Apple & İosMobil Alemi

AirDrop Nedir? Hangi Cihazlarda Bulunur? Avantajları Nelerdir?

AirDrop Nedir?

AirDrop, son dönemin en dikkat çeken teknolojilerinden biri olarak kabul edilmektedir. İOS ve MacOS işletim sistemlerinde bulunan bu teknoloji sayesinde kullanıcılar, son derece hızlı ve pratik bir şekilde dosya aktarım işlemlerini gerçekleştirebilmektedir. Peki, son dönemlerde oldukça popüler olan AirDrop nedir, hangi cihazlarda bulunur, avantajları nelerdir?

 

AirDrop Nedir?

AirDrop, Apple şirketi tarafından özel olarak geliştirilen, 20 Temmuz 2011 tarihinde kullanıma sunulan dosya transfer teknolojisidir. İOS 7 işletim sistemi ile birlikte kullanılmaya başlanan bu teknoloji sayesinde kullanıcılar, herhangi bir kablo bağlantısına gerek duymadan Apple cihazları arasında veri transfer işlemlerini kolaylıkla gerçekleştirebilmektedir.

İOS işletim sisteminin yanı sıra söz konusu dosya transfer sistemi, MacOS işletim sistemlerinde de sorunsuz bir şekilde çalışabilmektedir. Dosya transfer sistemini sorunsuz bir şekilde kullanabilmek için iki cihaz arasındaki mesafenin en fazla 9 metre olması gerekmektedir. Peki, dosya transfer sistemi AirDrop nasıl kullanılır?

 

AirDrop Nasıl Kullanılır?

Apple şirketi tarafından özel olarak geliştirilen ve kullanıma sunulan söz konusu dosya transfer sistemi, son derece kolay ve pratik bir şekilde kullanılabilmektedir. Dosya transfer sistemini aktif olarak kullanabilmek için öncelikli olarak her iki cihazın da Bluetooth ve Wi-Fi bağlantı seçeneklerinin açık olması gerekmektedir.

Her iki cihazın da Bluetooth ve Wi-Fi bağlantı seçenekleri açık ise transfer etmek istediğiniz dosyayı seçin ve paylaş düğmesine basın.  Paylaş düğmesine bastıktan sonra ekranın hemen alt köşesinde küçük bir pencere açılacaktır. Bu pencerede söz konusu aktarım seçeneğini seçin ve dosya transfer işlemini başarıyla tamamlayın.

AirDrop Hangi Cihazlarda Bulunur?

Apple şirketinin özel olarak geliştirdiği kablosuz dosya transfer sistemi telefonlarda, tabletlerde ve bilgisayarlarda yer almaktadır. İşte, kablosuz dosya transfer sisteminin kullanıldığı cihazlar;

  • iPhone 5 ve üzerinde yer alan tüm iPhone modellerinde söz konusu dosya transfer sistemi bulunmaktadır.
  • iPad 4, iPad mini, iPad Air ve iPad Pro ve üzerinde yer alan modeller de bu teknoloji yer almaktadır.
  • MacBook, MacBook Air, MacBook Pro, Mac Pro, iMac ve iMac Pro modellerinde dosya transfer sistemi bulunmaktadır.

AirDrop Teknolojisinin Sunduğu Avantajlar

Kablosuz dosya transfer sistemi AirDrop avantajları ile dikkat çekiyor. İşte, Apple şirketi tarafından geliştirilen kablosuz dosya transfer sisteminin sağladığı avantajları;

  • Kullanıcılar, herhangi bir kablo bağlantısına gerek duymadan dosya transfer işlemlerini oldukça kolay ve pratik bir şekilde yapabilmektedir.
  • Apple şirketinin geliştirdiği bu teknoloji sayesinde dosya transfer işlemi son derece hızlı bir şekilde gerçekleşebilmektedir.
  • Kullanıcılar, Apple şirketinin geliştirdiği teknoloji kullanarak oldukça güvenli bir şekilde dosya transfer işlemlerini tamamlayabilmektedir.

 

AirDrop Nasıl Açılır?

Kablosuz dosya transfer teknolojisi oldukça kolay bir şekilde aktif edilebilmektedir. Söz konusu teknolojiyi aktif edebilmek için mobil cihazınızın ayarlar sekmesine girin ve hemen ardından genel seçeneğine tıklayın.

Genel seçeneğini seçtikten sonra karşınıza bir menü gelecektir. Bu menü içerisinde yer alan AirDrop seçeneğine tıklayın ve 3 ayardan istediğinizi seçerek dosya transfer sistemini aktif edin.

Mac işletim sistemine sahip olan cihazlarda kablosuz dosya transferi sistemini yine oldukça kolay bir şekilde aktif edebilirsiniz. Mac işletim sistemlerinde bu teknolojiyi aktif edebilmek için Dock seçeneğini kullanabilirsiniz.

 

 

 

 

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.