Biyografi

Can Atalay Kimdir, Nereli, Kaç Yaşında?

Can Atalay birçok insan tarafından araştırılıyor. Kendisi siyasetçi, aktivist ve avukat kimliği ile tanınıyor. Ayrıca Çorlu tren kazası, Adana öğrenci yurdu yangını, Ermenek maden kazası ve Soma faciası gibi pek çok toplumsal davalarına baktı. Diğer yandan yazar ve gazetecilerin düşünce özgürlüğü davalarında da avukatlık yapmıştır. Atalay ile ilgili tüm detayları sizler için araştırdık.

Can Atalay Kimdir?

İnternet kullanıcıları Can Atalay kimdir sorgulamasını sıklıkla yapıyorlar. Atalay, Çorlu tren kazası, Adana öğrenci yurdu yangını, Ermenek maden kazası ve Soma faciası gibi bazı olaylarda avukatlık yaptı. Gezi Parkı’nda AVM yapılması girişimine karşı kurulmuş olan Taksim Dayanışmasının avukatlığını da yürütmüştür.

Atalay, Gezi Parkı davasında yargılanmıştır. 2022 senesinde on sekiz yıl hapis cezası almıştır. 2023 genel seçimlerinde İşçi Partisinden Hatay milletvekili seçilmiştir. Ayrıca 30 Ocak 2024 tarihinde tutukluluğu ile alakalı Anayasa Mahkemesinin iki defa hak ihlali kararı vermesine karşın milletvekilliği düşürülmüştür. Atalay, Silivri Cezaevinde tutuklu durumdadır. Milletvekilliği aşamasında tutuklu olmasından ötürü mecliste hiç bulunamadı.

Can Atalay Nereli ve Kaç Yaşında?

Pek çok kişi Şerafettin Can Atalay nereli ve kaç yaşında merak ediyor. Atalay 1976 senesinin 24 Mart tarihinde doğmuştur. Şu an 47 yaşındadır. İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Bankacı bir anneyle muhasebeci bir babanın tek çocuğu olduğu biliniyor. Ayrıca kendisi, Türkiye İşçi Partisi Amasya İl Başkanı iken 1971 senesinde siyasi bir suikast ile öldürülen Şerafettin Atalay’ın yeğenidir.

Şerafettin Can Atalay, ilk adını öldürülen amcasından almıştır. Çocukluk ve gençlik dönemi İstanbul’un Kadıköy semtinde geçmiştir. Anne ve babasının çevresinden dolayı Can Yücel, Yaşar Kemal ve Aziz Nesin gibi edebiyatçılar ile küçük yaşta sohbet etme fırsatı yakalamıştır.

Atalay, Marmara Üniversitesi’nin hukuk bölümünden mezun olmuştur. Mezuniyet sonrasında bir dönem NTV’nin hukuk departmanında çalışmıştır.

Milletvekilliği Sona Erdi

Gezi davası yargılaması ile on sekiz sene hapis cezası alan ve Silivri Cezaevinde tutuklu olan Avukat Şerafettin Can Atalay’ın milletvekilliği sona ermiştir. Atalay, Taksim Dayanışmasının avukatlığını yaptı. Ayrıca Gezi Davası’nda sanık olarak davaya dahil edildi ve gözaltına alındı. Yargılandığı iki davadan beraat ettiği biliniyor.

Atalay, Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüs suçlaması ile yargılandığı davanın 2022’de görülen duruşmasında on sekiz sene hapis cezası aldı. Yargıtay ise Atalay’ın cezasını 2023’ün 23 Eylül tarihinde onadı.

2023 Türkiye genel seçimlerine TİP Hatay milletvekili olarak dahil oldu ve seçildi. Ancak Atalay’ın milletvekilliği düşürüldü. 30 Ocak 2024 tarihinde milletvekilliğinin düşürülmesine dair karar, TBMM Genel Kurulunda meclis başkanı tarafından okundu. Bu sayede vekilliği Anayasa Mahkemesinin hak ihlali kararına rağmen düşürülmüş oldu. Şerafettin Can Atalay ile ilgili tüm detaylar bu şekilde. Kendisiyle ilgili başka gelişmeler olduğunda yazımızı güncelleyeceğiz.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.