Diğer Yazılarımız

2022’de iş aramak nasıl değişecek?

İş arayanların her zamankinden daha fazla güçleri var


Son zamanlarda iş sektöründe hiçbir şey “normal” hissettirmedi—ama bu, yeni bir yıla girerken bir şeylerin tekrar değişmesini engellemeyecek. (Sürpriz!) 2020 ve 2021, benzeri görülmemiş bir durumla uğraşmak ve bununla nasıl başa çıkılacağını bulmakla ilgiliyse, 2022 nasıl ilerleneceğiyle ilgili olacak.

İş arayanların her zamankinden daha fazla güçleri var

İş piyasası açısından 2021’in en büyük gelişmelerinden biri, “Büyük İstifa” idi: Yani çalışanların işlerini çeşitli nedenlerle bırakma kararı alması ve benzeri görülmemiş sayıda pozisyon açığı bırakması. Bu, çok sayıda pozisyonu hızlı bir şekilde doldurması gereken işverenlere karşı ellerinde bir koz oluşan iş arayanların eline daha fazla güç veriyor. Bu da, nitelikli adayların esnek çalışma düzenlemeleri, daha fazla avantaj veya daha fazla maaş için pazarlık yapmasına alan açıyor.

Ayrıca bu, kariyer değiştiren veya özgeçmişlerindeki boşluklar gibi sorunlarla uğraşan insanlar için de faydalı. İşverenler, beceriye sahip olup deneyime sahip olmayan kişilere daha fazla fırsat sunmaya istekli olabilir.

Oyunun adı adaptasyon

Son yıllarda hepimiz için en büyük derslerden biri, büyük bir şeyin ne zaman ortaya çıkıp birkaç gün içinde her şeyi değiştirebileceğini asla bilemeyeceğimiz için esnek olmamız gerektiğiydi. İşverenler de bu dersi ciddiye aldılar ve birçoğu işe alma ve işe alma şeklini değiştirdi. Bazı şirketler, ofisleri ve bütçeleri değişken olduğunda, somut çalışma düzenlemeleri veya kalıcı pozisyonlar teklif etmekte tereddüt ediyor. 2022’de, geçici işçilikten kalıcı işçiliğe veya sözleşmeli işler için daha fazla açık görülebilir. Bu, iş arayanların beklentilerini biraz değiştirmeleri gerekebileceği anlamına geliyor. Bir sonraki doğru fırsat, geleneksel, kalıcı bir iş teklifi olmayabilir.

Bazı iş arayanlar için bu sorun değil. Garanti, tam zamanlı bir işin güvencesini tercih eden diğerleri içinse ideal değil. Anahtar, sizin ve kariyer planlarınız için neyin doğru olduğuna karar vermeniz. Bu yeni piyasaya uyum sağlamayı ve geçici veya sözleşmeli bir iş yapmayı düşünüyorsanız, özgeçmiş boşluğunuzu doldurmak, deneyim edinmek veya ara dönemde düzenli bir işiniz olduğundan emin olmak gibi iyi tarafları vardır.

Potansiyel yeni bir işverenle konuştuğunuzda bunun neleri içerdiği konusunda net olmanız da önemlidir. Bir iş sözleşmeli iş olarak listeleniyorsa, bu gerçekten geçici olabilir veya şirket, tabiri caizse, rolü kalıcı hale getirme potansiyeli olan bir “aday” arıyor olabilir. Bunu sormakta bir sorun yok ve eğer işler yolunda giderse, şirketten daha fazla güvence almakla ilgileneceğinizi açıkça belirtin.

Bazı sektörler büyürken bazıları da zorluk çekecek

Her sektör pandemiden aynı hızda veya başarı düzeyinde çıkamıyor. Örneğin, seyahat ve turizm düşe kalka toparlanırken, sağlık hizmetleri ve teknoloji gibi alanlar genişliyor ve her zamankinden daha fazla işe alım yapıyor.

İş aramaya başlarken, araştırma yapmak anahtarınız olacak. Zorluk yaşayan ya da diğer sektörlerle aynı oranlarda yeniden işe alım yapmayan bir sektörde iş aramak üzere misiniz? Becerilerinizi ve deneyiminizi gelişen sektörlerden birinde bir işe aktarmayı düşünmenin zamanı geldi mi?

Kendinizi pazarlamak daha önemli olacak

Uzaktan çalışma piyasasında, özellikle sosyal medya gibi çevrimiçi kanallarda kendinizi pazarlamak ve ayrıca çevrimiçi bir özgeçmiş oluşturmak (cvmaker sitesi gibi) daha önemli olacaktır.

Pandemi önlemleri sorun olabilir

Bazı iş verenler Covid-19 aşısı talep edeceklerdir. Bazılarıysa, şirket büyüklüklerine ve o zamanki hükümet düzenlemelerine bağlı olarak talep etmeyeceklerdir. Aşıların politik bir konu haline gelmesi bir yana, iş arayanlar için bir sorun olacak. En aşağısı, şirketlerin aşının kendisi olmasa bile en azından aşı veya test durumunun açıklanmasını talep etmesi muhtemeldir.

Birçok işveren aşı, maske veya test şartlarını iş ilanlarında veya web sitelerinde önceden belirtiyor. Eğer bilgiler ulaşılabilir değilse ve bunlar sizin için önemliyse, bunları başvuru sürecinde kesinlikle mümkün olduğunca erken sorun. Bu, daha sonra iş teklifi aşamasına gelirseniz, şirketin Covid politikalarının sizin için uygun olmadığını öğrenip hayal kırıklığına uğramanız engelleyecektir.

Daha iyi fırsatlar ve yeni kariyer çizgileriyle dolu yeni bir yıla doğru bakarken, uyum sağlamak anahtardır. Ne aradığınız ve şirketlerin sizden ne beklediği konusunda açık fikirli olmanız önemli. Herhangi bir iş ararken aynı şekilde inişler ve çıkışlar olacaktır, ancak yılın nasıl ilerleyeceği konusunda iyimser olmak için birçok neden var.

Gecbunlari

Teknoloji Haberleri Ve Gündeme Dair Haberlerin Yer Aldığı Bir Blog Şeysiii.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.