Diğer Yazılarımız

Yeşil Gelecek İçin Elektrikli Bisikletler: Daha Temiz, Daha Ucuz, Daha Kolay!

Petrol ürünü veya türevi yakıtların devri bitiyor artık elektrikli bisiklet modelleri elektrikli araba modelleri popüler olmaya başladı. Elbette bunlar da enerji harcıyorlar ve harcadıkları elektrik enerjisi de santrallerden geliyor. Daha çok tüketim daha çok santral demek ve dünya yine de kirleniyor. Konumuz elektrikli bisikletler… Elektrikli bisikletler, son yıllarda giderek popüler hale gelmiştir. Hafif ve sessiz bir şekilde çalışan bu bisikletler, insanların kısa mesafeler için ulaşım ihtiyaçlarını karşılamak için harika bir seçenek haline gelmiştir. Neden elektrikli bisiklet kullanmalıyız?

Bu araçlar tamamen çevreci. Elektrikli bisikletler, benzinli araçlar gibi zararlı emisyonlar yaymaz. Bu nedenle, çevre dostu bir ulaşım seçeneği olarak kabul edilirler. Kullanımları da kolaydır. Elektrikli bisikletlerin kullanımı oldukça kolaydır. Çaba harcamadan kısa mesafelerde işinizi görürler.  Bu araçlar benzinli araçlara göre daha ucuzdur. Yakıt maliyeti ise yok. Yani paranız cebinizde kalıyor.
Elektrikli bisikletlerin birçok avantajı olsa da, bazı dezavantajları da vardır. Mesela batarya başınızı belaya sokabilir. Rutin olarak değiştirilmeleri gerekir ve artık çok pahalılar. Yine de insanlar hem 2 hem 3 tekerlekli elektrikli bisiklet modellerine yoğun ilgi duyar oldular.

En İyi Elektrikli Bisiklet Markası Hangisi?

Bisiklet almaya niyetlenenlerin merak ettiği bir soru; en iyi elektrikli bisiklet markası hangisi? Öyle de hangi bakımdan en iyi? Fiyat bakımından mı performans bakımından mı yoksa dayanıklılık bakımından mı? Belki de yük taşıma kapasitesi bakımından soruluyor. Her üretici şirket, kendi modellerini en iyi yapmaya çalışıyor. Çünkü bu pazara büyük bir ilgi var.
Haibike, yüksek kaliteli bisikletleri ve güçlü motorları üreten bir firma olarak bilinir. Ayrıca, Haibike bisikletleri çok yönlüdür ve hem dağlık arazilerde hem de şehirde rahat rahat kullanılabilir. Yine bir başka marka olan Trek, dayanıklı ve yüksek kaliteli elektrikli bisiklet modelleridir. Ayrıca, Trek’in elektrikli bisikletleri oldukça hafiftir ve şehirde kullanıma uygunlardır. Giant, elektrikli bisiklet denince akla gelmeli. Zira uygun fiyatlı ve yüksek kaliteli bisikletlerle geniş bir ürün yelpazesine sahip bir firma. Ayrıca, Giant bisikletleri oldukça dayanıklıdır ve uzun ömürlüdür.

Bu markaların her biri, farklı özellikleri ve fiyat aralıkları ile birbirinden farklıdır. Lakin seçim yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli faktör, bisikletin kullanım amacıdır. Şehirde kullanım için daha hafif ve kompakt bir bisiklet modelleri makbul iken dağlık arazilerde kullanım için daha güçlü bir motor ve dayanıklılık öne çıkacaktır değerli okurlar. En iyi marka, kişisel ihtiyaçlara ve kullanım amacına göre değişebilir.

 

Elektrikli Bisiklet İçin Hangi Ehliyet?

Elektrikli bisiklet için hangi ehliyet sorusu kurallara uygun olarak trafikte bir sorunla karşılaşmadan seyir halinde gidip gelmek isteyenlerin sorduğu bir soru. Elektrikli bisikletlerin motor gücü 0.5 kW’ın altında ise 50cc için verilen ehliyet ile kullanılabilir. Elektrikli bisikletlerin hızı 45 km/s geçmediği sürece A1 ehliyeti ile kullanılabilir. Elektrikli bisikletlerin hızı 45 km/s geçerse, sadece A2 veya A ehliyeti sahibi kişiler kullanabilir.

Elektrikli Bisiklet Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Madem bir elektrikli bisiklet alacaksınız, o halde motor gücü iyi olsun. Yük çekebilsin. Performansı iyi olsun. Batarya kapasitesi de yüksek olsun ki dağ tepe çıkarken ve zorlu arazide zorlanmayın. Şasisi de güçlü olsun. Alüminyum ve karbon fiber malzemeden yapılma şasi sizi iyi idare eder. Bisikletin fren sistemi de çok sağlam olmalı. Hidrolik disk fren tercih edin. Rahat sürmek için de boyuta dikkat kesilin. Küçük bisiklet sizi yorar, büyük bisiklet de hantal olur. Tam kendinizi rahat hissedeceğiniz modeller bakın. Bir de fiyatına dikkat edin. Çeşit çok ve her marka farklı fiyatlar çekiyor.

Üç Tekerlekli Elektrikli Bisiklet Kaç Km Gider?

İhtiyacınıza göre pil ve motor gücü kapasiteler farklı olduğu için ortalama olarak 30 km- 55 km arasında menzilleri vardır. Sonra yeniden pili doldurmak gerekir. Bisikletin hızı, gideceği mesafeyi etkiler. 3 tekerlekli elektrikli bisikletler genellikle 25 km/s hıza sahiptirler. Bu hızda giderken, batarya ömrü daha çabuk tükenir ve menzil azalır. Bisikletin kullanım şekli, gideceği mesafeyi belirler. Eğer bisikleti yoğun trafikte kullanıyorsanız, daha sık fren yapmanız gerekebilir. Bu da batarya ömrünü azaltır ve menzili kısaltacaktır ha keza arazide iseniz pil çabuk tükenir. Menzil bu kez 10 km’ye düşebilir.

Elektrikli Bisiklet Fiyatları 2023

A101 elektrikli bisiklet fiyatı 8.500 TL
Migros elektrikli bisiklet fiyatı 14.990 TL
Kuba s15 elektrikli bisiklet fiyatı 8.000 TL
Volta VSM elektrikli bisiklet fiyatı 8.500 TL
Volta VB1 elektrikli bisiklet fiyatı 14.500 TL
Apec APB Katlanır elektrikli bisiklet fiyatı 13.700 TL
RKS Pro X elektrikli bisiklet fiyatı 16.200 TL

Kısa mesafeler için bir elektrikli bisiklet almak isteyebilirsiniz. Ancak getir götür işleri için kullanacaksanız mutlaka sizi ve yükünüzü taşıyacak kadar sağlam ve güçlü olmasına dikkat edin. İlk kriterin fiyat olması, size ileride daha büyük mali zararlar verebilir. Kendi ihtiyacınız belirleyin sonra da kendi bisikletinizi satın alın. 6 ayda bir batarya değiştirmek zorunda kalabileceğinizi de unutmayın.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.