Bilgisayar GenelGenel

Webinar Nedir? Kullanımı Nasıl Gerçekleşir?

En merak edilen sistemlerden bir tanesi ise Webinar olarak dikkat çekiyor. Bu sistemi kullanan kişiler online ortamda seminer ya da toplantı gerçekleştirebiliyorlar. Bir yazılım indirmeye gerek duyulmayan sistem olarak üç adet farklı gruba ayrılıyor. Şimdi hep birlikte Webinar nedir? Nasıl Yapılır? Detaylı şekilde kontrol edeceğiz.

Webinar Nedir?

Konferans ve toplantı adına kurulan bu sistem hiçbir şekilde yazılım indirme gereği duymuyor. Böylece kolaylıkla herkes online Webinar kullanarak istedikleri işlemi gerçekleştirebiliyorlar. Bu sistemin üç farklı grubu olduğunu açıklamıştık. Şimdi bu grupları yakından inceleyelim.

İsteğe Bağlı Şekilde Kurulan Webinar Nedir?

İsteğe bağlı olarak ayarlanan bu sistem sayesinde kişinin kendisine göre seçmiş olduğu zaman dilimi içerisinde seminerler görüntüleyebiliyor. Böylece diğer kişiler bu zaman içerisinde kişinin konferansına katılım göstererek dinleyebiliyorlar.

Canlı Olarak Yapılan Webinar Nedir?

Canlı Webinar, belirlenmiş olan tarih ve saatler arasında yapılan etkinlik olarak bilinir. Gerçekleştirilen bu etkinlik anında etkinliği durdurma hususunda bir şans bulunmuyor. Belirtilmiş olan süre çerçevesinde aktif olarak devam edilmesi gerekiyor.

Otomatik Olarak Yapılan Webinar Nedir?

Otomatik şekilde gerçekleştirilen bu sistemde belirli bir düzen altında çalışma sergilenir. Konferansı gerçekleştirecek olan kişi yapmış olduğu Webinar sistemini kaydeder ve platformun üzerine ekler. Bunun görüntülenme zaman dilimi seçildikten sonra seçilen zaman dilimine gelindiği anda otomatik olarak canlıya aktarılarak konferans gerçekleştirilmiş olacaktır.

Webinar Kullanıcılar İçin Ne Tür Avantajlar Sunuyor?

Bu sistemin birçok avantajı bulunduğu söylenebilir. Avantajları ise şu şekildedir:

  • Oldukça düşük maliyetli web semineri olarak kullanılır.
  • Her yaştan olan kişiye hitap ettiği için gayet kullanışlıdır.
  • Global çapta erişim sağlanması mümkündür.
  • Marka tanıtımı yapmak için destek sağlar.
  • Satış hızını arttırabilme imkânı sunar.
  • Vakitten tasarruf etme açısından yardımcıdır.

Webinar kullanan kişiler bu avantajlardan yararlanabilirler.

Webinar Oluşturmak Adına Neler Gerekiyor?

Webinara nasıl katılınır? Sorusunun cevabı oldukça basittir. Web seminerlerine katılma göstermek isteyen kişiler için lazım olan tek şey internetin olmasıdır. Sonrasında ise bağlantı linkine tıklamak olacaktır. Fakat katılım yerine konferans oluşturmak isteyenler neler yapmalıdır? Yakından kontrol edelim.

Webinar Oluşturma İşlemleri

Oluşturma işlemini gerçekleştirebilmek adına internet ağının yeterli seviyede olması gerekir. Bağlantı kopukluğunu engellemek adına yüksek hızlı olan internet ağı kullanımı tercih edilmelidir. Bu durum seminer oluşturmak açısından oldukça önemlidir.

Seminer oluşturmak isteyenler ilk olarak ihtiyacı olunan bir yazılımı indirmek zorundadırlar. Webinar oluşturma adına birçok farklı platformlar kullanılabilir. Oluşturulmak istenen amaca göre tüm kullanıcılar uygun olan platforma yönelebilirler.

Bu platformlar Adobe Connect, Goolge+ Hangouts, Skype ve Zoom olarak belirlenmiştir. İnternet ağı ve kullanılmak istenen platformun seçilmesinin ardından seminer için mutlaka güçlü bir ses gerekir. Ses denemeleri yaparak cihazın uyumlu olup olmadığı anlaşılabilir.

Webinar için bu işlemlerden sonra her şey tamamdır. Tarih ve saat belirlendikten sonra yazılım aracılığıyla konferans oluşturarak, konferansa katılacağı düşünülen kişilerle bağlantı paylaşımı gerçekleştirilebilir.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.