Android

Android 14 Çıktı! Android 14 Özellikleri ve Güncelleme Alacak Telefonlar


Android 14 Güncellemesi sonunda yayınlandı! Yayınlanmasının ardından Android 14 özellikleri de kesinleştir ve güncelleme sonrasında telefonlarımıza gelecek özellikler netleşti.

Geçtiğimiz günlerde “Made by Google” etkinliği olarak da bilinen etkinlikte Android 14 güncellenmesinin yayınlandığı duyuruldu. Şuan için kısıtlı cihaz listesine sahip olan Android 14, ilerleyen günlerde yeni nesil ve bazı eski nesil telefonlara güncelleme olarak gelebilecek.

Android 14 özellikleri bakımından öne çıkan ve Android teknolojisine yeni bir soluk kazandırabilecek bir model gibi görünüyor. Öyle ki, işletim sisteminin yeni modeline “Yapay zeka destekli” pek çok özellik de karşımıza çıkıyor.

Peki, nedir bu özellikler? Android 14 ile birlikte gelecek özellikler nelerdir?

Android 14 Özellikleri Nelerdir? Android 14 ile Gelen Özellikler Neler?

Android 14 güncellemesi ile birlikte gelecek olan özelliklerden bazıları dikkat çekiyor. İşte dikkat çeken ve Android dünyasına yeni bir soluk kazandıracak olan birkaç güncelleme özelliği;

 • Yapay zeka ile kendi duvar kağıtlarınızı oluşturma,
 • Kilit ekranında kestirmeler ve özelleştirilebilir kilit ekranı,
 • Tüm telefonları etkileyecek olan Kamera güncellemesi,
 • Type-C ile bağlanan kulaklıklar için kayıpsız ses deneyimi sağlanacak,
 • Google Mesajlara yapay zeka destekli metin oluşturucu eklendi,
 • Uygulamalar katlanabilir telefonlara göre yeniden optimize edildi,
 • Uygulamalar tüm albüme erişemeyecek.

Kimi özellik daha önce IOS’da yer alan özellikler olarak karşımıza çıkmakta. Ancak, Android 14 özellikleri cihaz güvenliği ve deneyimi açısından iyileştirilmiş özellikler olarak karşımıza çıkmakta. Her ne kadar listede yer verememiş olsak da ara yüz konusunda kullanıcı deneyimini arttıracak olan kimi güncellemeler de yapılmış durumda.

Güncelleme detaylarına bakacak olursak karşımız bu özellikler çıkıyor;

Yapay Zeka Destekli Duvar Kağıdı Oluşturma

Yapay Zeka’nın hayatımızın bir parçası olduğu kaçınılmaz bir gerçek. Android 14 güncellemesi ile birlikte artık kendi arka plan görsellerimizi oluşturabileceğimiz yapay zeka oluşturucusu geliyor. Google Bard yapay zeka aracından gücünü alacak olan görsel oluşturma özelliği istediğiniz türden duvar kağıtları oluşturabilmeniz için sizden birkaç kelimelik açıklama metni istemekte.

Sonrasında yapay zeka sizler için, isteklerinize göre arka plan görselleri oluşturmakta.

Kilit Ekranında Kestirmeler ve Farklı Kilit Ekranları

Android 14 özellikleri arasına eklenen yeni bir özellik IOS Güncellemelerinden de aşina olduğumuz birkaç özellik olarak karşımıza çıkmakta.

Android bu özellikleri sürümlerine eklenmekten geri kalmıyor. iPhone modellerinde bulunan birden fazla kilit ekranı seçeneği Android telefonlara da gelmiş durumda. Android 14 güncellemesi almış olan telefonlarda kullanılabilecek olan özellik. Kilit ekranına basılı tutmanız durumunda farklı kilit ekranları ile karşılaşmanızı sağlıyor.

Tüm bunların yanı sıra, kilit ekranına ekleyeceğiniz kestirmeler sayesinde açmak istediğiniz özel uygulamaları tek tıklama ile anında açabiliyorsunuz.

Android 14 İle Daha İyi Kameralar API Güncellemesi Sonunda Geldi

Android 14 özellikleri arasında yer alan API güncellemesi sayesinde telefon modeliniz fark etmeksizin. Android 14 güncellemesi aldıktan sonra kameranızda kullandığınız API değeri değişikliklere uğrayacak.

Öyle ki, artık telefonlar daha iyi derinlik efekti, bokeh efekti, otomatik ayar gibi özellikler sağlayabilecek. Bunların yanı sıra değişen yazılım sayesinde odaklama, keskinlik ve görüntü işleme konusunda da iyileştirilmiş adımlar atılmış olacak.

