Mobil Alemi

WhatsApp Mavi Tik Olmadan Mesaj Okuma İşlemi Nasıl Yapılır?

mavi tik olmadan mesaj okuma, WhatsApp uygulaması üzerinden gelen mesajları karşı tarafın görmesini engelleyerek okumak isteyenlerin sıklıkla araştırdığı konulardan biridir. Uygulanacak birkaç basit yöntemle bu işlemi gerçekleştirmek mümkündür. Bu işlemler günümüzde pek çok kişi tarafından aktif olarak uygulanmaktadır.

Mavi tik uygulaması WhatsApp tarafından uzun süredir kullanıcılara sunulan uygulamalardan biridir. Kendilerine WhatsApp üzerinden mesaj gelen kişiler bu mesajı açıp okuduklarında karşı tarafa mesaj mavi tik olarak görünmektedir. Bu durum mesaj gönderilen kişinin mesajı okuduğu anlamına gelmektedir. Aynı şekilde WhatsApp üzerinden başkasına mesaj gönderenler karşı tarafın bu mesajı okuması halinde mesaj mavi tik olarak görünmektedir.

WhatsApp Mavi Tik Olmadan Mesaj Okuma

Karşı taraftan gelen her mesajın okunduktan sonra karşı tarafa mavi tik olarak görünmesi her zaman iyi bir durum değildir. Gelen mesajı okumak ve karşı tarafın bu durumdan haberinin olmasını istemeyenler WhatsApp mavi tik olmadan mesaj okuma nasıl yapılır onu araştırmaktadır. Bazı basit adımların izlenmesi ise bu işlemi yapabilmek mümkündür.

İnterneti Kapatmak

WhatsApp mavi tik olmadan mesaj okuma işlemi için uygulanacak en basit yöntemlerden biri interneti kapatmak olacaktır. İnternetin kapalı olması halinde karşı tarafın mesaj gönderdiği kişiyi çevrimdışı göreceğinden dolayı mesajının okundu bilgisi de kendisine ulaşmayacaktır. Karşı tarafın gönderdiği mesajı aşağıdaki adımları izleyerek oldukça kolaydır.

 • WhatsApp uygulaması açılarak hemen kapatılmalıdır.
 • Yapılan işlemin ardından mobil veri ve Wifi’de kapatılmalıdır.
 • WhatsApp uygulaması yeniden açılarak gelen WhatsApp mesajı okunmalıdır.
 • Okunan mesaj bilgileri silindikten sonra karşı tarafa mavi tik okundu bilgisi gitmeyecektir.

Okundu Bilgisini Kapatmak

İşaretler WhatsApp uygulamasında sıklıkla yer almaktadır. Bu durumda bazı işlevlerin belirtilmesinde işaretlerden yararlanılmaktadır. En sık karşılaşılan işaretlerden biri olan mavi tik, gönderilen mesajın karşı tarafın okuduğu anlamına gelmektedir. Kişi bu mavi tik işaretinin görülmesiyle mesajının okunduğundan emin olmaktadır.

WhatsApp’ta mavi tikin kapatılması mümkündür. Böylece karşı taraf mesajın okunduğunu anlamayacaktır. Bu işlem için okundu bilgisi hemen kapatılarak mesaj okunmalıdır. Bu yöntem WhatsApp kullanıcıları tarafından en sık uygulanan yöntemlerden biri olup, mavi tiki kapatarak karşı tarafa mesajın okunmadığı izlenimini vermek mümkün olmaktadır.

WhatsApp mavi tik olmadan mesaj okuma için takip edilmesi gereken yöntemler aşağıdaki gibidir;

 • WhatsApp uygulaması açılarak uygulamanın ayarlar kısmına gidilmelidir.
 • İşlem sırasına takiben Hesap > Gizlilik > Okundu bilgisi seçenekleri kaldırılmalıdır.
 • Gelen mesajlar okunmalı ve silinmelidir.
 • Okundu bilgisini tekrar açmak isteyenler Ayarlar > Hesap > Gizlilik > Okundu bilgisi işaretleri seçebilirler.

