Diğer Yazılarımız

İş Başvurusu Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli Yaşadığın Şehirde İş Nasıl Bulunur? En İyi İş Bulma Uygulamaları Hangileri


İş başvurusu yaparken nelere dikkat edilmeli? Yapılan iş başvurularına nasıl olumlu dönüş alınır? Yaşadığınız şehirde iş nasıl bulunur? Bir iş sahibi olmak, düzenli gelir elde edebilmek günümüzde oldukça önemli.

Her ne kadar evden çalışma ve kendi işini kurma kavramları günümüzde ulaşılabilir olsa da bir işe girmek bunları yapabilmek için gerekli temeli sağlamakta. Düzenli gelir, sevdiğiniz iş kavramları derken. Asıl konu, nasıl iş bulunur ve başvuru yapılır kavramları atlanmakta.

Peki, İş başvurusu yaparken nelere dikkat etmek gerekir? Özellikle CV hazırlarken. Verilmesi gereken önemli bilgiler nelerdir? Yaşadığınız şehirde ve hatta yaşadığınız konumun içinde iş bulabilmek için attığınız adımda. İşi kesinlikle alabilmenizi sağlayacak taktikler ile iş sahibi olabilirsiniz.

İşte, iş başvurusu yaparken dikkat etmeniz gereken konular;

İş Başvurusu Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Her şeyden önce, bir işe başvuru yapmadan. O işe uygun olup olmadığınızı kendiniz belirlemelisiniz. Yani, henüz bir işe girmeden. Verilen bilgilere ve çalışmayı düşündüğünüz pozisyonlar hakkında detaylı bilgilere sahip olmanız gerekmekte. En sık yapılan hatalardan birisi. Henüz pozisyon hakkında bilgi edinmeden “iş olsun” düşüncesi ile yapılan iş başvurularıdır.

 • Kendinizi tanıyın ve hangi pozisyonlara uygun olduğunuzu belirleyin.
 • Çalışmak istediğiniz şirket ve/veya firma hakkında araştırmalar yapın. Eski çalışanların yaptığı yorumlar varsa okuyarak bilgi sahibi olun.
 • Gerçekten çalışabileceğiniz işlere başvuru yapmayı tercih edin.
 • Daha önce, şu an başvuru yapacağınız pozisyon veya sektör ile ilgili bir deneyiminiz yoksa. Deneyim arayan iş başvurularına “belki” düşüncesi ile başvuru yapmaktan kaçının. Deneyim isteklerinin açıkça belirtildiği iş başvurularında deneyim sahibi olmadığınız zaman işi alma şansınız neredeyse imkansız düzeyinde olur.

Tüm bunların yanı sıra özellikle işsizlik dönemlerinde girilen iş arama heyecanı ile birlikte. Pek çok alana tek seferde yoğunluklu iş başvurusu yapılmakta. Söz konusu durum, hangi şirkete hangi pozisyonda başvuru yaptığınızı unutmanıza neden olabilir.

Söz konusu durum, iş başvurunuz için gelecek olan olumlu yanıtı da olumsuza çevirebilir. Özellikle şirketlere göre özelleştirilmiş CV hazırlaması gerçekleştiriyorsanız yapacağınız bu durum. Verdiğiniz bilgilerin karıştırılmasına neden olabilir.

İş başvurusu öncesi ve süreç içerisi içindeki adımlar için daha net kararlar vermeli. Daha bilgili olmalı ve kendinizi diğer başvuru yapacak olan çalışanlardan ayırmalısınız. Peki, iş başvurusu yapmadan önce bir CV’ye ihtiyacımız varsa ne olacak?

CV Hazırlarken Nelere Dikkat Etmek Gerekir? CV Nasıl Hazırlanır? İnternetten ücretsiz CV hazırlama siteleri hangileri?

CV Hazırlarken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

CV Hazırlarken nelere dikkat etmek gerekir? Doğru CV Hazırlama yöntemleri nelerdir? Her ne kadar herkesin CV hazırlama konusunda bilgisi oluyor olsa da. Kimi zaman yapılan yanlış düşünceler yüzünden hazırlanan en güzel CV’ler bile bir işi alma konusunda sorunlar yaşayabiliyor.

CV Hazırlarken dikkat edilmesi gerekenler sayesinde hazırlayacağınız CV’ler sizi doğrudan işe götürebilir. Ancak, CV içinde vereceğiniz bilgilerin gerçekliklerinden emin olmanız gerektiğinden de emin olmalısınız. Peki, CV Hazırlarken dikkat edilmesi gerekenler ve temel bilgiler nelerdir?