Type-C Kayıpsız Ses Deneyimi Özelliği Ekleniyor

Android 14 güncellemesi ile birlikte eklenen bir diğer kullanıcı dostu özellik ise kayıpsız ses kalitesi sunabilecek olan Type-C güncellemesi olarak karşımıza çıkmakta.

iPhone modellerinin Type-C sürümüne geçmesinin ardında pazarda yaşanan yoğun hareketlilik sonrasında rakip cihazlar da güncellemeler ile Type-C deneyimini en iyi hale getirmek için adımlar atmaya başlamış durumda.

Android 14 özellikleri arasında yer alan kayıpsız ses iletimi özelliği sayesinde Hi-Fi kalitesinde ses iletimi sağlanabilecek.

Google Mesajları Yapay Zeka Destekli Yanıtlara Kavuşuyor

Google, Bard olarak da tanıdığımız yapay zeka aracını tarayıcımızdan sonra telefonlarımıza da entegre etmeye başlamış durumda. Öyle ki, Google mesajlar uygulamasına da yapay zeka desteği gelmiş durumda.

Magic Compose” adı altında çıkışını gerçekleştirmiş olan bu özellik, metin kutusuna yazdığınız mesajın daha gelmişmiş bir halini yapay zeka destekli araca yazdırabiliyor. Bu sayede özel görüşmelerde; ikna edici metin yazma konusunda ya da bilgi içeren konularda mesajlar göndermeniz kolaylaştırılabiliyor.

Google Uygulamaları Katlanır Telefonlar İçin Yeniden Optimize Edildi

Android 14 özellikleri arasında yeni nesil telefonlar için de kimi güzelleştirme güncellemesi bulunuyor. Bunlardan en dikkat çekeni katlanabilir telefonlar için Google uygulamalarının yeniden optimize edilmiş olması.

Sayısı azımsanamayacak kadar fazla olan Google uygulaması katlanabilir ekranlı telefonlar için yeniden optimize edildi. Bu sayede, katlanır telefonlarda yaşanan kimi ölçeklendirme sonunun da önüne geçilmiş durumda.

 Uygulamalar Tüm Fotoğraflarınıza Erişemeyecek

IOS cihazlardan alışık olduğumuz güvenlik güncellemesi sonunda Android 14 güncellemesi ile birlikte Android cihazlara eklendi.

Uygulamaların tüm fotoğraflara erişmesini engelleyen güncelleme, galeriye erişme isteği çıktığında sadece seçtiğiniz görsellere mi yoksa tüm galeriye erişmesini mi istediğinizi sizlere sorabilecek. Söz konusu seçeneklerden “sadece seçtiğim görseller” seçeneğini seçtiğinizde fotoğraf yükleme işlemlerine başladığınız anda sizden uygulamanın görmesini istediğiniz fotoğrafları seçmenizi isteyecek.

Söz konusu güncelleme sayesinde verilerin güvenliği de bir sonraki adıma taşınmış durumda olacak.

Android 14 Güncellemesi Alacak Telefonlar Hangileri?

Android 14 güncellemesi ile gelecek olan Android 14 özellikleri her ne kadar dikkat çekici olsa da kimi kullanıcılar için “teknoloji olduğu yerden ileri gidemiyor” düşüncelerini de oluşturmuş durumda.

Nitekim söylenen sözler doğruluk payı da içermekte. Peki, yapay zeka desteği alarak eski sürümlerine göre yeni özellikler kazanan ve performans konusunda kendini geliştirmiş olan Android 14 güncellemesi hangi telefonlara gelecek?

Google her güncellemesinde de yaptığı gibi, lansman sonrasında güncellemelerini kendi Pixel cihazları için yayınladı;

 • Google Pixel 4A
 • Google Pixel 5
 • Google Pixel 5A
 • Google Pixel 6
 • Google Pixel 6Pro
 • Google Pixel 6A
 • Google Pixel 7
 • Google Pixel 7Pro
 • Google Pixel 7A
 • Google Pixel 8
 • Google Pixel 8Pro
 • Google Pixel Fold
 • Google Pixel Tablet

Pixel versiyonları için güncellemeler yayınlanmış durumda. Ancak, diğer Android modelleri için herhangi bir güncelleme takvimi veya güncelleme alacak cihazlar listesi yayınlanmış durumda değil. Pixel cihaz kullanan kullanıcılar Android 14 güncellemesini almış durumda.

Google, birkaç ay içinde güncelleme alacak diğer telefonlar ile ilgili paylaşımlarda bulunacaktır. Ancak, bu süre içerisinde kimi özellikle değişiklik ekleme veya çıkartma yapılabilir. Bu nedenle, Android 14 özellikleri olarak okuduğunuz kimi özellik son kullanıcıya gittiğinde olmayabilir veya yeniden düzenlenmiş olarak karşınıza çıkabilir.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.