Diğer Yazılarımız

Yanlış diyet yapmak sağlığınızı tehlikeye atar

Uzun süre aç kalmak öğün atlamak

diyet2

İnsan vücudunun sağlıklı bir şekilde yaşamını sürdürebilmesi için protein, yağ ve karbonhidrata gün içerisinde belirli miktarlarda ihtiyacı vardır. Bu miktarın altına düşüldüğünde ve ya üstüne çıkıldığında çeşitli sağlık sorunları yaşayabilirsiniz. Genellikle yaz aylarına doğru tatile çıkmadan önce çeşitli diyet programları ile kilo vermeye çalışırız. Fakat bazen bu süreci hızlandırmak isteyip yanlış uygulamalarda bulunabiliyoruz.

Uzun süre aç kalmak öğün atlamak

Daha uzun süre aç kalırsam daha hızlı kilo veririm mantığı ile öğün atlamak sağlığınıza zarar vereceği gibi hiçbir işe yaramayacaktır. Her öğünden sonra metabolizmanız yediklerinizi yakmak için harekete geçer siz öğün atladığınız takdirde metabolizmanız daha az çalışacaktır. Bunun aksine az ve sık yemek öğün sayısını artırıp yediğiniz besinlerin kalorisini azaltmak sizin kilo vermenize daha çok yardımcı olacaktır.

Az su tüketmek

Diyet yapanların en çok tüketmesi gereken şey sudur. Günde en az 3 litre su içmeniz lazım. Ödem yapar düşüncesi ile su tüketimini azaltanlar oluyor bu kesinlikle yapılan en büyük yanlışlardan birisidir. Su içmemek sizin metabolizmanızı yavaşlatacağı gibi günlük vücudunuzun belli bir miktar su alması gerekmektedir, bu sizin sağlığınızı olumsuz etkileyebilir. Uzmanlar yetişkin bir birey için günlük en az 3 litre su diyorlar fakat bunda bir üst sınır yok siz 5 litrede içebilirsiniz. Bunu bir alışkanlık haline getirmelisiniz.

Kalori hesabı yapmalıyız

Yediğiniz besinlerin kalorisini bilmelisiniz. Hemen herhangi bir kalori hesaplayıcı siteye girerek günlük ne kadar kalori almaya ihtiyacınız olduğunu az çok hesaplamanız lazım. Kilo vermek istiyorsanız günlük aldığınız kalori miktarını bu hesaplanandan daha aşağıda tutmalısınız. Lifli sebzeler sizin kalori ihtiyacınızı fazlası ile karşılarken aynı zamanda sizi tokta tutarlar. Yulaf ezmesi bu yönü ile çok önerilir fakat birçok kişi tüketimini sevmediği için uzak durmaktadırlar.

Spor ile desteklemek

Son olarak bunları yaparken kesinlikle spor yapmayı unutmuyoruz. Hiç spor yapmasak bile günlük en az 1 saat normal tempoda yürüyüş yapmayı ihmal etmiyoruz. Sadece diyet kilo vermek yerine sporumuzu ve ya yürüyüşümüzü yaparak hem daha sağlıklı hem de metabolizmamızı çalıştırdığımız için daha hızlı kilo verebiliriz. Herhangi bir spor salonuna yazılmanız ve oradaki spor eğitmenlerinden program almanızı tavsiye ederiz.

Seed

Yıkılmadım ama ayakta da durasım yok...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.