AndroidApple & İosMobil AlemiWebmaster

8 Adımda App Store Optimizasyonu Nasıl Yapılır? (ASO)

Doğru Anahtar Kelime


İnsanların herhangi bir uygulama yaptığında veya geliştirdiğinde bu uygulamanın en üste çıkmasını ve konumunu koruyarak üst sıralarda bulunmasını ister. Böylelikle hem insanlar tarafından daha çok tercih edilmesine ve insanlar ile uygulama hakkında daha çok etkileşime girerek uygulama için eksik olan yanları hakkında bilgi alırlar.

Böylelikle hem daha çok kişi tarafından indirilir hem de insanların yorumları dikkate alınarak uygulamayı daha çok geliştirebilirsiniz. Uygulamanızın üst sıralarda yer alması sizin uygulamanızın daha popüler olmasında sağlayacaktır.

Eğer bu dediklerimizi sizlere uygun geliyorsa size bu yazımızda bu anlattıklarımızın nasıl gerçekleşebileceğini harfi harfine yazdık. Öncelikle uygulamanızın üst sıralarda bulunması için App Store optimizasyonu nasıl yapıldığını bilmemiz gerekir. Bu yazımızda sizlere ASO nedir, App Store optimizasyonu nasıl yapılır, google play uygulaması optimizasyonu, Google Play Store SEO, Google Play Store Optimizasyonu vb. aklınızda kalan bütün sorulara cevap verdik.

Doğru Anahtar Kelime

Uygulamanın üst sıralarda yer bulması için en önemli konulardan birisi doğru anahtar kelimeler seçmektir. Uygulama mağazası için ilk önce doğru anahtar kelimeler seçmeniz gerekmektedir. Doğru anahtar kelime seçmek için bazı optimizasyonlar vardır.

Bu optimizasyonlara örnek verecek olursak Keyword Suggestions (Yalnızca iOS mobil uygulama geliştiricileri için), Übersuggest, OneLook Reverse Dictionary gibi uygulamalar bulunuyor. Bu uygulamalar sizin doğru anahtar kelime seçmeniz için size yardımcı oluyor. Üstelik yukarıda yazan uygulamaların hepsi ücretsiz bir şekilde sizlere yardımcı oluyor.

Anahtar Kelimeleri Uygun Yerlere Yerleştirme

Uygulama Adı: Eğer doğru bir anahtar kelime seçtiyseniz bu adıma geçebilirsiniz. Bu adımda ise seçtiğiniz anahtar kelimenin doğru bir yere yerleştirmeniz için size bazı bilgiler vereceğiz.

Öncelikle uygulama ismini aranabilecek isimlerden seçin yani insanların hiç bir zaman aramayacağı saçma isimleri uygulamanıza koymayın. Bazı kullanıcıların uygulamanıza ulaşması için bir önceki adımda anlattığımız doğru anahtar kelimeleri uygulama isminde kullanabilirsiniz.

Böylelikle insanların sizin uygulamanıza daha kolay bir şekilde ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Ancak uygulama ile anahtar kelime arasında bir bağ kurmanız gerekmektedir. Size ek bir bilgi vermek gerekirse iOS uygulama ismini en fazla 30 kelime ile sınırlandırırken, Google Play ise 50 kelimeye kadar izin veriyor. Bu verdimiz bilgi sizin uygulama ismi belirlemenizde yardımcı olacaktır.

Uygulamalar İçin Altyazı: Bu özellik maalesef ki sadece iOS’da bulunuyor. Uygulamanız ile ilgili vermemiz gereken bilgileri bu altyazı vasıtası ile verebilirsiniz. Yalnız bu altyazı bölümü sadece 30 kelime ile sınırlı bulunuyor. Bu nedenle oldukça çarpıcı kelimeler ve burada anahtar kelimeler kullanmaya özen gösterin. Bu şekilde uygulamanızın üste çıkmasını biraz daha kolaylaştırmış bulunuyoruz.