 • Kısa tutun ancak her şeyi barındırsın.
 • Genel bir CV değil, başvuru yapacağınız Pozisyon için Özel CV’ler oluşturun.
 • Elinizde varsa, sayısal değerlerde veriler ile CV’nizi zenginleştirin.
 • Genelde tek sayfa içinde çözüm odaklı ve sade bir CV hazırlayın .
 • CV İçinde, iletişim bilgilerinizi eksiksiz ve doğru şekilde verin.
 • Kolay okunan ve çok da büyük olmayan puntolar ile hazırlayın.
 • Yazım yanlışlarından kaçının, üslup konusunda doğru adımlar atın.
 • Öz geçmişinizde sadece işe yarar bilgilerden bahsedin.

CV Hazırlarken temel olarak dikkat edilmesi gereken konular bunlar. Bu konuları açacak olursak ve CV Hazırlarken söz konusu dikkat edilmesi gerekenleri temel alırsak. İşte CV Hazırlarken dikkat etmeniz gerekenler;

1 – Kısa ve Sonuç Odaklı CV Hazırlayın

CV Hazırlarken yapılan en büyük hatalardan birisi. Tüm bilgileri verme düşüncesi ile birlikte uzun ve dikkat çekicilikten uzak olmasıdır. Daha kısa tutulmalı, başvuru yaptığınız pozisyonlar ile ilgili size destek olabilecek bilgileri vermeniz gerekmekte.

2 – Genel CV Örneklerinden Kaçının!

Özellikle yapacağınız başvuru büyük bir Şirket ise. Onlar için hazırlayabileceğiniz özel CV örnekleri ile insan kaynakları tarafından değerlendirilme ihtimaliniz oldukça artar. Özellikle bir şirket tarafına yapılacak olan CV örnekleri. Tamamen o şirket ve pozisyon için hazırlanmış durumda ise işe alım şansını ciddi oranda arttırıyor.

Bu nedenle, toplu başvuru yapacağınız bir dönemde değilseniz CV verdiğiniz şirketlere özel kelimeler ve özel hitaplar ile sadece onlar için hazırladığınızı belli edecek bir başvuru sağlayın.

3 – Yazım Yanlışları ve Hitap Sorunlarından Kaçının

Özellikle yapacağınız başvuru insanlar ile direkt iç içe olan bir pozisyon içinse. Satış danışmanlığı gibi alanlar için iş başvurusunda bulunuyorsanız. Genel anlamda hitap cümleleriniz dikkate alınacaktır. Yaşanabilecek Üslup sorunları, yazım hataları işi alabilmeniz konusunda sorunlar yaşatabilecektir.

4 – Doğru ve İşe Yarar Bilgiler İçeren Öz Geçmiş Kullanın

Her ne kadar öz geçmişten detaylıca bahseden CV Örnekleri dikkate alınıyor gibi gözükse de durum  böyle değil. Öz geçmiş içinde o şirket için yararlı olmayan bilgilerden kaçının. Bir şirketin sizi kendi bünyesine katabilmesi için sizden bir fayda beklemesi gerekir.

CV içinde, öz geçmişiniz alanında bunu sade ve direkt sonuç odaklı tutarak sağlayabilirsiniz. Bu durum, işi almanız konusunda size ciddi fayda sağlayacaktır.

5 – CV içinde, İletişim ve Adres Bilgilerinizin Doğruluğundan Emin Olun

En güzel CV örneklerini bile mahvedebilecek bu durum. Hazırladığınız CV’nin yanlış iletişim bilgileri nedeni ile çöpe atılmasına neden olabilir. Özellikle referans konusunda verdiğiniz iletişim bilgilerinin doğru olması oldukça önemli.

Pek çok şirketin insan kaynakları bölümü, referans olarak göstermiş olduğunuz kişileri aramakta. Yanlış veya eksik olan iletişim bilgileri işi almanız konusunda sorunlar yaşamanıza neden olabilir. Hepsinin yanı sıra, kendi bilgilerinizin de doğruluğu oldukça önemlidir.

Ücretsiz CV Hazırlama Sitesi Hangisi

CV İçinde olması gereken temel bilgiler neler ve işleyiş şekli nasıl öğrendik. Peki, CV hazırlamayı bilmiyorsak. Herhangi bir programı kullanmayı öğrenmeden. Sadece gereken bilgileri girerek nasıl CV Hazırlayabiliriz? CV Hazırlama siteleri nelerdir?

CV Hazırlama siteleri ile istediğiniz bilgileri ekleyip çıkartarak kolay bir şekilde CV Hazırlayabilirsiniz. Tamamen ücretsiz olanların yanı sıra daha gelişmiş yöntemler kullanarak CV hazırlamanıza olanak sağlayan kimi siteler de ücret istemekte.

