Mobil Alemi

5G Nedir? Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Teknolojik gelişmelere bağlı olarak mobil teknolojilerde son hızla gelişmeye devam ediyor ve bu gelişmelerin son ürünü olan 5G teknolojisi çok yakın bir zamanda ülkemizde kullanıma sunulacak. 4.5G teknolojisine yeni yeni alışmaya çalışırken dünya genelinde 5G teknolojisi ve getireceği yenilikler konuşulmaya başlandı. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde bu teknoloji gelişmelerini yakından izleyerek altyapı sistemlerinin kurulması için çalışmalara son hız devam ediyor. Peki hayatımıza pek çok yenilik getirecek olan bu 5G teknolojisi nedir ve getireceği yenilikler nelerdir?

Günümüzde insanların her gün defalarca kullandığı mobil iletişim cihazları hücresel ağların altyapı standartlarına uygun olarak üretiliyor. Bu nedenle teknolojide gelişim devam ettikçe hücresel ağlar da daha fazla hizmet sunmak için altyapısını ve kodlarını değiştiriyor. 5G bu kodların beş defa değiştirilmesi anlamına geliyor. Yani kısaca yeni nesil güvenilir ve hızlı mobil internet olarak adlandırılabilir.

Hücresel ağların altyapısındaki bu değişimler teknolojideki gelişimin hızı ile orantılı bir şekilde gelişiyor. Buna bağlı olarak telekomünikasyon teknolojisinde ne kadar gelişim olursa altyapıda da aynı orantıda gelişme sağlanıyor. Ve bu gelişmeler İngilizcede ‘Generation’ yani nesil kelimesi ile adlandırıldığı için her yeni gelişim G harfi ile simgeleniyor. Kısacası 5G açılım olarak 5. Nesil olarak nitelendiriliyor.

5G Teknolojisi Hayatımıza Neler Getirecek?

 

5G teknolojisi ile mobil internet başta olmak üzere pek çok farklı teknoloji alanında devrimsel değişimler bekleniyor. Teknoloji uzmanlarına göre 5G teknolojisi özellikleri bakımından diğer nesil teknolojilerden farklı olarak sağlık, otomotiv, hizmet ve eğlence sektörlerinde de köklü değişimler yaratacak. 5G teknolojisinin hayatımıza getireceği yenilikler şöyle sıralanıyor;

 

 

  • 5G teknolojisinin getireceği yeniliklerden en fazla merak edileni ve en çok bekleneni otonom yani kendi kendine hareket edebilen makineler. Bu teknoloji ile otomotiv şirketleri inovatif yani teknolojinin anlık olarak uygulanabildiği otomobilleri hayatımıza daha rahat bir şekilde entegre edebilecek. Ayrıca bu otomobiller üzerinden yeni teknolojiler de test edilebilecek.
  • 5G teknolojisinin bir diğer merakla beklenen yeniliği ise gerçek zamanlı arttırılmış gerçeklik teknolojisidir. Bu teknoloji ile birlikte sanal gerçeklik sunan gözlüklerin kablosuz bir şekilde kullanılabilmesi sağlanacak.
  • Evde kullandığınız kablolardan sıkıldıysanız bu teknolojinin bir başka yeniliği size hitap edecek. 5G ile ev, iş yeri ve diğer ortamlarda yüksek hızlı internet hizmeti sunulacağından Ethernet bağlantısı için kablolara ihtiyaç duyma devri sona ermiş oluyor.
  • 5G ile birlikte cep telefonlarının baz istasyonlarına olan bağımlılığı azalacak ve bu sayede daha az sayıda baz istasyonuna ihtiyaç duyacağız.
  • 5G teknolojisinin bir diğer yeniliğinden ise bulut depolama servisleri yararlanacak. 5G ile birlikte bulut depolama teknolojisinin donanıma bağımlı olmadan oyun ağlarında da kullanılması hedefleniyor.
  • 5G teknolojisi ile birlikte hayatımıza girecek bir diğer yeni teknoloji de mobil cihazlarda kullanılacak 8K teknolojisidir. 5G ile birlikte 8K görüntü sunan cep telefonları üretilecek ve bu cihazlar 5G üzerinden 8K yayınlama imkanı bulacaklar.
  • 5G teknolojisinin bir diğer önemli yeniliği ise veri aktarım hızının artmasıdır. 5G ile saniyede 10 GB boyutundaki bir dosyanın indirilebilmesi amaçlanıyor.

