Bilgisayar GenelOnarım,Hata Cözümleri.

Bilgisayarın Batarya Ömrü Nasıl Uzatılır?

Onlarca para verilen laptoplar ve bilgisayarlar kısa batarya ömürleri sonucunda sahiplerine moral bozukluğu vermekte. Her ne kadar laptoplar bu sorunu veriyor olsa da kullanım konusunda da dikkat edilmeyen nedenler bu sorunların oluşmasındaki en büyük etken.

Son zamanlarda artan elektronik bakım masrafları nedeni ile Bilgisayarın batarya ömrü nasıl uzatılır? Soruları sorulmaya başlandı. Her ne kadar sorunun cevabı zor olarak gözükse de adımları yavaş yavaş hayatınıza eklemeye başladığınızda ne kadar kolay olduğunu görebileceksiniz.

Laptop pil ömrü uzatma ya da bilgisayar batarya ömrü nasıl uzatılır konusunda sizler için tüm bilgileri derledik. Söz konusu bilgiler hayatınıza uygulanmaya başladığı andan itibaren bilgisayarınızın ömründe uzama ve performans artışı mutlaka olacaktır.

Laptop Pil Ömrü Uzatma

Bilgisayar teknolojisi her geçen gün gelişmekte, her ne kadar gelişiyor olsa da bazı hurafe bilgiler de kar topu etkisi sayesinde hızla büyümeye devam ediyor. Etrafta doğru bilgilerin çokluğu gibi sahte ve yanlış bilgiler de yer almakta.

Laptop pil ömrü uzatma konusunda sıra gelmiş bazı yalan bilgiler vardır. Örnek vermek gerekirse uzun süre şarjda bırakmak ya da bilgisayarınızı geceden sabaha kadar şarjda bırakmak. Bu bilgiler he ne kadar doğru gibi gözükse de yeni teknolojilerden sonra iste istemez yalan bilgiler ve yanlış bilgiler kategorisine giriyor.

Bilgisayarın batarya ömrünü uzatma yöntemleri konusunda en çok işe yarayan ve gerçek olan bilgileri sizler için derledik. Basit ama etkili adımları izleyerek bilgisayarınızın batarya ömrünü uzatabilirsiniz.

Bilgisayarın Batarya Ömrünü Uzatma Yöntemleri

Bilgisayarın batarya ömrünü uzatma yöntemleri arasında hem donanımsal ömür uzatma hem de şarj konusunda ömür uzatma yöntemleri bulunmakta. Söz konusu yöntemleri okuduktan sonra hayatınıza uygulayarak uzun sürecek olan bir bilgisayar macerasına sahip olabilirsiniz.

Sık Şarj Etmek ve Yanlış Şarj Yüzdesinde Şarj Etmek

 

Bilgisayar bataryalarını daha uzun ömürlü kullanabilmek için belirli bir yüzdenin üzerine çıkartmamanız önemlidir. Lenovo, yeni nesil laptoplarında bu konuda geliştirmelerde bulunmuş ve pil yüzdesini %80 üzerine çıkmasını engellemekte.

Batarya ömürlerini arttırmak için mutlaka belirli bir seviyeye kadar şarj edilmelidir. Tamamen şarj olması batarya ömrünüzü ciddi oranda azaltacaktır. Söz konusu yöntem yeni nesil Elektrikli araç teknolojisinde de kullanılmakta.

Elon Musk, yeni araçlarında batarya kapasitesini sadece %80 oranına kadar şarj etmenize izin veriyor. Her zaman tamamen dolu olan bataryalar uzun vadede daha hızlı batarya bozulmasına neden olabilmekte.

Uzun Süre Kullanılmayacaksa Boş ya da Dolu Bırakmayın

Bazı durumlarda bilgisayar ya da diğer elektronik cihazları uzun süre boyunca kullanım dışı bırakmanız gerekebilmekte. Bu gibi durumlarda genel olarak bilinen bilgiler genellikle cihazınızın bataryasını tamamen doldurmaktır.

Her ne kadar doğru olarak bilinse de bataryalarınızı tamamen doldurmak ya da tamamen boşaltmak oldukça büyük zararlar vermekte. Uzun süre kullanılmayacak olan cihazlar arada sırada açılmalı ve bataryaları belirli bir yüzde seviyesine kadar şarj edilmelidir.

Her ne kadar kullanılmıyor olsa da elektronik cihazlarda batarya boşalımı durduğu yerlerde devam etmekte. Kullanılmayan ve doğru şekilde şarj edilmeyen cihazlar, rafa kaldırıldığı zaman batarya ömrünün tamamını kaybedebilir.

Ömrünü Doldurmuş Pilleri Değiştirin

Bu konuda Apple kendini diğer cihazlara göre oldukça fazla geliştirmiş durumda. Batarya ömrü dolmuş olan cihazlar elektronik cihazlarınıza oldukça fazla zarar vermekte. Durum böyle olunca da bu şekilde kullanım cihazınızın daha fazla riske girmesini sağlıyor.

Batarya ömrü dolan bilgisayar ya da telefonlarınızın bataryalarını mutlaka değiştirmeniz gerekmekte. Batarya değişimleri cihazınızın servisi tarafından yapılmakta. Garanti kapsamına girmeyen bu parçaları maalesef cebinizden ödemeniz gerekmekte. Bu nedenle dışarıdan herhangi bir tamirciye para vererek değiştirmemenizde fayda var.

Virüs Taraması ve Güncellemeler

Bilgisayar batarya ömrü uzatma konusunda virüsler ve güncellemeler oldukça etkili bir konu. Her ne kadar sadece bilgilerinizi çalma amacı ile tasarlanmış gibi gözükse de virüsler en büyük batarya düşmanınızdır.

Bilgisayarınızı sürekli, güncel bir anti virüs yazılımı ile taramanızda ve olan virüsleri temizlemenizde fayda var. Artan Mining sistemleri nedeni ile bilgisayarlar BTC Mining virüsü bulaşma ihtimalî oldukça artıyor.

Hard diskten SSD’ye Geçiş

Depolama bilgisayar ömrüne zarar mı verir? Gibi bir tepki ile karşılaşma olanağınız oldukça fazla. Bilgisayarınızın depolama sistemi eski bir sistemse bilgisayar bataryanızı bitirme ihtimali oldukça fazla.

Hard disk sistemleri içerisinde dönen bir motor sistemi ile çalışmakta. Bu sistemin çalışması için harcanacak güç hem bilgisayar batarya süresini hem de ömrünü uzun vadede azaltmakta. Bu gibi bir depolama konusundan SSD depolama sistemine geçiş yapmanız sizin için faydalı olacaktır.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.