Biyografi

Ali Koç

Ali Koç Türkiye’nin zengin ailelerinden olan Koç’un varislerinden olup, 02 Nisan 1967 senesinde Şişli’de dünyaya gelmiştir. Kendisi hem iş adamı, hem de Fenerbahçe Spor Kulübünün Başkanıdır. Şu anda mevcut kulüpler birliğinin de başkanlığını yapmaktadır. 21 Haziran 2022 yılında başkanlık görevine gelmiştir. Eğitim hayatı da başarılı olan Ali Koç, Londra’nın kuzey bölgesinde yer alan Londra Harrow School’dan mezun olmuş ve yüksek lisans için de Rice Üniversitenin işletme bölümünü bitirmiştir. İyi derecede ingilizce biliyor olup, çalışma kariyeri de oldukça başarılıdır. Başkanlık yapmadan önce spor yöneticiliği de yapan Ali Koç, özellikle 2023 yılı içerisinde Fenerbahçe Spor Kulübüne iyi transferler yapmış ve takımın başarılı sonuçlar almasından dolayı da takdir edilmektedir.

Doğum Tarihi 10 Ocak 1967
Doğum Yeri İstanbul, Türkiye
Boyu 1.82 m
Eşi Nevbahar Koç
Çocuk (ları) 2 (Defne Koç, Aylin Koç)
Mesleği İş İnsanı, Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı
Ali Koç Net Değer 2023 itibariyle tahmini 3 milyar dolar
Ali Koç Eğitimi Harvard Üniversitesi, İşletme Yüksek Lisansı
Ali Koç Kariyeri Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi, Fenerbahçe SK Başkanı
Ali Koç Başarıları Türkiye’nin En Güçlü İş İnsanlarından biri seçildi, İş Dünyasına Katkılarından Dolayı Çeşitli Ödüller Aldı
Ali Koç Hobi Fotoğrafçılık, Seyahat, Spor

Ali Koç Özel Hayatı

Lise ve lisans hayatını tamamladıktan sonra yüksek lisans yapmak için Harvad Üniversitesine giden Koç, ünlü fabrikatör Vehbi Koç’un torunudur. Annesinin ismi Çiğdem Semavi olup, babası ise Rahmi Koç’tur. Kendisi evli olup iki tane çocuk sahibidir. Eşinin ismi Nevbahar Demirağ’dır. Ömer ve Mustafa Koç isminde iki erkek kardeşi vardır. Mustafa Koç ise geçirmiş olduğu kalp krizi sonucu vefat etmiştir.


Ali Koç Çalışma Hayatı

Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Ali Koç’un çalışma hayatı oldukça parlak ve başarılıdır. Eğitim hayatında tahsil yaparken de aile holdinglerinin çeşitli bölümlerinde stajyer olarak çalışmıştır. İlk stajını ise 1990’da  J.P. Morgan da yapmıştır. Aynı sene çalışma hayatına American Express Bank’ta Yönetici Yetiştirme Programı bölümünde devam etmiştir. 1992 senesinde askerlik görevini yaptıktan sonra iş hayatına devam etmiştir.  Morgan Stanley isimli Amerikan Yatırım Bankasında analist olarak görev yapmıştır. Yeni İş Geliştirme Koordinatörü olarak 1997 senesinde Koç Holding bünyesinde çalışmıştır. Daha sonra üst düzey yönetici olarak da Koç Holding’in başında duran Ali Koç, zamanını çoğu kısmını ise Fenerbahçe Spor Kulübüne ayırmaktadır. Çalışma hayatına abisi Ömer Koç’un Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yaptığı yer de Başkan Vekili olarak devam etmiştir.

Kendisinin iş hayatında görev yaptığı konumlardan bazıları şunlardır.

  • 2017 yılı Yapı Kredi Bankası Yönetim Kurulu Başkanı
  • Ark İnşaat ve Bilkom Yönetim Kurulu Başkanı
  • Setur, Otokar ve Otokoç  Yönetim Kurulu Başkanı

Koç’un aktif olarak yapmış olduğu görevlerden bazılarıdır. En zengin Türk olarak da Forbes Dergisinde ilk 50’de yer alan Koç, 700 milyon dolarlık servete sahiptir. Kendisi CBE (Britanya İmparatorluğu Nişanı Onursal Komutanı) olarak ödüllendirilmiş bir kişidir.

Ali Koç Spor Yöneticiliği Kariyeri

Koyu bir Fenerbahçe taraftarı olan Ali Koç, aynı zamanda 1907 Fenerbahçeliler Derneğinin kurucuları içerisinde yer alır. Bu derneği vefat eden abisi Mustafa Koç ile beraber kurmuşlardır. Bu dernek içerisinde spor camiasının önde gelen kişileri yer almaktadır. Kendisinin spor yöneticiliği Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı olana kadar devam etmiştir. 2017 senesinde dernek başkanlığını bırakan Koç, 2018 senesinde ise Fenerbahçe Spor Kulübü Başkan adayı olmuştur. Aziz Yıldırım ile girmiş olduğu başkanlık yarışını kazanmış ve şu anda mevcut olan Fenerbahçe Spor Kulübünün başına başkan olarak geçmiştir. 2021 başkanlık seçimlerine ise tek aday olarak giren Ali Koç, ikinci defa başkan seçildi ve halen başkanlık görevini devam ettirmektedir.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.