Mobil Alemi

TikTok’un ana şirketi ByteDance’nın kendi telefonunu açmak istediği bildirildi

ByteDance telefonunuzda, TikTok veya Helo gibi popüler uygulamaların kolonisi nedeniyle görülüyor. Şimdi kendine ait bir telefon yapmak istiyor.

Evet, doğru okudunuz. The Financial Times tarafından yayımlanan yeni bir rapora göre, Pekin merkezli sosyal medya şirketi, “erişimlerini daha da genişletmek amacıyla, haber bültenleri, kısa video platformları ve oyunlar içeren kendi uygulamalarıyla önceden yüklenmiş bir telefon” geliştiriyor.

Bu gizli proje, şirketin Çinli akıllı telefon üreticisi Smartisan’tan bu yılın başlarında bir dizi patent almasını takip ediyor. İsimsiz bir kaynak da Financial Times’a ByteDance’ın kurucusu Zhang Yiming’in “önceden yüklenmiş olan ByteDance uygulamaları olan bir telefonu hayal ettiğini” söyledi.

Gelişme, ByteDance ve rakip Tencent’in Çin sosyal medya ortamını yakalamak için yoğun bir savaşta kilitlendiği bir zamanda ortaya çıkıyor. Dünyanın en değerli başlangıcı, 2017’de ABD’nin dudak senkronizasyonu uygulaması Musical.ly’i satın almasıyla küresel olarak varlığını artırıyor. Yeniden markalanan TikTok uygulaması (yerel olarak Douyin olarak bilinir), bu ayın başlarında bir milyar indirmeyi aştı.

Bu nedenle, şirket para kazanmak için daha fazla yol bulmak istiyor. Ancak, ByteDance’nın donanım çabalarının sona ereceği veya Facebook’a gideceği görülüyor. Çin’deki akıllı telefon sevkiyatlarının düşmeye devam etmesiyle, şirketin ayrıca Xiaomi, Oppo, Huawei, Vivo ve Apple gibi deneyimli oyuncuların zorlu rekabetiyle karşı karşıya gelmesi de muhtemel.

ByteDance’ın olası telefonunun ne zaman başlatılacağını bilmiyoruz, ancak sosyal medya savaşının sona ermediği açık. Facebook plato kullanıcılarının sosyal ağındaki büyümesini dengelemek için Instagram ve WhatsApp’a sahip. ByteDance benzer şekilde sadık TikTok izleyicisinin bir kısmını diğer uygulamalarını kullanmaya sürdürebiliyorsa, rekabetten uzak durmaları için onlara daha fazla mühimmat verecek.

Emre Aslanhan

İletişim emre.aslanhan@gecbunlari.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.