Diğer Yazılarımız

101 Nasıl Oynanır?

101 Nasıl Oynanır?

Yediden yetmişe çok sevilen okey oyununu bilmeyen yoktur. Bugün sizler için 101 nasıl oynanır? Nelere dikkat emeli ve kazanmak için bazı ipuçları vereceğiz. Öncelikle oyun tarihi hakkında kısa bir bilgi vereyim.

Oyun çok eski yıllara dayanmaktadır fakat oyun hakkında kesin şu bulmuştur gibisinden net bir bilgi bulunmamaktadır. Rummikub adı altında eskiden oynanan Yahudi asıllı Hertzano tarafından 1930 yılında bulunduğu ve gelişerek günümüzde en çok Türkiye’de yaygın olarak oynanan bir taşlı masa oyunudur. Okey çeşitlerinden bir tanesi olan 101 okey çok beğenilmiştir.

 

101 Okey Nasıl Oynanır Kolay Anlatım

En basit haliyle oyunda ki amacınız tüm taşları per yapmak ve atıl durumda bir adet taş bırakmaktır. Bunu taparken ara taş toplamlarının 101’i geçmiş olması gerekmektedir. Yan taşlar ilave olarak eklenecektir.

101 Oyun Kuralları

  • Öncelikli olarak tüm taşları güzel karıştırın. Daha sonra tüm taşları kapalı şekilde toplmaya başlayınız.
  • 7’şerli olacak şekilde taşları dizmelisiniz. Sadece bir taş 8 li olacaktır.
  • İlk başlayacak oyuncuya 2 adet 7 ve 1 adet bulunan 8 li taşları verin. Toplam 22 taş alacaktır.

Okey Kaç Taşla Oynanır?

okey 101 aile ve arkadaşlarla oynanabilecek güzel bir oyundur. Oyunda toplam 106 adet taş ve bir adet zar bulunmaktadır. Her oyuncu 21 sadece oyuna ilk başlayacak oyuncu 22 taşla oyuna başlamktadır. Sıra kendine gelen her oyuncuda yine çektiği taşla birlikte 22 adet taş bulunacaktır.

Okey Nasıl Belirlenir?

Okeyi belirlemek için zar atılır ve gelen sıraya göre seçim yapılarak okey taşı belirlenir. Bazen karma işleminden kalan son taşda bazı bölgelerde okey olarak kabul edilmektedir.

Zar atılır ve bu zar sonucu belirlenen taş açılır. Bu taş okey taşını belirler. Örneğin, zar sonucu açılan taş 4 kırmızı ise, 5 kırmızı okey olur.

101 Oyuna Başlama

Oyuna fazla taş alan oyuncu yani eli yapanın sağında bulunan kişi fazlalık taşı atarak başlar. Diğer yanında bulunan oyuncu atılan taş lazımsa alır, değilse yerden taş çeker ve yan tarafa taş atarak bu şekilde el bitene kadar devam edilecektir.

101 El Nasıl Açılır?

Elinize işler taşları topladıkça per yaptınız ve toplam 101’e ulaştınız veya geçtiyseniz per olan taşları yere herkes görecek şekilde açarsınız. Açılan taşlar dışında elinizde bir adetten fazla taş varsa yanınızdaki arkadaşınıza bir taş atarak devam etmelisiniz. Tek taş varsa bittiğinizi söyleyebilir ve oyunu kazanırsınız. İlk 101’i açtıktan sonra, sonraki açışlarda 101 sayısına ulaşmak gerekmez.

Unutmayın Önemli: Okey taşı her zaman her taş yerine geçebilir ve kullanıldığı değerde puan alır.

101 Okey Oyun Kombinasyonları Nasıl Olur?

101 oyununda taşları açmak için belirli kombinasyonlar yapmak gerekir. Kombinasyonlar üçlü ve dörtlü gruplar halinde olur. Bunlarda kendi aralarında ardışık veya aynı taşın renklerinden oluşabilmektedir.

Üçlü Grubu (Per): Aynı renkten ardışık sayılar (örneğin, 7-8-9 mavi) veya farklı renklerde aynı sayılar (örneğin, 5 kırmızı, 5 siyah, 5 mavi).

Dörtlü Grubu: Aynı renkten dört ardışık sayı veya dört farklı renkten aynı sayı.

101 Okey Oyunu Bitirme

Tüm taşlarını kombinasyon yaparak yere açan oyuncu, elinde tek bir taş bırakır ve bu taşı ortaya atarak oyunu bitirir. Daha sonra açan ve açamayan tüm herkese puan yazımı yapılır. Puan yazımı nasıl olur onuda kısaca anlatalım.

101 Okey Puan Hesaplama

Açmayan oyuncu açamadığı için 202 ceza puanı almaktadır. Diğer açan oyuncular per ve yere işledikleri sayılar dışında elinde kalan sayıların toplamı kadar hanelerine puan yazılmaktadır. Bu oyunda puan almak değil her zaman puan almamak önemlidir. Okey açan kişiye de -202 yazılır.

Okey 101 Nasıl oynanır? Stratejiler

okey 101 nasıl oynanır nasıl strayehi geliştirmelisiniz bu konularda size yardımcı olduk. Son olarak da bu oyunda nasıl başarı kazanırsınız onu ele alacağız.

  • Oyunun başında hangi taşların daha önemli olduğunu belirlemek için dikkatli olun.
  • Diğer oyuncuların attığı taşları ve aldıkları taşları takip edin, böylece onların kombinasyonlarını tahmin edebilirsiniz.
  • Okey taşını en doğru şekilde kullanarak yüksek puanlı kombinasyonlar yapabilirsiniz.
  • Cezalı taş atan pyuncular olacağı için atılan taşları her zaman dikkatli şekilde takip etmelisiniz.
  • Bu oyun hem şans hem de strateji gerektiren eğlenceli bir kart oyunudur. Kurallara alıştıkça ve stratejilerinizi geliştirdikçe oyunun tadını daha çok çıkarabilirsiniz.

Normal Okey Nasıl Oynanır?

101 okey nasıl oynanır bu konu hakkında bilgi verdik şimdide özellikle bayanlarla oynanan oyunlarda daha çok tercih edilen normak okey nasıl oynanır onu kısaca anlatalım. Normal okeyde her oyuncuya 14 taş oyuna ilk başlayacak oyuncuya 15 taş verilerek oyuna başlanılır. Fazlalığı alan ilk oyuncu taş atarak oyuna başlar. Diğer oyuncu taş çeker ve oyun bu şekilde devam eder. Elini ilk bitiren oyunu kazanır.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.