Bilgisayar Genel

En Hızlı Dns Sunucusunu Bulmak

Dns Nedir?


Konuya girmeden önce dns nedir den bahsedelim vede Küçük Bilgiler Verdikten Sonra En Hızlı Dns Sunucusunu Nasıl Buluruz, Faydaları Nelerdir Gibi Konuları Ele Alacağız. Dns Sunucusu Kullanırken Online Oyunların Bazılarında Ping Değelerinizi Kullandığınız Dns Sunucusuna Göre Aşağıya Çekebilirsiniz, Oyun Bağımlısı Arkadaşlarda Konuyu Tamami İle Okursa Yararlarına Olacaktır.

Dns Nedir?

Dns açılımın Türkçe karşılığı domain name serverdır. Her Hizmet Sağlayıcı tarafından manuel olarak ataması yapılır ve amacı Site isimlerini ip adreslerine yönlendirme sistemidir. İp Adreslerini Site Adresleri İle Eşleştirir.

Dns Değiştirmek Ne İşe Yarar?

Dns Her Hizmet Sağlayıcı Tarafından Manuel Olarak Sağlanır, Hizmet Sağlayıcı ( İsp Nedir? )  Manuel Yaptığı Dns Hizmetinde Belli Zamanlarda Sorunlar Olabilir İp Adresleri İle Siteler Geç Oturabilir.

Ama Ülkemizdeki Amacı Engellenen Sitelere Girmek Olarak Bilinir ama Son Zamanlarda Ülkemizde Dns Zehirleme İle Dnslerin Engelli Sitelere Girme Olayı Bitti.  Çocuklar İçin Aile Profili Olan Dnsler Erişkin Ve Dolandırıcı Siteleri Engeller. Son Ve Kullanma Sebebim İse Ekstra Güvelik Duvarı Oluşturarak Gelen Giden Paketleri Analiz Edebilen Dnsler Mevcut.

En Hızlı Dns Sunucusunu Nasıl Tespit Ederim?

Esas Konumuza Gelirsek Sizin internet hattınıza ve konumuza göre en iyi dns sunucusunu bulmak için kullanabileceğiniz küçük ama başarılı bir yazılımdan bahsedeceğiz.

Yazılımın adı dnsbench bu yazılım ile internet hattınıza en iyi cevap veren dns sunucusunu bulabiliyorsunuz ama unutmayın anlık olarak yapılan bir test olduğundan sizin ve dns sunucularının yoğunluk durumu da bu testi etkliyebiliyor. Bir başka etki unsuru ise test yaparken dns sunucusu kullanmadığınızdan emin olun vede  Testi yaparken yoğun olmayan saatleri tercih ederseniz daha sağlıklı bir sonuç elde edersiniz. Dns kullanmak sizin belli sunuculara karşı  ms değerlerinizi aşağıya çekebilirken bazı dns sunucuları tarafından da otomatik güvenlik duvarı özelliği sayesinde ekstra bir güvenlik duvarı kazanmış olursunuz. Test yaptığımız sayfada hangi dns sunucusunun bu avantajı sağladığını göremeyeceğiz. Bu test ile en kısa sürede cevap veren dns sunucusunu bulabiliyoruz sadece.

Programı indirmek için yapımcının sitesini ziyaret ediyoruz : dnsbench

Sayfaya giriş yaptığınızda alta doğru iniyorsunuz resimdeki gibi download now yazısına basıyoruz ve yazılımı indiriyoruz.

 

 

 

Yazılımı indirme Aşamasından Sonra Resimlerle Programın kurulum işlemini takip edebilirsiniz.

Yazılımı çalıştırmak İndirilenler klasörüne gidiyoruz vede yazılımı çalıştırıyoruz.  Çalıştırdığımızda nameservers yazan butona basıyoruz.

 

 

 

 

 

 

 

Sayfaya girdiğimizde Run Benchmark butonuna basıyoruz ve test başlıyor.

Test sonucunda bakacağımız alan response time kısımındaki sunucular olacak burada bir önemli konuda bir dns size hızlı cevap veriyorken ikinci dns sunucusu hızlı cevap veremeyebilir, iki farklı dns sunucusu kullanmanız size hem avantaj hem de dezavantaj sağlayacaktır.

Birinci dns sunucusu iyi cevap veriyor da ikinicisi listenin sonlarında ise tekli dns kullanmanızı öneririz. Listenin ilk başında farklı sunucular yer alabilir. Diyelim ki birinci dns open dns sunucusuna ait ikinci dns ise Google dns servislerine ait bu durumda opendns sunucusunun birinci dns kullanıp geçmeniz sizin faydanıza olacaktır. ama ben  iki alana da dns bilgisi giremek istiyorum o alan boş kalmasın diyorsanız opendns sunucusunun ikinci dns bilgisini bulup o alana giriniz.

 

Unutmayın, bu test ile sadece anlık yoğunluğa göre size cevap veren dnsleri bulacaksınız.

Manuel size uygun dnsleri anlatan bir makale yazıp yayınlayacağım. O makalede ise dnslerin sağladığı ekstra güvenlik duvarları ve faydaları da yer alacak onun için sitemizi takipte kalın.

 

Seed

Yıkılmadım ama ayakta da durasım yok...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.