AndroidMobil Alemi

Android Kasma Sorunu ve Çözümleri

Android cihaz kullananların en çok yaşadığı problemlerden birisidir Android kasma sorunu. Android cihazlar kullanım durumlarına bağlı olarak belirli bir zaman sonra kasmaya başlıyorlar. Bu da kullanıcıların en çok şikayet ettiği sorunlardan birisidir. Ancak bazı basit işlemler sayesinde Android kasma sorunu çözüme kavuşabiliyor.

Android cihazlarda ki kasma sorunları cihazın komutlara geç cevap vermesine, uygulamaların ve oyunların geç açılmasına ve donmasına sebep olabiliyor. Kasma sorunları cihazlarda performans düşüşlerine ve aşırı ısınmalara neden olabiliyor. Telefonunuzda ya da tabletinizde yapacağınız son derece basit işlemlerle cihazlarınızda ki kasma sorunlarından kurtulabilirsiniz.

Android kasma sorunu

Android cihazlarının kasma problemlerinin elbette ki çözümleri bulunuyor. Android kasma sorunu gibi sorunlarınızı çözmeniz için yapmanız gereken listemizde yer alan işlemlerden bir veya birkaçını yapmak. Hangi işlemin cihazınıza faydalı olduğunu tek tek deneyerek bulabilirsiniz.

Bizlerde kasma sorunu yaşayan kullanıcılar için 5 basit işlem ile cihaz kasmalarına son vermeniz için sizlere yardımcı olmaya çalışacağız. Listemizde yer alan 5 işlem arasından dilediğinizi seçerek cihazınızda uygulayabilirsiniz.

Önbellek Temizliği

Android işletim sistemini kullanan bütün cihazlar içerisinde bir ön bellek temizleme programı ile gelmektedir. Cihazınızın ön belleği çok fazla dolmaya başladığında cihazda kasmalara neden olmaktadır. Sizlerde Google Files, Clean Master ve Ccleaner gibi uygulamaları kullanarak cihazının önbelleğini temizleyebilir ve kasmaları engelleyebilirsiniz.

Önbellek temizleme uygulamaları arasında en başarılı olan uygulama Google Files uygulamasıdır. Google Files uygulaması sizin yerinize cihazınızı baştan sona tarıyor ve gereksiz olan dosya ve uygulamaları siliyor. Bu şekilde cihazınızda depolama alanı artıyor ve buna bağlı olarak kasma problemleri sona eriyor.

Kullanılmayan Uygulamaları Kaldırma veya Devre Dışı Bırakma

Cihazlarımızda depolama alanını gereksiz yere dolduran uygulamalar cihazınızda kasmalara neden olabilir. Kullanmadığınız veya çok fazla ihtiyaç duymadığınız uygulamaları kaldırarak ya da devre dışı bırakarak depolama alanınızı arttırabilir ve kasmaların önüne geçebilirsiniz.

Cihazınıza uygulama mağazasından indirdiğiniz bir uygulama 35 MB iken cihaz üzerinden kullandığı sistem dosyaları nedeniyle çok daha fazla alan kaplayabiliyor. Bu ve benzeri uygulamaları cihazınızdan kaldırarak ya da devre dışı bırakarak cihazınızda daha fazla alan kazanabilirsiniz.

Pil Optimizasyonu Önemli

Cihazınızın dengesiz pil tüketimi Android kasma sorunu nedeni olabilir. Çünkü aşırı pil tüketimi arka planda çalışan uygulamalar nedeniyle gerçekleşir ve bu da dolaylı olarak mobil cihazlarda kasmaya neden olabilir.

Bu gibi sorunların önüne geçmek için pil optimizasyonu seçeneğini kullanabilirsiniz. Ayarlar üzerinden yapacağınız pil optimizasyonu ile uygulamaların gereksiz pil tüketiminin önüne geçebilir ve cihazınızın kasmasını engelleyebilirsiniz.

Ortam Ekranını Devre Dışı Bırakın

Android cihazlarda bildirimleri tuş kilidi açmadan görüntüleme imkanı sunan ortam ekranı cihazın işlemcisini çok fazla yoran özelliklerden birisidir. İşlemcinin çok fazla kullanılması Android kasma sorunu gibi sorunların en büyük nedenidir.

Ortam ekranı özelliğini devre dışı bırakmak işlemciye daha az yük bindireceği için kasma sorununu da engellemiş olacaktır. Ayrıca ortam ekranı aşırı pil tüketimi, kasma ve cihaz ömrünün kısalması gibi nedenlerinde en büyük sebeplerinden bir tanesidir.

Cihaz Güncellemelerini Yapmayı Unutmayın!

Android işletim sistemini kullanan bütün cihazlar belirli periyodlar halinde sistem güncellemesi almaktadır. Bu sistem güncellemeleri cihazlardaki yaşanan sorunların giderilmesi, güvenlik açıklarına müdahale ve cihaz yavaşlamalarına karşı yayınlanmaktadır.

Android cihazınıza gelen sistem güncellemelerini mutlaka yükleyin ve cihazınızın güncel olduğundan emin olun. Android kasma sorunu sistem güncellemeleri ile de ortadan kaldırılabilmektedir. Ayrıca sadece cihazınızın değil cihazdaki mobil uygulamalarında güncel sürümlerini kullanmaya dikkat edin.

 

Mobil Cihaz Hızlandırma Uygulamalarını Kullanmayı Deneyin

Android kasma sorunu gibi sorunların çözümlerinden bir diğeride cihaz hızlandırma uygulamalarını kullanmaktır. Bu tür uygulamalar Android kasma önleyici program görevi gördüğü için kasma sorunlarınızın çözümü olabilir. Bu uygulamalar cihazınızın tamamını tarayarak gereksiz olan dosya ve önbellek dosyalarını silerek cihazınızın depolama alanını artırıyor.

 

Ayrıca bu programlar sadece cep telefonu kasma sorunlarında değil tablet kasma sorunu gibi sorunlarda da çözüme yardımcı olmaktadır. Cep telefonu veya tabletlerinizde bu tür hızlandırma uygulamalarını kullanarak kasmaların önüne geçebilirsiniz.

Önerilen Android hızlandırma uygulamaları

Cihaz hızlandırma uygulamalarından 5 tanesini sizlere önerebiliriz. Bu uygulamalar;

 

  1. Speed Booster
  2. Clean Master
  3. Cclenar
  4. Norton Clean
  5. Files By Google

Sizlerde bu uygulamalardan dilediğinizi seçebilir ve cihazınızda ki kasma problemlerinden kurtulabilirsiniz.

Android cihazlarınızda yaşadığınız sorunları yazımızda bahsettiğimiz çözüm önerilerinden dilediğinizi deneyerek Android kasma sorunu problemlerinden kurtulabilirsiniz.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Android cihazı olan çoğu kişi kasma sorunu ile karşı karşıya. Yazınıza son derece emek vermişsiniz. Teşekkürler.

  2. Kasmayan android cihaz mı olur? android kasma sorunu android cihazların default özelliği kasmadan olmaz, bir veya iki yıl içinde herhangi bir android cihaz ya kasama sorunu baş gösterir yada android cihaz pil sorunu gösterir. android bu illaha bir sorun gösterecek. he bu demek değildir ki diğerleri sütten çıkmış ak kaşık ancak forever APPLE

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.