Diğer Yazılarımız

Uçan Arabalar Geliyor

İnsan sahip olduğu konfordan vazgeçemez


Filmlerde şahit olduğumuz uçan arabalar, bilim kurgu filmlerinin ötesinde yepyeni tasarımlarla önümüzdeki birkaç yıl içinde gökyüzünü dolduracaklar. Dikey iniş ve kalkış problemini ortadan kaldıran mühendislerin araştırmaları yoğunlaştıkça çok daha güvenli pratik ve hızlı uçan araba modellerinin prototipleri birer birer ortaya çıkıyor. Havada iken rüzgarın direncini en aza indirecek aerodinamik tasarımlara sahip elektrikli uçan arabalar, endüstriyel teknolojilere eğilen şirketlerin ürünü olarak ortaya çıkıyor. Gökyüzünde uçuşacak bu araçların yeryüzündeki trafiği hafifleteceği, kargo taşımacılığı ve insan taşımacılığında büyük bir rahatlama sağlayacağı kesin. Bu araçların üretilirken, çevre dostu olarak üretilmesi büyük öneme sahip. Zira küresel anlamda sıfır emisyonlu araçlara yönelim bir zorunluluk haline geldi. Dünya hızla ısınıyor ve kirleniyor. Isınan dünya buzulların erimesine, deniz –okyanus su seviyelerinin yükselmesine, kara parçalarının su altında kalmasına yol açıyor. Hava kirliliği hayvan ve bitki popülasyonundaki dengeyi de bozuyor.  Bu nedenle geleceğin araçları ister hava araçları olsun ister kara araçları olsun çevreci olmak zorundalar.

 

İnsan sahip olduğu konfordan vazgeçemez

İnsanın tabiatı gereği, sahip olduğu konfordan vazgeçememesi, bilim insanları yeni arayışlara itiyor. Kara yolu araçları dünyanın sonunu getirecek fosil yakıtları kullansa dahi, insanlık bu araçların sağladığı konforu terk etmiyor, ama yeni alternatif araçlar bulmaya çalışıyor. Elektrik için de aynı şey söz konusu… Enerji üretimi fosil kaynakların yakılması ile kolayca sağlanabiliyorken, kömür ya da diğer fosil yakıtları yakan dev santrallerin yaydığı zehirli gazlar insan sağlığını tehdit ediyor. Alternatif yol ise yenilenebilir enerji kaynakları oluyor. Elektrikli araçların üretilmesinin nedeni de bu. Yakın zamanda havada uçan elektrikli araçlara olan ihtiyaç; hızla artan dünya nüfusunun ve araba sektörünün ekonomik doyumsuzluğunun sonucu olarak her yıl tüketiciler için milyonlarca araba üretmesi, kara yollarının ise bu değişime ayak uyduracak kadar gelişememesi nedeniyledir. Yer trafiğini rahatlatmak, çevreci araçlar üretmek bilim insanların yeni arayışıdır.

 

Uçan Arabaların Özellikleri

Uçan arabalar günümüz teknolojisi ile saatte 100 km yol yapabilecek kapasitededir. Bu araçlar yarı elektrik yarı fosil yakıtla çalışan araçlar olarak teknolojik araçlarla donatılıyor. Güvenliği maksimum seviyeye yükselten tasarımcıların önü açık… Yeni hava araçlarına kameralar, hava yastıkları, rahat koltuklar ve paraşüt bile eklendi. Terrafuiga isimli uçan araba üreten firma bu özelliklere sahip araç üretti. Fakat bu araçları sürmek için pilot eğitiminden geçmek ve özel bir ehliyet almak gerekli olacak. TF-X adı verilen firma da saatte 200 mile çıkabilen bir uçan araba tasarladı. Tüm olumsuz hava şartlarında bilgisayar sistemi ile korunarak, havada 500 mil gidebilecek bir araç. Bu araç belli istasyonlarda duracak ve pillerini şarj edecek.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. Bu paylaşım oglumun dq çok ilgisino cekti. Ozellikle görseller çok iyi. Evet yakin gelecekte beklenen bir teknoliji uçan arabalar tabiki.

  2. Çocuklugumuzun hayalleri uçan arabalar. Çevreye zarar vermeyen hava kirliliğine neden olmayan uçan araba projelerini destekliyorum. Bu gerçekten hayata geçirilmeli ve insan hayatını kolaylaştırmalılar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.