Uygulama Açıklaması: Google Play için bir uygulama açıklaması ekleyecekseniz Google Play size 80 kelime ile sınırlandırılır uzun alan içinse sizi 400 kelime ile sınırlandırılır. Bu nedenden dolayı bu alanları oldukça verimli ve açıklayıcı kullanmanız gerekiyor. Bu alanlarda anahtar kelimeleri kullanmaya özen gösterin ve insanların merak ettiği ilgilenebileceği konulara değinmeye çalışın bu sizin için daha iyi olacaktır. Aksi takdirde uygulamanız üst sıralarda bulunması oldukça zor olur.

iOS içinde kısa açıklama kısmında 252 kelime ile sınırlı bulunuyor. Buraya bulunduğunuz sosyal medya platformlarını eklemeyi kesinlikle unutmayın.

Uygulama Logosu

Bu dediklerimizin içinde belki de en önemlisi uygulama logosu belirleme konusu geliyor.

İnsanlar genellikle başlıklar yerine sizin ilk olaraktan logonuz ile bağlantı kuralar. Eğer iyi bir uygulama logosu seçmesiniz veya uygulamanız için tasarlamasanız şuana kadar anlattıklarımızın bir önemi kalmayacaktır. Bunun için logo seçme işini gerektiğinden fazla önem göstermelisiniz. Bunun için uygulama logonuzun basit hatlarda, insanlar için dikkat çekici ve kolay kolay unutulmaması gerekiyor. Sizin için belki de önemsiz bir konu olaraktan gelecektir ama insanların uygulamamızla etkileşimde bulunduğu yer logonuzdur.

Ekran Görüntüleri

İnsanların bir diğer önem verdiği nokta ise ekran görüntüleridir. İnsanlar uygulamamızla ilgili olarak bazı değerlendirmeleri burada yapacaktır. İnsanlara iyi bir ekran görüntüsü ile sizlere dönüşümlerini basit bir yolla sağlayabilirsiniz. Ekran görüntüleri kısmında iyi birer başlık ekleyerek insanları uygulamanız indirmesi konusunda ikna edebilirsiniz. Uygulama videosunda ise uygulamanın her özelliği yerine uygulamanıza özel özellikleri göstermeye çalışın.

Uygulamamızla İlgili Video

İnsanlar eğer ekran görüntülerini ile tatmin olmazsa bu sefer uygulama ilgili videolara başvuracaktır. Bunun için güzel açıklayıcı bir video yapmanız gerekiyor. İnsanlar aynı zamanda videonuzu sessiz bir şekilde izleyebilir. Bunun için görsellerinizi iyi bir şekilde açıklayıcı olarak kullanmanız gerekiyor.

Uygulamanın İncelenmesi ve Yorumlanması

Bu sizin uygulamanız ile ilgili eksik olan her türlü olayı fark etmenizi sağlayacak. Bu şekilde insanların yorumları ile sizin uygulamanız daha iyi bir şekilde geliştirmenizi sağlayacaktır. Bu arada yorum yapan kullanıcılara yardımcı olmak amacı ile geri dönüşler yapmayı unutmayın. Bu sizin uygulamanız için daha iyi olacaktır.

Uygulama Boyutu

En üst sıralamalarda ki uygulamalara baktığınızda genellikle daha az boyutta uygulamalar olduğunu fark edeceksiniz. İnsanların çoğu büyük boyuttaki bir uygulamayı yüklemeyi tercih etmez. Bu yüzden uygulamanızı oldukça düşük boyutlardaki tutmaya çalışın sizin icin daha iyi olacaktır.

Uygulama Güncellemesi

Uygulamanız düzenli bir şekilde güncellemeniz sizi için daha iyi olacaktır. Böylelikle insanlar uygulamamızla ilgili bir yenilik kazanmış olacaksınız hem de varsa eksikleriniz gidermeye çalışacaksınız böylelikle daha iyi bir uygulamaya sahip olacaksınız.

Aynı zamanda uygulamanız güncelleme alan uygulamalar listesinde görülmüş olacaktır. Böylelikle uygulamanız daha çok insan ile etkileşime girecektir. Bu şekilde tıklanma ve indirme sayılarının bu gibi kolay ve önemli adımlar rahatlık ile yapabilirsiniz. Bu şekilde uygulamanız ilk sıralarda bulunması gereken yerde bulunmuş olacaktır.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.