Bilgisayar GenelMobil AlemiTeknoloji

Batarya Performansını Arttıracak En İyi 10 Yöntem

Batarya Ömrü Nasıl Uzatılır?

Teknolojik çağda yaşadığımız için hemen hemen en sık kullandığımız cihazların başında laptop, bilgisayar, tablet ya da telefon gibi eşyalar gelmektedir. Sıklıkla ve aralıksız kullanılan bu cihazlardan zamanla bataryasının hızlı bittiğinden yakınmaya başlarız. Peki bataryaların daha uzun süre dayanması mümkün mü? Evet mümkün. Sizler için batarya performansını arttıracak en iyi 10 yöntem nedir hepsini bir araya getirdik.

Batarya Ömrü Nasıl Uzatılır?

Yoğun şekilde kullanılan laptop ya da telefon gibi cihazların bataryaları ne yazık ki zamanla bitmektedir. Batarya ömürleri cihazdan cihaza değişkenlik gösterse de alınan bazı önlemlerle her teknolojik aletin batarya ömrü uzatmak mümkün olabilmektedir. Bunun için etkili olan yöntemlerden kısaca bahsedeceğiz.

Tablet, Telefon ve Laptop Batarya Ömrünü Uzatma

Öncelikle bilmelisiniz ki kullanılan teknolojik aletlerindeki bataryaların her biri elektrik enerjisini bataryalarına depo ederek çalışmaktadır. Bataryalar tam doluma ulaştıktan sonra cihazda yüzde yüz verimle işlev görmesi beklenir. Her bir bataryanın süresi cihazın büyüklüğüne ya da ne kadar elektrik enerjisi harcadığına, gün içinde ne kadar sıklıkla kullanıldığına vb. birçok faktöre göre değişebilir.

Telefonlarda batarya sağlığını korumanın yolları

Fakat bazen cihazların batarya ömürleri kısa sürmektedir. Batarya ömrü uzatmak için dikkat etmeniz ve yapmanız gereken 10 şey;

Bilgisayarın Batarya Ömrü Nasıl Uzatılır?

  1. Cihazlarınızın bataryalarının çalışma usulünde tek bir %100 tam dolum şarj ile %10’a bitene kadar kullanmak gereklidir. Bu seviyeye düşmeden cihazınızı şarj etmemelisiniz.
  2. Cihazınızı şarj etmek için asla tam kapanmasını beklemeyin. Şarj sıfırlanmadan dolum yapmalısınız.
  3. Cihazınızı sık sık şarja takıp çıkarmamalısınız. Özellikle en sık yapılan hatalardan biri budur ve batarya ömürlerini öldüren en büyük etkenlerden bir tanesidir.
  4. Batarya ömrü uzatmak istiyorsanız ekran parlaklığınızı gereğinden fazla açmamalı ve sürekli olarak parlaklıkla oynamamalısınız.
  5. Cihanız tam olarak dolduğunda prizde takılı halde bırakmamalı, dolduğu anda çıkarmalısınız.
  6. Cihazın masa üstünde gerek olmadığı halde hepsi açık halde çalışmamaya özen göstermelisiniz.
  7. Laptop’da bataryasını cihazdan ayırıp, cihazı tek halde prize takılı şekilde asla çalışmamalısınız.
  8. Şarj aletlerinin uç kısmının tam olarak cihaza yerleştiğinden bozuk olmadığından emin olmalısınız. Çünkü bozuk ve şarj yerine tam oturmayan şarj aletinin uç kısmı sürekli oynama yapabilmektedir. Bu da cihazın bir şarj olup bir olmama gibi olumsuz duruma maruz kalmasına neden olabilmektedir. Bu da batarya ömrünü bitiren en etkili sebeplerden bir tanesidir.
  9. Cihazınız fazla ısındığında ya da fan fazla çalışmaya başladığında bir müddet kullanmayı bırakmalı ve cihazın dinlenmesine müsaade etmelisiniz. Yoğun tempoda çalışan cihazların batarya ömürleri kısa sürede tükenecektir.
  10. Son olarak bahsedeceğimiz batarya ömrü uzatmak için yapmanız gereken cihazın düzenli olarak genel gereksiz dosya ya da uygulama temizliği yapmalısınız. İnsanlar ne yazık ki gereksiz ihtiyacı olmayan binlerce resmi telefon ya da laptop gibi cihazlarında depo etmektedir bu da oldukça yanlıştır.

 

 

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.