Bilgisayar GenelKücük Bilgiler

Termal Macun Nedir? Termal Macun Nasıl Sürülür?

Termal Macun Nedir? Kullanım Amacı Nedir?

Bilgisayar donanımlarına daha yakından bakmaya başlayanların ilk duyacağı kavramlardan birisi termal macundur. Termal macun bilgisayar donanımı değildir, ancak bileşenlerin bakımında kullanılan bir maddedir. Termal macun nedir sorusunun daha detaylı cevabını ve termal macunla alakalı akıllara takılan diğer soruların yanıtını makalenin devamında bulabilirsiniz.

Termal Macun Nedir? Kullanım Amacı Nedir?

İşlemci ile soğutucu blok arasındaki hava, işlemcinin geç soğumasına yani ısınma problemine yol açıyor. Termal macun, hava boşluğunu kapatması ve ısı iletkenliğini arttırması için üretilmiştir. Termal macun nedir sorusu kısa olarak, işlemcinin daha hızlı soğutulmasına katkı sağlayan iletken madde olarak cevaplanabilir.

Uzun süreler yüksek sıcaklıkta çalışan bilgisayar bileşenleri çok daha çabuk hurdaya çıkmakta yani işlevlerini yitirmektedir. İşlevlerini yitirmeseler dahi bilgisayarda verim kaybı, donma, kasma ve aniden kapanma vb. sorunlar görülebilmektedir. Hemen hemen tüm bileşenlerin soğutulması ve belirli sıcaklık değerinin üzerine çıkmaması çok önemlidir. Bu nedenle işlemcilerde termal macun kullanılmaktadır.

Termal Macun Gerçekten İşe Yarıyor Mu?

Termal macunların etki seviyesi genellikle üretim aşamasında kullanılan malzemeye göre değişkenlik göstermektedir. Markasız ve kim tarafından üretildiği meçhul olan termal macunların etki seviyesinin yok denecek kadar az olduğu bilinen bir gerçek. İstisnalar belki olabilir ancak genel olarak hiçbir etkileri yok. Bu nedenle biraz bilinen markalardan ve internetten test sonuçlarına ulaşabildiğiniz ürünleri tercih etmenizde fayda var.

 

Markalı termal macunlarda çok önemli ölçüde farklar söz konusu değil. Termal macunların iletkenlik değerleri yüksek olursa, donanımların maksimum sıcaklık değerleri biraz daha düşük olabiliyor. Örneğin yüksek iletkenliğe sahip bir macunda 85 derece, düşük iletkenliğe sahip fakat bilinen bir markanın ürettiği ve kaliteli malzemenin kullanıldığı termal macunda ise 89 dereceler görülebiliyor. Eğer bu tarz küçük farklılıklar sizin için çok önemliyse marka bilinirliliği, iletkenlik değeri ve ürün kalitesi konusunda daha çok araştırma yapıp en iyi ürünü tercih etmelisiniz.

Doğru Şekilde Termal Macun Nasıl Sürülür?

Termal macun nedir ve macunların etki seviyeleri konusunda temel bilgiyi edindik. Sıra satın aldıktan sonra nasıl kullanacağımıza geldi. Termal macunu doğru kullanmak ve en iyi verimi alabilmek için aşağıdaki maddeleri sırasıyla ve dikkatle uygulayın.

 

  • İşlemcinin üzerindeki plakanın eski termal macundan arınmış olduğundan emin olduktan sonra, plakanın tam orta kısmına bezelye veya leblebi tanesi kadar termal macunu sıkın.
  • Eğer soğutucu bloğu tekrar takarken termal macunun yan kısımlardan taşabileceğinden endişe duyuyorsanız, termal macunu ince plastik kart benzeri bir malzemeyle yayabilirsiniz.
  • Dikkatli bir şekilde işlemci soğutucu bloğu tekrar yerine takın.
  • Eğer tüm tedbirlere rağmen işlemcinin kenarlarına veya farklı bir noktaya termal macun taştıysa mutlaka temizlemelisiniz.
  • Soğutucu bloğu yerinden oynuyorsa termal macun fazla demektir. Bu durumda termal macunu silip işlemi tekrarlamanız gerekir.

Termal macun nasıl sürülür sorusunu cevapladık. Termal macunun nasıl sürüleceği konusunda bazı insanların kafası karışık durumdadır. Genelde macunu yayarak mı, yaymadan mı sürmeliyim diye sorulur. Termal macunun amacı aradaki hava boşluklarını kapatmak olduğundan, yayarak sürmek daha mantıklı olacaktır. Ancak yaydığınızda yeteri kadar sürmemişseniz yine fazlaca hava boşluğu kalacaktır. Bu durumda hem doğru miktarda sıkmalı hem de yaymanız daha doğru olacaktır. Eğer yeterli ekipmanınız yoksa yaymadan da termal macun uygulanabilir. Bu durumda da yukarıda bahsettiğimiz gibi kenarlara taşırmadan yavaşça bloğu oturtmalısınız.

 

İşlemciye Zarar Vermeden Termal Macunu Temizleme

Termal macunu silmek için ekstra çözümlere gerek yok denebilir. Basit bir peçete ile temizlik yapabilirsiniz. Eğer termal macun katı hale gelmişse bunun içinde gayet kolay bir çözüm mevcut. İlk önce bilgisayarınızı açın ve işlemciye yük bindirecek programlar çalıştırın. İşlemci ısındıktan sonra termal macun yumuşayacağı için temizliği son derece kolay olacaktır.

 

Eğer buna rağmen termal macun temizlenmiyorsa, kart benzeri bir cisimle ile termal macunun kabasını temizlemeye çalışın. Ardından çok hafif nemli kağıt havlu veya peçete ile termal macunu temizleyin. Macunu temizledikten sonra nem kalmaması için plakanın üzerini kuru peçete ile iyice kurulayın.

 

Termal Macun Ne Zaman Değiştirilmeli?

Termal macunlar sürüldükten sonra yıllarca işlevini yitirmeyebilir. Ancak kuruması sebebiyle verim kaybı olabileceği için yılda bir kez değiştirilmesinde fayda var. İşlemci sıcaklığını kontrol ettiğinizde termal macunu sürdüğünüz ilk zamanlara göre daha kötü durumdaysa yine termal macunu değiştirmeniz gerekir.

 

Termal macun nedir ve nasıl sürülür sorularının yanıtını alamadığınızı düşünüyorsanız veya kendiniz uygulamaktan çekiniyorsanız, işinin ehli olan bir teknik servise gitmeniz ve gerekli bakım işlemlerini yaptırmanız önerilir.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.