Diğer Yazılarımız

Ücretsiz Kullanılabilecek İntihal Programları / Makale Özgünlük Kontrol Siteleri

SEO çalışmalarında kopya içerik olmaması büyük öneme sahiptir. Bu neden ile makale özgünlük kontrol siteleri bu noktada devreye girer. Makalenin özgün olması daha önce başka bir sitede yayınlanmadığı anlamını taşır. Cümlelerin birbiri ile tutarlı ve anlatımın akıcı olması gerekir. Gereksiz detaylar ve aynı kelimelerin kullanımı makalenin özgünlüğünü bozar.

Google gibi her arama motoru, yazılan içeriğin benzersiz olması konusuna dikkat eder. Dilimizde özgünlük; kendine özgü, asıl olan ve orijinal anlamına geldiği gibi makalede de özgünlük aynı anlamı taşır. Makalenin özgün olup olmadığını ve başka yerde yayınlanıp yayınlanmadığını anlamak için makale özgünlük kontrol siteleri kullanılır.

Ücretsiz Olarak Hizmeti Bulunan Makale Özgünlük Kontrol Siteleri

Makaleler, bilgi içeren anlatımlar olup özgün olması önem taşır. Özgün olabilmesi için öncelikle yazılacak konu hakkında bilgi edinilir ardından farklı kelimeler ile kâğıda dökülür. Makalenin özgün olması, benzersiz ve ilgi çekici içerikler üretebilmek amacı ile önem taşır. Taklit ve aynı cümle yapısı taşımayan makaleleri ziyaretçilere taşıyarak başarıyı yakalama şansı artar.

Araştırmaya dayanan makaleler olduğu gibi re-write olarak isimlendirilen kelimelerin değiştirilmesi ile yeniden yazılan makaleler de vardır. Özgün bir makale, siteye büyük katkı sağlar. Bir sitenin arama motorlarında üst sıralara taşınması için sitenin kopya içerik değil de özgün makalelere yer vermesi gerekir. Bu noktada da makale özgünlük kontrol siteleri devreye girer.

 

Özgünlük kontrolü için Türkçe ve de İngilizce olarak kullanılabilecek pek çok site vardır. Büyük bir kısmı ücretsiz olsa da ücretli şekilde makale kopya kontrolü yapacak siteler de mevcuttur. Öne çıkan ücretsiz makale özgünlük kontrolü siteleri aşağıdaki gibidir:

 

Turnitin

Tez intihal programı olan özellikle akademik çalışmalarda tercih edilen bu program, üniversiteler tarafından da kabul görür. Ücretsiz intihal programı olup program sayesinde bir içeriğin kopya olup olmadığı kolayca anlaşılır. Program; ödev, tez ve raporlar için kullanılır.

Siteye üye olduktan sonra yükle seçeneğinden belge yüklenilir. Yükleme ile tarama işlemi başlar ve işlem bittikten sonra bildirim gelir. Taramanın bitmesi ile yazının kopya oranı ve benzerlikleri belli olur. Benzerlik oranı kısmına tıklayarak sonuç raporu elde edilir.

 

Small SEO Tools

Makale özgünlük kontrol siteleri denince ilk olarak akla Small SEO Tools gelir. Siteyi Türkçe kullanmak için siteye giriş yapılmasının ardından sağ üst köşede bulunan dil seçeneğinin Türkçe olarak seçilmesi gerekir.

Ücretsiz olarak hizmet veren bu sitede 1000 kelimeye kadar tek sefer olacak şekilde yazıların özgünlük kontrolüne izin verir. Yazılar, direkt sitedeki forma kopyalanabilir ayrıca doc, docx, txt ve pdf formatlarında siteye yüklenebilir.

Plagiarisma

Makale özgünlük kontrolü siteleri arasında bulunan Plagiarisma, ücretsiz hizmet verir. 190’dan fazla dil seçeneği vardır. Makale kontrolü dışında İngilizce spinner yani makaleyi yeniden yazma hizmeti bulunur. Fazla makale kontrolü için üye olmak gerekir. Ücretli versiyonu ile daha fazla özellik kullanılır.

