Mobil AlemiTeknoloji

NFC Nedir

Nfc, çoğu android cihazında bulunmasına rağmen kimsenin ne olduğunu bilmediği bir özelliktir. Gün geçtikçe teknolojik cihazlardaki değişimler ve gelişmeler devam ediyor. Teknolojik cihazlarda, hayatımızı kolaylaştıran birçok özellik bulunuyor. Bu özelliklerden bir tanesi Nfc özelliğidir. Pratik bir özellik olmasına rağmen çoğu insan tarafından bilinmiyor ve kullanılmıyor. Pandemi döneminde bize birçok konuda yardımcı olacak bu özelliğin hangi telefonlarda olduğunu bilmeniz gerekiyor.

Nfc Nasıl Kullanılır?

Nfc nedir sorusuna cevap olarak, yakın alan iletişimlerini kısaltma cevabı verilebilir. Telefonlarınızı başka bir cihazla temas haline getirmeden bağlantı kurmasını gerçekleştirir. Telefonla bağlantı yapılacak cihaza telefonu en uzak 5 cm olacak şekilde yaklaştırmanız gerekiyor. Bu işlem sonrasında yapılacak bağlantı temassız bir şekilde gerçekleşiyor. Nfc yönlü bağlantı sistemi olan cihazların birbirine temassız bir şekilde bağlantısını sağlayarak, birbirlerine dosya aktarımı veya bilgi aktarımını sağlıyor. NFC bağlantısının yapılabilmesi için herhangi bir internet sinyaline ihtiyaç yoktur. Cihaz özelliği olarak kullanıldığından, herhangi bir ücreti de bulunmuyor. Bankaların mobil uygulamalarında nfc işlemleriyle karşılaşabilirsiniz. Nfc nedir sorusunun cevabına kısaca, iki farklı cihazın temassız şekilde bağlantı kurulma işlemi diyebiliriz.

NFC Hangi Cihazlarda Bulunuyor?

Nfc özelliği android cihazların hepsinde bulunmuyor. Düşük veya eski modellerde bu özellik yer almıyor. Özelliğin olup olmadığını anlamak için bir yol bulunuyor. Telefonlarda yer alan ayarlar kısmına girerek, kablosuz ağların ayarlarına girilir. Ayarlar kısmından bağlantılar seçilerek diğer bağlantılar seçilir. Diğer bağlantılar kısmında NFC yazısını görüyorsanız, telefonunuzda nfc özelliği aktif olarak çalışıyor demektir. NFC özelliğini aktif bir şekilde kullanmak istiyorsanız, nfc özelliği bulunan bir telefon almanız gerekiyor.

NFC Çalışma Sistemi Nasıl?

Nfc iki cihaz arasındaki bağlantıyı radyo bağlantılarını kullanarak yapıyor. Radyo bağlantılarını kullanarak iki cihaz arasındaki veri iletişimini sağlıyor. İki cihazın birbirine sağlıklı bir şekilde bağlanabilmesi için, nfc protokollerini aktif etmesi gerekiyor. NFC özelliği bluetooth ile benzerliği bulunur. Fakat NFC ve bluetooth çalışma sistemleri çok farklıdır. Bu sebepten dolayı Nfc aktif çalışması için herhangi bir güç kaynağı gerekmez. Günlük yaşantımızda kullandığımız kredi kartları da bu duruma örnektir. Bir kredi kartın nfc özellikleri aktif ise nfc özelliği bulunan post makinasıyla temassız bir şekilde bağlantı kurabilir. İki farklı cihaz arasında güç kaynağı ihtiyacı duyulmadan kolay bir şekilde bağlantı sağlanabilir. Aktif cihazlarda Nfc özelliği kullanılarak veri gönderme ve alma işlemleri kolay bir şekilde gerçekleştirilir. Nfc içerisinde farklı modlar yer alıyor. Bu modlar arasında okuyucu ve yazıcı modu, nfc içerisinde yer alan etiketleri okuyarak, algılama işlemini gerçekleştirir. Bir diğer modu ise eşler arası modudur. Bu mod kullanılarak cihazlar arasında kolay bir şekilde dosya veya veri paylaşımı yapılabilir.

Nfc Hangi Alanlarda Kullanılır?

Bir cihazdan bir cihaza nfc sayesinde bazı bilgileri göndermeniz ve bazı işlemler yapabilmeniz mümkündür. Bunlar;

  • Telefon numaralarını göndermek veya almak
  • Fotoğraf veya video gibi dosyaları göndermek
  • Konum bilgisi paylaşmak
  • Herhangi bir yerde ödeme yapmak
  • Bluetooth özelliği olan telefonlara bağlanmak

Numara Gönderimi Nasıl Yapılır?

Nfc özellikleriyle yapabilecek şeylerin ilk sırasında numara gönderimi yer alıyor. Bu gönderimi sağlayabilmek için, iki telefonda da nfc özelliği bulunması gerekiyor. Telefonlarınızın rehber kısmına girerek, göndermek istediğiniz numarayı bulmalısınız. Numara bulma işlemi tamamlandıktan sonra, numara üzerine tıklayarak, diğer nfc özelliği açık cihaza cihazınızı yaklaştırmanız gerekecek. Bu noktada telefon ekranında paylaşım yapabilmek için telefonunuz sizden izin isteyecek. Gerekli izini vererek numara gönderim işleminizi tamamlayabilirsiniz. Bu işlem sizi el ile telefon numarası girme sıkıntısından kurtarabiliyor. Gürültülü veya ses olmaması gereken bir yerde telefon numarası almak veya göndermek istediğinizde, bu özellik çok işinize yarıyor.

Nfc ile Fotoğraf Gönderimi

Telefonlar sayesinde fotoğraf veya video paylaşımı kolay bir şekilde yapılabiliyor. Fakat bu gönderimler genellikle bir telefon uygulamasından gerçekleşiyor. Bu aşamada nfc devreye giriyor. Nfc, size mobil uygulamalar gibi zaman kaybettirmeden kolay bir şekilde fotoğraf göndermenizi sağlıyor. Hiçbir uygulama kullanmadan nfc sayesinde fotoğraflarınızı kolay bir şekilde paylaşabiliyorsunuz. İki cihazın nfc çiplerini yakınlaştırarak, seçtiğiniz fotoğrafın gönderimini ekrana tıklayarak yapabilirsiniz.

 

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.