Bilgisayar GenelOyun Dünyası

5 Adımda Ping Düşürme Online Oyunlarda Yüksek Ping Sorununa Çözüm

5 Adımda Ping Düşürme Yöntemi


Özellikle Online oyunlarda yüksek Ping sorununa çözüm aranmakta. Oyuncuların Online ve rekabetçi oyunlarda yüksek ping oranına sahip olması rakiplerine karşı avantajsız duruma geçmesine neden olmakta.

Oyunlardan aldığınız keyfin artmasının yanı sıra, vuruşlarınızın daha isabetli gitmesi için Ping oranınızın düşük olması gerekmekte. Ping oranı bilgisayarınızdan oyunların sunucularına bir mesajın gitmesi ve geri gelme süresi olarak da adlandırılabilir.

Örnek vermek gerekirse Valorant oyununda alacağınız yüksek Ping nedeni ile mermileriniz asla doğru gitmeyecek, yeteneklerinizi kullanmayacak ve hatta bazen siz henüz düşmanı görmeden vurulmanıza neden olacaktır. Oyunlardan yüksek performans alabilmek için Ping oranınızın düşük olması gerekmekte. Peki, Ping nasıl düşürülür? 5 Adımda ping düşürme

5 Adımda Ping Düşürme Yöntemi

Online oyunlarda ping düşürme yöntemleri sayesinde ping oranınız eskiye nazaran daha düşük olacak ve oyunlara ettiği etkiyi doğrudan görebileceksiniz. Söz konusu adımların tamamını yapmanız gerekmemekte ancak tamamını yaparsanız alacağınız sonucun en iyi oranda olacağını utulmamalısınız.

Ethernet Kablosu İle İnternete Bağlanın

Özellikle online oyun işlerinde yeni olan birisi iseniz söz konusu adımı bilmiyor olabilirsiniz. Bir internetten maksimum performansı alabilmek için ona Ethernet kablosu aracılığı ile bağlanmanız gerekmekte.

Sadece internet hızınızı arttırmakla kalmayacak modeminiz ile oyun sunucuları arasındaki gecikmeleri de düşürecektir. Modeminizin ve Ethernet kablonuzun elektronik devrelerden uzak durması şartını da unutmamalısınız. Priz gibi elektrik dalgası yayan alanlarda bulunmaları durumunda internetinizde de dalgalanmalar meydana gelecektir.

En Yakın Oyun Sunucusunu Seçin

Online oyunlarda sunucu seçimi şansınız bulunmakta. Yüksek ping sorununa çözüm olarak size daha yakın olan oyun sunucularını seçebilirsiniz.

Oynadığınız oyunların Türkiye sunucusu bulunuyorsa oralarda oynamanız aldığınız keyfi iki katına çıkartacaktır. İstanbul sunucusu ile Amerika sunucusu üzerinden alacağınız Ping oranı aynı değildir. Sunucu ayarlarınızı gözden geçirmenizde fayda var.

İnternet Ağınızdaki Yabancıları Atın

Bir oyuncunun internet ağında fazla cihaz olmaz. İnternetinize bağlı olan cihazların sayısı arttıkça alacağınız ping oranı da artış gösterecektir.

Modeminizin arayüzünden internetinize bağlı olanların listesine ulaşabilirsiniz. Tanımadığınız veya bağlanmasını istemediğiniz cihazları internet ağınızdan atarak daha stabil ping oranına sahip olabilirsiniz.

Doğru DNS Ayarlarını Kullanın

Pek çok kullanıcı DNS ayarlarını değiştirmeden bilgisayar kullanmaya devam ediyor. DNS ayarları ekstra olarak dokunulmadığı sürece otomatik olarak belirlenmekte.

Her ne kadar otomatik olarak belirleniyor olsa da bu internetin hızlanacağı anlamına gelmemekte. Bizim önerimiz Yüksek ping oranını düşürmek için Google Dns’i yani 8.8.8.8 – 8.8.4.4 adresini kullanmanız. Google DNS diğer DNS adreslerine göre daha performanslı çalışmakta ve Ping oranına doğrudan etkisi bulunmakta.

Sizin için en iyi dns sunucusunu bulmanızı ve size en iyi hizmet veren dns sunucusunu seçmenizi öneririz. Bunu nasıl yapılacağı hakkında bilginiz yok ise sorumlulukları sizde kalmak kaydı ile sitemizdeki En Hızlı Dns Sunucusunu Bulmak konumuzu okumanızı öneririz.

İnternet Sağlayıcınız İle İletişime Geçin

Bazen elinizden geleni yapıyor olsanız bile yüksek ping sorununa çözüm sağlayamıyor olabilirsiniz. Bu aşamadan sonra ISS yani internet sağlayıcınız ile iletişime geçmeniz gerekmekte.

İnternet sağlayıcınız ağınızdaki sorunları tespit ederek Yüksek ping oranına çözüm sağlamaya çalışmalıdır. Her ne kadar çözüm sağlayacak olsa da kesinlikle sonuçlanacak değildir. Yaşadığınız yerin alt yapısı da Ping oranınıza doğrudan etki etmekte.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.