Ücretsiz CV Hazırlama sitesi olarak da bilinen cvdone ile birkaç tıklama ile CV hazırlamak mümkün durumda. Yapılması gerekenler oldukça basit;

 • Buraya tıklayın ve com web sitesine gidin.
 • Karşınıza gelen ekrandan “Hemen CV Oluştur” Seçeneklerine tıklayın.
 • Açılan sayfada kendiniz ile ilgili bilgileri doldurun. Eklemek istiyorsanız Fotoğraf da ekleyin ve bir sonraki adıma geçin.
 • CV içerisinde bulunmasını istediğiniz ek bilgileri (Eğitim bilgileri, Kurslar ve sertifikalar, beceriler ve özelleştirilebilir durumları) ekleyin. Ve Sonraki adıma geçin.
 • Karşınıza gelecek ekran üzerinden CV’nizin nasıl bir tasarıma sahip olacağını seçin ve bir sonraki adıma geçin.
 • Mail olarak mı almak istediğinizi yoksa PDF olarak mı almak istediğinizi seçin ve onaylayın.

Onaylama işleminden sonra hazırladığınız CV PDF olarak indirme seçeneklerini seçmişseniz bilgisayarınıza. Mail ile gönderme seçeneklerini seçmişseniz PDF olarak Mail adresinize gönderilecektir.

Tamamen ücretsiz olmasının yanı sıra pek çok tasarım fırsatını da CV Hazırlamak isteyenler için sunuyor. İş başvurusu yaparken kullanılabilecek CV’nin kolay bir şekilde sağlanması. Geriye sadece CV içinde bulunması gereken doğru bilgileri girmeyi bırakıyor.

Peki, CV Dolduruldu ancak iş başvurusu nasıl yapılır? Yaşadığınız şehirde iş bulmak için ne yapmanız gerekir? En iyi iş bulma uygulamaları hangileri?

Yaşadığın Şehirde İş Nasıl Bulunur?

Doğru CV Hazırlama teknikleri ve İş başvuru yaparken nelere dikkat edilmeli bahsettik. Peki, iş başvurunuzu nereye nasıl yapmalısınız?

Özellikle yaşadığınız şehirden ve bölgeden iş bakıyorsanız bölge sınırlamasına izin veren iş arama yöntemlerini kullanmanız gerekebilir. İş arama yöntemlerinizi değiştirerek bulunduğunuz şehirden, ilçeden ve hatta kimi semtten bile bulabilirsiniz.

İş bulma uygulamaları üzerinden arama yaparak yaşadığınız şehirde iş başvurusu yapabilirsiniz. İş bulma uygulamaları dışında;

 • sahibinden ile konuma göre iş arama.
 • Facebook grupları ile iş arama.

Yöntemlerini kullanarak iş bulabilirsiniz. Facebook grupları ile bulabileceğiniz işler daha yerel olabileceği için konumunuzdaki işlere kolay bir şekilde erişebilirsiniz. Örneğin, Bağcılarda yaşayan birisi için. “Bağcılar iş bulma grubu” en iyi deneyimi sağlayacaktır. Peki, İş bulma uygulamaları ile bunu daha kolay yapabileceğinizi biliyor muydunuz?

En iyi iş bulma uygulamaları hangileri? İş bulma uygulamaları ile iş nasıl bulunur?

En İyi İş Bulma Uygulamaları Hangileri?

En iyi iş bulma uygulamaları ile yaşadığınız yer dahil pek çok alanda ve konuda iş bulabilirsiniz. Profesyonellik seviyenize göre iş arama şansınızın olması ile birlikte işlerden alacağınız geri dönüşler en iyi şekilde olacaktır.

CV Gönderme özellikleri, direkt olarak iş veren ile iletişime geçme, yeteneklerinize ve tecrübelerinize göre iş arama, yaşadığınız konuma göre iş arama seçenekleri ile mutlu olabileceğiniz ve çalışırken size uygun şartları barındıran iş pozisyonlarına erişim sağlayabilirsiniz.

İşte, En iyi iş bulma uygulamaları!

1 – 24 Saatte İş İlanları – Bonded App

“Vakit Nakittir” sözü üzerinden ilerleyen uygulama. Bonded App tarafından geliştirilmekte. 24 Saatte iş bulma vaadi içeren. İş arayanlar için 24 saatte başlanabilecek işleri sıralayan. İş verenler için ise aynı gün içinde çalışacak eleman bulma konusunda yardımcı olmakta.