Plagiarism Checker

Ücretsiz ve ücretli kontrol seçeneği sunan bu site, İngilizce olarak hizmet verir. Makale özgünlük kontrol siteleri arasında oldukça popüler olan programın tasarımı kaliteli olup tek seferde 800 kelimeye kadar ücretsiz kontrol yapılabilir. Metni kopyalayıp yapıştırarak veya dosyayı yükleyerek taraması yapılır ce sonuçlar, saniyeler içinde ekranda belirir.

Plagium

Kullanımı kolay olan site, bir kerede 1000 kelimeye kadar tarama yapabilir. İngilizce hizmet veren site, saniyeler içinde sonucu ekrana verir. Ücretsiz kullanımında özellikleri sınırlıdır. Ücretsiz kullanımda dosya yüklemesi yapılamaz. Metnin yapıştırıldığı alanın altında kullanıcıya, 2 seçenek çıkar.

Quick Search ve Deep Search olarak çıkan seçeneklerde; hızlı sonuç almak için Quick Search tercih edilir. Daha derinlemesine kontrol için de Deep Search kullanılır; ancak bu butonun kullanılabilmesi için üyelik gerekir.

 

Grammarly

İntihal kontrol dışında özellikle yazım ve dilbilgisini hatalarının düzeltilmesi konusunda üne sahiptir. Yazılan metinler, siteye yüklenir ve intihal olasılığı kontrol edilir. Yazım ve dilbilgisi kontrolü ile site, diğerlerinden bir adım öne geçer.

Duplichecker

Duplichecker, İngilizce olarak hizmet verir ve ücretsiz kullanılması için en fazla 1.000 kelimelik makale sorgusu yapılabilir. Kopyala yapıştır yaparak ya da Word dosyası ve txt uzantısı ile tarama yapılabilir. Masaüstü uygulaması olduğu gibi mobil uygulaması da vardır. Basit ve kullanışlı arayüzü ile herkes tarafından kolayca kullanılabilir. Premium üyelik ile 25 bin kelime sorgular da yapılabilr.

Quetext

Ücretsiz makale kopya kontrol yapma hizmeti sunan Quetext, kullanışlı arayüzü nedeni ile tercih edilir. İngilizce olarak hizmet veren sitede makale kontrolü için üye olmak gerekir. Üyelik işleminin ardından bir panel gelir ve bu panel üzerinden kolayca sorgu yapılabilir. 500 kelimeye kadar sorgularda ise üyelik gerekmez.

Makale özgünlük kontrol siteleri arasında yer alan program, kullanıcıları tarafından oldukça beğenilir. Metin, panele yapıştırıldıktan sonra içerik taranır ve var ise benzerlikler vurgulanır. Ücretsiz sürümü olduğu gibi sitenin ücretli sürümü de vardır. Ücretli sürüm, daha fazla analiz ve günde pek çok defa sorguya izin verir.

Kopya Kontrol

Türkçe hizmet veren sitelerden biri olup ücretsiz olarak üye olmadan günde sadece 2 defa 300 kelimelik makale kontrolüne izin verir. Bu durum da yabancı intihal programlarına kıyas ile dezavantaj sağlar. Daha fazla kelime sayısı kontrolü için üye olmak gerekir

Makale Özgünlük Testi

Bu site de Türkçe olarak hizmet verir. Tek seferde 500 kelime sorgusuna izin veren site, üyelik daha fazla sorguya izin verir. Aynı gün için defalarca sorgu yapmak için üyelik oluşturmak ya da ücretli versiyonunu satın almak gerekir.

Makale özgünlük kontrol siteleri, site sahiplerinin içeriklerini siteye yüklemeden önce yararlanabileceği kaynaklar olup bu araçlar sayesinde makalelerin özgünlük oranı tespit edilir. Ücretli ve ücretsiz şekillerde hizmet sunan bu internet sitelerinde makale, kopyalayıp bir alana yapıştırılır ya da Word dosyası şeklinde yüklemek de mümkün olur. Bu işlemin yapılmasının ardından tek tuş ile makale özgünlüğü kontrol edilir.

İçerik üreticileri bakımından önem taşıyan bu programlar ayrıca eğitim kurumları, akademisyenler ve yazarlar için de büyük öneme sahiptir. Bu yazılımlar ile metin benzerliklerini tespit edilip bir metnin orijinal olup olmadığı anlaşılır ve intihal riski minimize edilir.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.