 

 

5G Teknolojisinin Avantajları

 

Hayatımıza önümüzdeki günlerde girmesi beklenen 5G teknolojisinin avantajlarından en önemlisi yüksek hız teknolojisidir. 5G ile birlikte veri indirme hızının 1 Gbps üzerine çıkması ve internetin çok daha hızlı ve kolay kullanılır bir hale gelmesi bekleniyor. 5G teknolojisi ile birlikte cep telefonlarında kullanılan bataryaların ömrünün 10 yıl ve üzerine çıkarılması hedefleniyor. Ayrıca telefonların 30 günde 1 defa şarj edilmesi hedefleniyor.

5G teknolojisinin hayatımıza girmesiyle birlikte kırsal kesimdeki işletmelerin kalkınması ve bölgesel ekonomilerinde kalkındırılması hedefleniyor. Zira 5G diğer teknolojilere göre çok daha fazla geniş alanlara ulaşacak. Kapsama alanının artmasına bağlı olarak kapsama sorunları sona erdirilerek kırsal kesimdeki işletmelerin global pazarlara daha fazla ulaşması ve uluslararası dijital pazarlarda rekabet edebilir hale gelmesi amaçlanıyor.

5G Teknolojisinin Dezavantajları

 

5G teknolojisinin avantajları yani faydaları bulunduğu gibi 5G teknolojisinin zararları yani dezavantajları da bulunuyor. Bu dezavantajlardan bir tanesi şüphesiz ulaşılabilirlik sorunudur. 5G teknolojisi sadece son teknoloji akıllı cihazlarda kullanılabileceği için yaygınlaşması epey uzun süreceğe benziyor. Ayrıca altyapıların geliştirilmesi ve güçlendirilmesi gerektiği için bütün ülkelerin 5G teknolojisine büyük bir bütçe ayırması gerekiyor.

5G teknolojisinin zararları arasında belki de en çok tedirgin edici olanı yeni baz istasyonları kurulacak olmasıdır. 5G teknolojisinin ulaştırılabilmesi için kurulması gereken baz istasyonlarının daha iyi bir internet sunması amacıyla yerleşim yerlerine yakın kurulması radyasyon tehdidini ortaya çıkarıyor.

5G teknolojisinin dezavantajlarından bir diğeri yazılım açıkları sebebiyle yaşanacak siber saldırıların gerçekleşecek olmasıdır. 5G teknolojisinde güvenlik sorunlarının olması siber saldırıların gerçekleşmesine ve bütün ağın bu saldırılardan etkilenmesi bekleniyor.

 

5G Teknolojisi ile 4G Arasındaki Farklar

 

5G teknolojisi ile 4G arasında üç temel fark bulunuyor. Bu farklar hız, kapasite ve gecikme. 5G teknolojisinin 4G’den en büyük farkı hız faktöründe ortaya çıkıyor. 5G teknolojisinin 4G’den 100 kat hızlı olması bekleniyor. 5G için oluşturulacak ağlar yüksek bant spektrum üzerine inşa edilmektedir. Böylece hızlı veri aktarımı sağlanması ön görülüyor.

5G’nin 4G’den bir diğer farkı ise kapasite alanında ortaya çıkıyor. 5G teknolojisinin geniş ağ bant üzerine kurulmasıyla kalabalık ortamda interneti daha hızlı kullanabilme imkanı sunuyor. Ayrıca 5G ile birlikte gecikme süresinin 1 ms altına düşürülmesi hedefleniyor. Bir aygıtın başka bir aygıta veri gönderme ve alma sürecindeki süreye gecikme adı veriliyor. Örneğin 5G ile birlikte telefonlarınızdan gönderdiğiniz mesajlar daha kısa bir sürede karşı tarafa ulaştırılacak.

5G teknolojisi birçok alanda diğer teknolojilerden çok daha fazla hız ve yenilik vadediyor. Bu teknolojinin 2021 yılında ülkemizde kullanılabilir hale gelmesi bekleniyor.

 

 

 

 

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.