Telefonu Uçak Moduna Almak

Karşı taraftan mesaj geldiğinde telefon uçak moduna alınmalıdır. Bu işlem kablosuz bağlantının devre dışı olmasını sağlayacaktır. Bu durum WhatsApp mavi tik olmadan mesaj okuma işlemi yapabilmenin en kolay yöntemlerinden biridir. Hem İOS hem de Android telefonlardan bu işlemin yapılabilmesi mümkün olmaktadır. Uçak moduna alınarak WhatsApp mesajı okuma işleminde veri bağlantısı olmaması sebebiyle karşı tarafa mesajın olduğunu dair mavi tik bilgisi gitmeyecektir.

WhatsApp Mesaj Yedeklerinin Alınması

WhatsApp mesaj yedeklerinin alınması mavi tik olmadan mesaj okuma yöntemlerinden biridir. Yedeklenen mesajlar sayesinde uygulamaya girmeden yedek mesajlar üzerinden gelen mesajlar okunabilecektir. Android ve İPhone telefonlar için WhatsApp mavi tik olmadan mesaj okuma işlemi bazı şekillerde yapılabilmektedir.

İPhone telefonlar için;

 • Sistem ayarları üzerinden Apple Kimliği profiline gidilerek İCloid seçeneği seçilmelidir.
 • Açık olmaması halinde İCloid Drive ve WhatsApp için olan geçiş çevrilmelidir.
 • WhatsApp uygulamasında sağ üst köşedeki simge tıklanarak Ayarlar bölümüne gidilmelidir.
 • Sırasıyla Sohbetler ve Sohbet yedekleme seçilmelidir.
 • Zamanlanmış yedekleme gerçekleştirmek isteyenler Otomatik Yedekleme ve manuel yedekleme yapmak isteyenler Şimdi yedekle seçenekleri seçebilirler.

Android telefonlar için;

 • WhatsApp uygulamasında sağ üst köşede yer alan üç noktaya tıklanarak Ayarlar bölümüne gidilmelidir.
 • Sırasıyla Sohbetler ve Sohbet Yedekleme seçilmelidir.
 • Google Drive üzerinden sohbet yedekleme yapmak isteyenlerin güncelleme sıklığı hiçbir zaman dışında seçmelidirler.
 • Google hesabı üzerinden sohbet yedekleme yapmak için bu depolamaya yapacak yeteri kadar alan olduğunun kontrol edilmesi gerekir.
 • Gerekli ayarlamaların tercihler doğrultusunda yapılmasının ardından Yedekle seçeneği ile yedekleme işlemi gerçekleştirilebilecektir.

Kilit Ekranı Bildirimlerinin Etkinleştirilmesi

Mesaj gönderen kişiye fark ettirmeden WhatsApp mesajı okuma yöntemlerinden biri de bildirimler olmaktadır. Telefon ayarları üzerinden bildirim ayarları kontrol edilerek WhatsApp bildirim ayarlarına gidilmeli ve Kilit ekranda göster seçeneği seçilmelidir. Telefon kilidinin açılmasının ardından Başlık bölümünde yer alan bildirim etkinleştirilmelidir.

WhatsApp uygulaması açılarak Ayarlar bölümüne gidilmeli ve bildirim başlığı tıklanmalıdır. Bu işlemlerin sırasıyla yerine getirilmesinin ardından WhatsApp mavi tik olmadan mesaj okuma işlemi gerçekleştirilebilecektir.

WhatsApp mavi tik olmadan mesaj okuma işlemi pek çok amaç için gerçekleştirilebilmektedir. Sadece birkaç basit işlemi uygulayarak okunan mesajların karşı tarafın haberinin olmasını engellemek mümkündür.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.