Teknoloji Haberleri

Windows 11 ile RGB Kontrol Güncellemesi Sonunda Geliyor!

Windows 11 İle Tüm RGB Kontroller Tek Menüde


Windows 11 ile RGB Kontrol güncellemesi sonunda tüm kullanıcılar için aktif hale getiriliyor. Oyuncu bilgisayarları, akıllı ev sistemleri, renkli ve ışıklı ekipmanlar derken. Kontrol edilmesi gereken pek çok RGB ışık kaynağı karşımıza çıkmaya başladı.

Neredeyse her bir ekipman için Klavye, Mouse ve hatta oyuncu kasaları için bile RGB renkleri kontrol etme amacı ile program indirmek gerektiğini göz önünde bulunduracak olursak. RGB kontrol sistemleri için tonlarca programı, ayrı ayrı kullanmak gerekmekte.

Windows 11 ile birlikte söz konusu soruna sonunda köklü bir çözüm geliyor. Microsoft, yayınladığı güncelleme notlarının içinde direkt olarak Ana kartlara etki edecek RGB kontrol güncellemesinden de bahsetti.

Windows 11 İle Tüm RGB Kontroller Tek Menüde

Tüm Windows 11 kullanıcılarına açılacak olan özellik ek seri bir program indirmesine ihtiyaç duymadan çalışmakta. Bu nedenle, direkt olarak arayüze erişebilir. Sisteminizde takılı olan RGB cihazları gözlemleyebilirsiniz.

Windows 11 RGB Kontrol ünitesi güncellemesi ile birlikte. Artık denetim masası üzerine eklenecek olan RGB kontrolleri seçeneklerinden rengini değiştirmek istediğiniz cihazlara doğrudan erişim sağlayabileceksiniz.

Pek çok şirket ile anlaşmalı şekilde ilerleyen Microsoft, ilerleyen dönemlerde sadece RGB ışıklandırmalar değil. Macro atamaları, DPI değişiklikleri, fan hızları gibi pek çok spesifik konuda da ek program ihtiyacı olmadan kontrolleri yönetme imkanı sunmak istiyor.

Windows 11 RGB Kontrol Uygulaması Nasıl Kullanılır?

Windows 11, önümüzdeki güncelleme ile birlikte tüm kullanıcılarına RGB güncellemesi verecek. Peki, gelecek olan RGB kontrol güncellemesi ile birlikte. RGB desteği sunan cihazların renkleri nasıl değiştirilir?

  • Denetim masası üzerinden “kişiselleştirme” seçeneklerine gidin.
  • Kişiselleştirme seçenekleri altında bulunan “ışıklandırma” seçeneklerine tıklayın.
  • Işıklandırma ayalarını ve imkanlar dahilinde bulunan diğer ayarları değiştirebilmek için bilgisayarınızdaki uyumlu bağlantıları seçin. Oyuncu klavyeleri için bu seçenek “Gaming KB” olarak gözükebilmekte.
  • Karşınıza çıkacak panelden ışıklandırma şiddeti, ışıklandırma seçenekleri, özelleştirilmiş renk seçenekleri gibi seçenekleri seçebilirsiniz.

Microsoft, güncelleme ile birlikte pek çok cihazın uyum içinde çalışmasını sağlamak istiyor. Söz konusu kaygılar, özellikle estetik açıdan düşünceleri olan kullanıcılar için karşımıza çıkıyor.

Bilgisayar ekranındaki veya seçili Windows temasındaki renkleri anlık olarak ekipmanlara aktarıma olanak sağlayan güncellemeye de tam olarak bu nedenle kendi içinde sahip olmasını sağlamayı hedefliyor.

Windows 11 Ekipman Özelleştirme Güncellemesi Hangi Markaları Destekliyor?

Microsoft, her ne kadar Windows 11 Ekipman özelleştirme güncellemesi ile birlikte neredeyse sınırsız düzeyde cihazın destekleneceğini belirtmiş olsa da. İş yazılım kısmına gelince hayallerden farklı sonuçlar elde edilmesine neden oluyor.

Henüz geliştirilme aşamasında olan bu özellik planlandığı gibi, ilerleyen güncellemelerde diğer markaların ekipmanları ile de uyumlu şekilde çalışabilecektir. Ancak, Microsoft tarafından sağlanan anlaşmalara göre, şuan için desteklenen markalar şu şekilde;

  • Razer marka ekipmanlar ve oyuncu ekipmanları.
  • Logitech oyuncu ekipmanları.
  • Rampage oyuncu ekipmanları.
  • Corsair oyuncu ekipmanları.

Microsoft tarafından gelen açıklamalara göre, bazı markasız veya benzer segment seviyesindeki oyuncu ekipmanları da desteklenenler arasında bulunabilirmiş. Ancak, söz konusu desteğin olup olmadığı güncelleme sonrasında kullanıcılar tarafından gözlemlenebilecek.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.