Android

Android Cihazlarda Bildirim Sorununun Çözümü Nasıl Yapılır ?

Android Cihazlarda Bildirim Sorununu Resimli Anlatım

Artık günümüzde tek tek bir yerlere bir şeyleri not etmek ya da bir yerlerden haber alabilmek için uygulamalara girip bakmanın bir anlamı kalmamaktadır. Her uygulama kendi içerisinde yeni bir mesaj geldiğinde ya da yeni bir post yayınlandığında telefonlarımıza anlık olarak bildirimler göndermektedir. E posta adreslerimiz içinde bu geçerlidir. Çok yoğun bir iş hayatına sahip biri artık sürekli olarak g mail adresini gidip kontrol etmek zorunda kalmaktadır. Telefon ile senkronize edilen her e posta hesabı, İnstagram hesabı, Facebook hesabı ya da Watsapp hesabı; hepsi telefonunuza yeni bir mesaj geldiğinde bildirim göndermektedir.

O yüzden androidlerin bunca faydasının ve bize sağladığı kolaylığın yanında bazen Android telefonlarımıza da gelen bildirimler de sıkıntılar yaşatabilmektedir. Sürekli gelen bildirimlerde bir anda android bildirim kesilmesi yaşanabilmektedir. Birazdan bunun sebeplerini ve sorununun çözümleri hakkında bilgi vereceğiz.

Yoğun bir iş temposu içerisinde bulunan kişinin Android bildirim sorunu büyük bir zorluk teşkil edebilmektedir. İş hayatının büyük bir çoğunluğunu bu şekilde telefonlara bağlayarak burada hızlı ve senkronik bir şekilde hareket etmeye çalışmış biri için bu problem teşkil etmektedir.

Android Cihazlarda Bildirim Sorununu Resimli Anlatım

Üretilen yüksek teknolojileri göre geliştirilen yüksek teknolojili Android cihazlarda bildirim sorunubunun yanı sıra bu gelen bildirimlerin kapatılmasını isteyen kişiler de bulunabilmektedir. Çok yoğun bir iş hayatına sahip kişi kendini işine adapte edebilmek için telefona gelen bildirimlerden kaçmak isteyebilir. Zaman planlaması yapan kişiler için de bu önemlidir. Herhangi bir işle meşgulken ve tüm konsantrenizi ona vermişken bir anda telefona gelen bildirim de dikkat dağınıklığı sebebiyle yoğunlaşılan işte kısıtlamalara sebep olabilmektedir. Bu yönüyle düşündüğümüzde de bazıları da Android cihazlarda bildirimleri kapatma isteyebilmektedir.

Özellikle büyük markaların Samsung, Sony gibi akıllı telefonlarında pil ömrünün daha uzun kullanılabilmesi için telefon zaman zaman güç tasarruf modunu öneren bildirimler karşımıza çıkarmaktadır. Eğer telefonun sunmuş olduğu bu güç tasarrufu modunu biz aktifleştirirseniz, şarjınızın gücünü daha uzun süre kullanmış olursunuz fakat arka planda bu kullanılırken diğer uygulamalardan gelebilecek olan bildirimleri kısıtlayabilmektedir. Bu tarz güç tasarruf modu etkin telefonlar bildirim almanıza engel olabilmektedir.

Bazen telefonumuz yavaşladığında bellek arttırma sağlayabilmek ve bu yavaşlığı önleyebilmek için arka planda önceden çalıştırmış olduğunuz ve aktif olarak da güncellemeleri kendi yapan ve çalışan uygulamaları kapatma gibi bir alışkanlığınız olabilir. Böyle durumlarda bize gereksiz gelen arka planda boşuna çalışıyor olarak değerlendirdiğimiz tüm mesaj uygulamalarına son verdiğimizde ve kapattığımızda bu da onlardan bildirim gelmesine engel olabilir. Arka planda olan uygulamaları tamamı ile veri akışını engellemek yerine sadece o anda kullanmadığınız uygulamaları ve yoğun olarak sürekli kullanmadığınız uygulamaları kapatmak daha mantıklı olacaktır ve bildirim gelmeme sorunu bu şekilde çözmüş olacaksınız.

Bildirim Gelmeme Sorunu Çözümü

Android telefonların Root özelliği bulunur. Bu şu demektir; Google’ın Android kullanıcılarına sunmuş olduğu ve Facebook,  Gmail, WhatsApp gibi uygulamaların işlevlerinin kaydolduğu bir servisi vardır. Google Cloud messaging servisidir ve bu servis üzerinden bir veri akışları gerçekleştirilir.

Sizin internet sağlayıcınızı yani internete eriştiğiniz kaynak yaklaşık 15-20 dakikalık kesintilere sebep olursa bu da bizim Cloud messaging dediğimiz ve diğer bildirim gerektirecek uygulamalarla iletişim sağlayan kanalla iletişim kesilmiş olacaktır. Bu veri bağlantısının kesilişi ile beraber bize bildirimler gelmemeye başlayacaktır. Yukarıda saymış olduğumuz maddelerden her birini denedikten sonra hala bildirim alamıyorsanız, muhtemelen telefonunuza bu işlemin uygulanması gerekmektedir. Telefona root uygulanması gerekir. Bunun için de bir yazılım programı bulunur. Google Store’dan da indireceğiniz uygulama ile bildirim sorununu çözmüş olacaksınız. Bu birkaç aşamadan oluşur. Tarif edecek olursak;

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Hocam teşekkür ederim sayenizde reklam bildirimlerini kapattım, uygulamalar reklam bildirimi gönderip duruyordu. uygulamayı yükletmek için bir ton para harcıyorlar yüklüyorum bu seferde reklamlarla insanı bezdiriyorlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.