolayı sersemlemiş diğer oyuncularla birlikte çizgiyi aşmayı başarır.

Squid Game 1. Sezon

Squid Game dizisinin ilk sezonunda insanlar bir oyuna davet edilir ve bu insanlar para kazanmak adına her şeyi yapabilecek kadar çaresizlerdir. Oyunda hayatlarını riske atmak zorunda kalırlar ve tüm görevlerini tamamlayacak bir kişiye 45,6 milyar Won verilecektir. Bir kişi oyuna girdikten sonra oyundan çıkamaz. İlk sezon boyunca bu insanların 45,6 milyar Won (341.180.998,65 TL) ve hayatları için nasıl savaşacağını ve başından geçen maceraları gösterecektir.

Squid Game 2. Sezon Ne Zaman?

Henüz erken olmakla birlikte Netflix, Squid Game 2. Sezonunun olup olmayacağı hakkında henüz bir açıklama yapmamıştır. Netflix, dizinin 1. Sezonuna dair hayranlardan olumlu olumsuz yanıt, inceleme ya da görüş aldığı takdirde bu duruma bağlı olarak dizinin 2. sezonu için duyuru yapacaktır.

Squid Game 2. sezon çekildiği takdirde bunun 2022 ya da 2023’te yayımlanması beklenmektedir. Bu tarihler Netflix tarafından yapılan açıklamalardan dolayı değil yalnızca tahminidir. Ancak Squid Game 1. Sezonun bu denli yankı uyandırması ve izlenme sayısının yüksek olması sebebiyle 2. Sezonu heyecanla beklenmektedir.

2.sezon hakkında yazarın Variety Dergisine verdiği röportajda şu bilgiler geçmektedir:

“Squid Game 2. Sezon için geliştirdiğim bir planım yok, bunu düşünmek bile oldukça yorucu. Ancak yazacak olsaydım kesinlikle tek başıma yapmazdım. Bir yazar kadrosu kurmayı düşünürdüm ve birden fazla deneyimli yönetmen ile çalışmak isterim.” ifadelerini kullanmıştır.

Emre Aslanhan

İletişim emre.aslanhan@gecbunlari.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.