Diğer Yazılarımız

Tavşan Kanı Çay Demlemenin Olmazsa Olmazları

cay

Çay, gündelik hayatın her anında içilen eşsiz bir içecektir. Türk insanının kültüründe çay, kahvaltıda sofralarımızı, beş çayında yanı başımızdadır. Hatta akşam yorgunluk atmak için mutlaka her evde bir çay demlenmektedir. Çay sağlık açısından da oldukça yararlı içeceklerin başında gelmektedir.

Çay bir tiryakiliktir. Bu yüzden çayında demlenme adabı vardır. Çayın üstüne su koymakla, çay yapılmış olmaz. İyi bir çay demlemek için, tavşankanı diye tabir ettiğimiz kıvamda olması gerekir. Bu yüzden tavşan kanı çay demlemenin olmazsa olmazları bulunmaktadır. Çay demlerken bu inceliklere dikkat ettiğiniz takdirde lezzetli, göze hitap eden çay demlemeniz mümkündür. Şimdi hep beraber çay nasıl demlenir kısaca bilgi verelim.

Türk usulü, tavşan kanı çay demlemenin olmazsa olmazları vardır. Her şeyden önce çay demleyeceğimiz suyun temiz su olmasına özen gösterin. Aksi halde çayınız bulanık olur. Çayı demleyeceğiniz suyu iyice kaynatın. Çayı fazla ya da az koymayın. Göz kararınca kaç kişilik çay demleyecekseniz ona göre çay atın.

Çayı demlerken suyun her bir yöne dağılmasına dikkat edin. Çayın yavaş yavaş demlenmesi makbul olduğunda mutlaka kısık ateşte bırakın. Maksimum iyi çay için 15 dakika beklenmelidir. Aksi takdirde çayın ne rengi, ne tadını ortaya çıkacaktır. İyi ir çay içmek için mutlaka sabırlı davranmak gerekir. Çayın orijinal tadı bozmadan en güzel bu şekilde demlenilmektedir.

Ephesus

Next Station İs Basmane

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.