Genel

Starlink Nedir Uydu İnternet Nasıl Çalışır?

Starlink, Elon Musk’un kurduğu Amerikan uydu şirketi SpaceX tarafından uzaya gönderilen uydulara verilen isimdir. Dünyanın her yerine hızlı internet sağlaması amaçlanan uydular dünyaya 550 Km gibi çok yakın bir konumda yer alıyor. Yakın yörüngeye yerleştirilecek uyduların yüksek hızda internet sağlaması planlanmıştır. Çok sayıda uydu gönderildiğinden uydu takımyıldızı adı verilen Starlink uydular dünyadan çıplak gözle görülebilecek yakınlıktadır. Starlink uydu internet sisteminin çalışabilmesi için yeryüzünde evlere veya işyerlerine yerleştirilecek uydu anteni benzeri bir sistem ve dekoder ile internet sağlaması düşünülüyor. Henüz ilk aşamasında olan proje ile daha birçok uydunun uzaya gönderileceği açıklanıyor.

Starlink Uydu Treni

Starlink uyduları belirli bir yörüngede dünyaya yakın konumda uyumlu hareket edeceğinden uydu treni ismi de verilir. Starlink uydu treninin yer ile bağlantı kurup hızlı internet sağlamanın yanı sıra kendi aralarında da bağlantı içinde olacağı açıklanıyor. Starlink uydular kendi aralarında lazer sistemi ile veri aktarımında bulunacaktır. Böylece dünyanın her yerine süper hızlı internet sağlanacaktır.

Starlink Takip Sitesi

Starlink uyduları uzayda dünyaya çok yakın bir konumda yer alacağından çıplak gözle bile görülebilecektir. Ancak şu an hangi ülkeden ne zaman görüleceği Starlink takip sitesi ile belirleniyor. James.darpinian.com internet sitesine giriş yapıp aramayı başlattığınızda bulunduğunuz konuma göre hangi gün ve saatte Starlink uydularını izleyebileceğiniz bilgisini alabilirsiniz. Böylece belirtilen gün ve saatte uyduları izleyebilirsiniz.

Starlink Uydu Sayısı

Starlink ile ilgili en çok merak edilen konulardan biri de uydu sayısının ne kadar olacağıdır. 2015 yılında hayata geçirilen Starlink projesi ile uzaya uydular gönderilmeye başladı. Space X firması amaçlanan uydu sayısının 42.000 olduğunu açıklıyor. Bu uydu ağı ile küresel bir internet ağı oluşturmak istediklerini açıklayan Elon Musk, yörüngede 2020 yılı sonunda 12.000 uydularının bulunacağını açıkladı. Bu uyduların üç farklı yörüngede yer alması planlanıyor. Uyduların bir kısmı 550 Km.’de bir bölümü 1550 Km.’de belirli bir sayı uydu ise 1600 Km.’de yer alacaktır.

Starlink Uyduları İnternet Hızı

Starlink uyduları internet hızının oldukça yüksek olması planlanıyor. Yörüngede bulunan Starlink uydularının internet hızı konusunda Ookla tarafından hazırlanan rapor ile bilgi verildi. Uyduların 30 Mbps ile 60 Mbps aralığında indirme hızı sunacağı öngörülüyor. 5 Mbps ile 8 Mbps arasında yükleme hızına sahip internet sağlanacaktır. Space X kurucusu Elon Musk Starlink projesi ile 160 Mbps’in üzerine çıkmayı planladıklarını açıkladı. Henüz uydu göndermeye devam edildiğini ve henüz istenilen hıza tam olarak ulaşılamadığı duyuruldu. Proje tamamlandığında Starlink internetin çok daha hızlı olacağı açıklanıyor.

Starlink İnternet Ne Zaman Çıkacak?

Starlink internet ne zaman çıkacak? Sorusu herkesin merak ettiği tarih oldu. Uzaya fırlatılan uyduların yer ile bağlantısının ne zaman net olarak sağlanacağı konusunda açıklama Space X kurucusu Elon Musk’dan geldi. Elon Musk yaptığı açıklamada 2020 yılı sonunda Amerika ve Kanada’da Starlink internetin kullanılmaya başlanacağını açıkladı. 2021 yılında ise dünyanın diğer ülkelerine internet sağlanmaya başlanacağını duyurdu. Starlink internet ile dünyada süper hızlı internet çağının başlayacağını söyledi. Herkesin uygun fiyatlar ile hızlı internet kullanabileceğini açıkladı.

Starlink Uyduları Türkiye Ne Zaman

Starlink uyduları Türkiye’de ne zaman görülebilecek? Sorusu birçok insan tarafından soruluyor. Starlink uydularının Türkiye’de 21-22 Nisan günlerinde görülebileceği açıklandı. Arka arkaya dizili olan uydular adeta ışık toplarından oluşan bir treni andırıyor. Sizde uyduları görmek ve görüntülemek istiyorsanız 21-22 Nisan 2021’de gökyüzünü dikkatle izlemenizde fayda var.

Starlink İnternet Türkiye’de Ne Zaman Kullanılabilir?

Starlink internet Türkiye’de 2021 yılında kullanılmaya başlanabilir. Starlink uyduları projesinin sahibi Elon Musk Starlink internetin 2021 yılından itibaren dünyanın birçok ülkesinde kullanılmaya başlayacağını duyurdu. Türkiye’ye geldiğinde 1 milyon takipçi ile dönen Elon Musk’un Türkiye için öncelik sağlayabileceği duyuruldu.

Starlink İnternet Fiyatları

Starlink internet fiyatları Space X firması tarafından 3 paket halinde açıklandı. Bu paketler ile herkesin yüksek hızda internete uygun fiyatlar ile sahip olabileceği vurgulanıyor. Standart X internet paketi ile 1000 GB internet 9,99 Dolar, Premium X internet paketi 2000GB internet 19,99 Dolar, Professional X paketi ile sınırsız internet 29,99 Dolar olarak ilk fiyatlar açıklanıyor. Bu fiyatlar ile tüm dünya ülkelerine süper hızlı internet imkânı sunulacağı belirtiliyor. Ev ve işyerlerinde Starlink internet kullanmak için 499 dolara kurulum kiti alınması ve aylık 99 dolar ücret ödenmesi gerektiği belirtiliyor. Bu fiyatların kesin ve net olmamak ile birlikte Space X firmasının yaptığı açıklamalar doğrultusunda açıklandığı belirtiliyor.

Starlink İnternet Uydu Ağı Şu An Kullanılıyor mu?

Starlink internet uydu ağının şu an Amerika ve Kanada’nın bazı bölgelerinde kullanım denemelerinin başlandığı belirtiliyor. Starlink internet için satelliteinternet.com internet adresinden idare edildiği belirtiliyor. Şu an kullanılan beta sürümünün 100 Mbps hıza ulaştığını ve internet bağlantısında 20 milisaniye gibi gecikmeler olabildiğinin görüldüğü açıklanıyor.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Buna benzer bir sistem kullanıyorduk dağ evimizde. yağmurda ve kar yağısında aşırı etkileniyordu, umarım verimli ve güzel birşey olur kablolardan kurtuluruz ve ping süreleri düşer.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.