Diğer YazılarımızPara Kazanma

Alışveriş Siteleri Komisyon Oranları 2022

Alışveriş Siteleri Komisyon Oranları Nedir? 2022


Alışveriş siteleri komisyon oranları e-ticaret sitelerinde satış yapmak isteyenleri yakından ilgilendiriyor.

Satış yapılacak alışveriş sitesinin kargo ücretleri ve ürün başı aldığı komisyon, doğrudan ürünün fiyatını belirler. Çünkü satıcılar bu maliyetleri hesap ederek ürünün fiyatını belirliyor. Bu sayede makul bir fiyat belirlenerek satıcıların kar etmesi ve alıcıların uygun alışveriş yapması sağlanır.

Alışveriş sitelerinin komisyon oranlarını bilmek, satış yapacağınız ürünün ne kadar karlılık getireceğini hesap etmenize yardımcı olur. Yazımızın devamında en popüler alışveriş sitelerindeki komisyon oranlarından bahsedeceğiz.

Alışveriş Siteleri Komisyon Oranları Nedir? 2022

Alışveriş siteleri yapılacak satışlardan komisyon alarak sitenin ayakta kalmasını amaçlar. Mağaza açtığınız alışveriş sitesine ödediğiniz hizmet bedeli veya kira olarak düşünebilirsiniz. Alışveriş siteleri komisyon oranları her kategori için farklılık göstereceği için mutlaka derin bir araştırma yapın. Hangi sitenin satış yapacağınız ürünle ilgili düşük komisyon oranı belirlediğini bulun.

Bu hususlara dikkat etmek, satışını gerçekleştireceğiniz üründen maksimumum karlılık elde etmenizi sağlar. Maliyetleri belirleyerek ürüne en uygun satış etiketini bulun. Ürünün pahalı olması da alıcıları uzaklaştıracağı için mantık çerçevesinde karar verilmelidir.

Trendyol Komisyon Oranları

Trendyol alışveriş sitesi, geçtiğimiz senelerde piyasaya çıkan ve Türkiye’de büyük bir ivme kazanmayı başaran önemli bir pazaryeridir. Ülkemizdeki insanların birçoğu ana alışveriş sitesi olarak Trendyol’u kullanıyor. En basitinden bir ürünün fiyatı buraya bakılarak öğreniliyor.

Sınırsız ürün çeşitliliği ve hedef kitleye kolayca ulaşabilme potansiyeli, Trendyol’u daha önemli bir pazaryeri haline getirdi. Alışveriş siteleri komisyon oranları açısından Trendyol gayet avantajlı oranlara sahiptir. Her kategori için farklı komisyon oranları sunan Trendyol pazaryerinin güncel komisyon oranları aşağıdaki gibidir;

  • Kozmetik Ürünler Kategorisi %5 – %17
  • Kadın-Erkek Giyim Kategorisi %17 – %20
  • Elektronik Ürünler Kategorisi %6- %25
  • Spor Ürünleri Kategorisi %8- %10
  • Süper Market Ürünleri %12 – %15

Trendyol güncel komisyon oranları bu şekildedir. Bu oranların sürekli değiştiğini unutmayın. Ayrıca elektronik ürün kategorisindeki ürünler de kendi aralarında farklı komisyon oranlarına sahip olabilirler. Örneğin, bir kulaklık veya hoparlör farklı komisyon oranlarıyla %6-%25 arasında olabilir.

Satışını yapacağınız ürünü Trendyol’da araştırarak en doğru komisyon oranına ulaşabilirsiniz. Komisyon oranları kategoriler içerisinde değiştiği için kesin bir oran belirtmek doğru değildir.

Hepsiburada Komisyon Oranları

Hepsiburada alışveriş sitesi, listenin en güvenilir platformları arasında yer alıyor. Uygun fiyatlı ürünlerin listelendiği bu platformda komisyon oranları üzmüyor. Satıcılar buraya şirket bilgileriyle başvurarak en popüler ürünlerin satışını yamaya başlayabilirler.

