Film&Dizi

11.23.66 Dizisi Hakkında Bilinmeyenler

11.23.66 Konusu


Son dönemlerin en popüler yapımları arasında yer alan 11.22.66 gerilim ve macera dolu bir izleme keyfi ile sunuluyor. Mini dizi olan 112263 Stephen King tarafından yazılmış 22/11/63 isimli kitaptan uyarlanmıştır. Bu uyarlamada yapımcı koltuğunda birçok efsane dizi ve filmi hayata getiren J.J. Abrams, Bryan Burk ve Bridget Carpenter yer alıyor. 11.23.66 oyuncuları arasında ise Hollywood’un ünlü oyuncularından olan James Franco, Chris Cooper ve Lucy Fry gibi isimler yer alıyor.

11.23.66 Konusu

Özellikle çeşitli dijital platformlarda gösterimi devam eden dizinin konusu oldukça sıra dışı. 11.23.66 konusu ile oldukça ilgili çekici düzeyde. Amerika’nın yakın tarihinde yer alan, dünya genelinde ses getirmiş ve dünya siyasetinin gidişatını değiştirmiş olan John F. Kennedy suikast olayı, dizideki olay örgüsünün temelini oluşturmaktadır. Bu olay örgüsü etrafında James Franco, öğretmen olarak hayatına devam ederken en sık gittiği mekanların birinde ona geçmişe yolculuk edebileceği bir kapı gösterilir. Jake Epping karakterine can veren Franco, suikasti önlemek için 1960 yılına Teksas’a doğru yolculuğa koyulur.

Ustaca ve etraflıca kurgulanan olay örgüsü ve muhteşem oyunculuklar sayesinde dizi, macera ve gerilim unsurlarının dışında dönemin siyasi, beşeri ve sosyal yapısını olabildiğince yalın ve objektif bir şekilde izleyiciye sunuyor. 1960’larda Amerika’da hala oldukça sert biçimde yaşanmakta olan ırkçılık, sosyal eşitsizlik, ülkedeki siyasi atmosfer ve SSCB etkisi, neredeyse dönem dizisinin ötesinde izleyenleri 1960’lara çekiyor. Karakterlerin Kennedy suikastini önleme çabalarının yanında dönemin sosyal dinamiklerini de bilfiil yaşıyor olmaları, üstelik duygusal açıdan zorlayıcı ilişkilerin yoğun bir şekilde yaşanması da diziyi efsane yapımlar arasına sokuyor. Bu durumda diziyi kendi adına 11.23.66 izle ve izlettir dedirtiyor adeta. Kostüm, dekor, sosyal yapı ve insan ilişkilerinin dönemin siyasi ve sosyal atmosferdeki yeri o kadar doğal ve kendiliğinden bir şekilde kurgulanmış ki, dizinin son bölümüne kadar “şimdi ne bekliyor” sorusu nefesleri kesmeden sorulabiliyor. Bu nedenle de dizi IMDB üzerinden 8.2 puan almış durumda.

11.23.66 Nedir?

Diziyi ilk duyanlar dizinin temelde zamanda yolculuk teması üzerinde şekillendiğini öğrendiklerinde bilimkurgu ve gerilim unsurları ile donatılan bir yapım beklentisi içine girebilir. Gerilim olduğu doğru, ancak gerilim unsurları o kadar ustaca kurulmuş ki aslında dizinin konusunun politik gerilim olduğunu fark etmek çok mümkün olmuyor.

11.23.66 John F. Kennedy suikastinin tarihi olan 23 Kasım 1963 tarihini merkeze almaktadır. Stephen King tarafından 22/11/63 isimli eserinden uyarlanan bu mini dizi, 8 bölümden oluşmaktadır. Bu 8 bölüm içerisinde suikastin olduğu zamana gitmeye çalışan Jake Epping (James Franco), günümüzden 1963 yılına gitmek isterken bu tarihten 3 yıl geriye gider ve suikastin gerçekleşeceği zamana kadar beklemede kalır. Bu süre zarfı içinde hayatının aşkı ile tanışır, bu konuda bazı sorunlar ve engeller ile karşılaşır. Artık geçmişte yaşayan ve bir yaşam kuran Epping’in hayatı suikastle beraber radikal bir biçimde değişir.

Asıl görevi tarihin akışını değiştirmek olan Epping’in farklı tarihte yolculuk yapması, tarih yazımını kökten değiştirecek bir etki üzerine de kurulmuş. Genelde tarih yazımında sıklıkla karşılaşılan objektif unsurlar, zamanda yolculuk temaları ile sıkça çelişse de dizideki ana konu iki şekilde ele alınabilir. İlki her ne değişirse değişsin olması gerekenler yine olacaktır yani bir noktada determinizm. Diğer ana konu ise tarihteki önemli bir olay çok daha farklı olayların tetikleyicisi olabilir ve böylece neden-sonuç ilişkisinin doğası yaratılmış olur. Bu iki düşünce arasında gelip giden baş kahraman Epping, Amerika’da demokrasinin en önemli temsilcilerinden olan Kennedy’i kurtarmak hem de yaşamındaki dönüm noktaları ile yüzleşmek zorunda kalıyor. Bu durumda ister istemez hayatın akışı değiştirilebilir mi sorusu gündeme geliyor.

112263 İzle ve İzlettir

Yakın tarihe, politik gerilime ve bilimkurguya merakı olan herkesin izlemesi gereken yapımlar arasında yer alan 11.22.63 konusu oyuncuları, olay örgüsü ve yapım kalitesi ile büyük bir ivme kazanmış. Hulu dijital platformunda yayın hayatına başlayan mini dizi Hulu, Amazon ve Apple TV’de mevcut. Ancak ne yazık ki 11.22.63 netflix üzerinden erişim henüz yok. Bir çok platformda yerini yavaş yavaş alan dizimiz şuanda ülkemizde 11.22.63 BluTV İzle Seçeneği ile şuanda izlenebilir. 11.22.63 Türkçe Dublaj sevmeyenler içinde 11.22.63 Alt Yazılı ve İngilizce Seçenekleriyle 11.22.63 TV+ Üzerinden de izlenebilir konumda.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.