Görüntülü görüşme, E-CV gibi seçenekleri barındırmasının yanı sıra. Uygulama üzerine, aradığınız kriterlerde işleri belirleyebilerek aynı gün içinde çalışacak boş bir pozisyon bulabiliyorsunuz. Aynı gün iş bulma uygulamaları olarak geçen uygulama. Aradığınız pozisyona uygun bir iş ilanı olduğunda size bildirim göndermesinin yanı sıra tarafınıza telefon ile dönüş sağlayarak anında işten haberdar olmanızı sağlıyor.

Aynı gün, istediğiniz konumda ve istediğiniz pozisyonda iş bulmak için 24 Saatte İş İlanları!

 

2 – Eleman.NET – İş İlanları

Eleman net, temelde kolay iş bulma deneyimini hedefleyen. Yakınımdaki işler özelliği ile yakınınızdaki işleri bulma özelliği ile de öne çıkan bir uygulama.

Aynı gün içinde bulabileceğiniz işler sayesinde hemen yarın çalışmaya başlama şansınız bulunmakta. Aradığınız pozisyonlara göre iş ilanlarını listelemesi ile birlikte aradığınız her alanda aradığınız her pozisyonda iş araması gerçekleştirebilirsiniz.

Çalışanlar ve iş verenlerin oluşturabileceği profiller sayesinde işler ve çalışanlar ile ilgili gerekli olan önemli bilgiler de sağlanabilir durumda. Her iki tarafın da iyi yönde etkilenmesini hedefleyen Eleman.NET iş arayanların anında sonuç almasını sağlamakta.

 

3 – İşin Olsun – İş İlanları Çalışan Arama

İşin olsun uygulaması, özellikle Pandemi döneminde artan işsizlik süreçlerinde pek çok kullanıcıya iyi yönde yardım etmiş olan. Özellik konusunda kendini geliştirmiş bir uygulama. Bilinirliği sayesinde de pek çok iş arayan, eleman arayan firmanın uygulama içerisinde toplanması sağlanmış durumda.

Geniş iş yeri yelpazesi sayesinde evinize yakın firmalarda size uygun pozisyonlarda işler bulabilirsiniz. Profil özellikleri sayesinde iş başvurunuzu direkt yapabilir. Firmalar tarafından profiliniz incelenebilir ve o pozisyon için uygun olup olmadığınız değerlendirilebilir.

Seçtiğiniz pozisyonlar için iş ilanlarına kolaylıkla ulaşın. En iyi iş bulma uygulamaları konusunda kendini öne çıkaran İşin Olsun uygulamasına hemen erişmek için;

 

4 – Kariyer.NET – Geniş Çaplı İş İlanları

En iyi iş bulma uygulamaları arasında yer alan ve İş bulma uygulamaları arasında kendini kullanıcı sayısı ile ayırabilen Kariyer.NET aradığınız pozisyonlarda iş ilanlarını kolaylıkla bulmanızı sağlamakta.

İş ilanlarına anıda erişebilmenizin yanı sıra aradığınız pozisyonlarda iş ilanları açıldığında direkt olarak bilgilendirilebiliyorsunuz. Yakın konumlarda, yaşadığınız şehirde iş arama özellikleri sayesinde Kariyer.NET ile kısa sürede iş sahibi olabilirsiniz.

Kariyer.NET üzerinden gireceğiniz işler ile kendi öz geçmişinizi oluşturup kayıt altında tutabileceğiniz gibi CV örneklerinizi yükleyerek aradığınız pozisyondaki işleri alma şansınızı anında arttırabilirsiniz. Kısa sürede iş bulmak, geniş çaplı iş ilanlarına anında erişebilmek için;

 

5 – Yenibiris.com – Sana Özel Avantajlı Pozisyonlar

Yenibiris.com, aradığınız işe anında erişmenizi sağlayan. Gelişmiş özellikleri ile anında iş ilanlarına erişebileceğiniz gelişmiş bir uygulama.

Kullanıcı sayısı ile iş veren ve iş arayanlar için anında geri dönüşleri sağlayabilme özelliğinin yanı sıra. CV Hazırlama ve size uygun iş özellikleri ile yaşadığınız yerde ve size uygun pozisyonlarda işlere anında erişmeniz sağlanıyor.

Hazırladığınız CV Örneklerine göre yapay zeka sayesinde size uygun olması muhtemel olan iş ilanları listelenmekte. Söz konusu özellik ile birlikte aradığınız pozisyonda eleman arayan pek çok şirkete anında başvuru sağlayabiliyorsunuz.

Çalışan ve işçi arasındaki bağı sıkı tutmaya çalışan, sizden neredeyse gerekli olan her bilgiyi alarak kolay bir şekilde iş ve işçi bulmanızı sağlayan Yenibiris.com’a erişmek çok kolay.

 

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.