Tüm ürünlerindeki komisyon oranları %4 ve %20 arasında değişiklik gösteriyor. Birçok farklı alışveriş sitesine oranla iyi komisyon oranlarına sahiptir. Alışveriş siteleri komisyon oranları karşılaştırıldığında Hepsiburada avantajı bir site olmayı başarıyor. Hepsiburada pazaryeri, satışı yapılan ürünlerden komisyon ve kargo ücretini keserek 30 gün içerisinde satıcı hesaplarına ödeme yapar.

N11 Komisyon Oranları

N11 alışveriş sitesi, Türkiye’nin eski ve kapsamlı e-ticaret platformları arasında yer alıyor. Eğer bir şirkete ve ticari unvana sahipseniz N11 alışveriş sitesi üzerinde satış yapabilirsiniz. N11 üzerinden satış yapmak diğer alışveriş sitelerine göre daha zordur.

Komisyon oranlarına bakıldığında %5 ve %20 arasında değiştiğini görüyoruz. Çoğu üründen %12 ve %15 oranında komisyon alınmaktadır. Bu oran alışveriş siteleri komisyon oranları arasında gayet kabul edilebilir duruyor.

Bu sitede alışveriş tamamlandığında maliyetler kesilir ve satıcı hesaplarına 7 iş günü içerisinde para aktarımı gerçekleştirilir. Eğer bir ticari unvana sahipseniz, N11 alışveriş sitesi gayet uygun bir seçimdir.

Gittigidiyor Komisyon Oranları

Ülkemizde hizmet veren popüler alışveriş sitesi Gitti Gidiyor, uzun yıllardır hizmetlerine kesintisiz devam ediyor. Ürün çeşitliliği ve satış güvenliği bu pazaryerinde çok önemseniyor. Ücretsiz kargo ve düşük komisyon oranları sayesinde en tercih edilesi satış platformlarından birisidir.

Bu pazaryerinde market ürünlerinden antika saat, vazo ve benzeri ürünlere ulaşmak mümkündür. Derin bir filtreleme özelliği bulunan Gitti Gidiyor sitesinde aratılan ürünleri bulmak çok kolay. Alışveriş siteleri komisyon oranları karşılaştırıldığında %5’ten başlayan gayet kabul edilebilir oranlar görüyoruz.

Alışveriş Siteleri Komisyon Oranları Neye Göre Belirleniyor?

Alışveriş sitelerinde satışını yaptığınız ürünlerin kazancını tamamen almanız mümkün olmaz. Alışveriş siteleri ayakta kalmak ve bünyesini geliştirmek için komisyon oranı alırlar. Kesintiler genellikle hizmet bedeli, kargo ücreti veya pazaryeri abonelik ücreti olarak karşınıza çıkar.

Alışveriş sitelerindeki komisyon oranlarının her kategori için farklılık gösterdiğini fark edeceksiniz. Satışlarınızdan kazandığınız ücret belirli kesintiler yapılarak kayıtlı banka hesabınıza aktarılır. Paranın hesaba geçme süresi her alışveriş sitesinde farklılık göstereceği gibi 7-30 gün arasında değişiklik gösterebilir.

Komisyon Almayan Alışveriş Siteleri

Alışveriş sitelerinde satış yapmak istiyorsanız, yüksek komisyon oranları size göre olmayabilir. Özellikler düşük sermayeyle satış yapmaya başlayan kişiler komisyon oranı ödemek istemeyebilirler. Bu durumda ikinci el alışveriş sitelerinde satış yapmaya başlamak mantıksız değildir.

Komisyon almayan alışveriş siteleri üzerinden satış yapmak için Letgo, Dolap, Gardrops, Modacruz, Zebramo ve benzeri ikinci el sitelerini kullanabilirsiniz. Bu sitelerden bazıları komisyon alsa da bunlar çok düşük oranlardır. Üstelik ikinci el sitelerinde sıfır ürünlerin satışı oldukça yaygınlaştı. Büyük e-ticaret sitelerinde satış yapmadan önce sermayenizi bu platformlarda büyütmeyi düşünebilirsiniz.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.