Apple & İosMobil Alemi

IOS 17 ile Gelen Özellikler Neler? IOS 17 Güncellemesini Hangi iPhone Modelleri Alabilecek?


Apple, yeni iPhone 15 Modelini duyurmasının ardından IOS 17 güncellemesinin de geleceğini resmi olarak açıklamıştı. IOS 17 ile gelen özellikler de duyurudan sonra oldukça dikkat çekti.

Apple, yeni nesil olan iPhone 15 modelini IOS 17 sürümü yüklü bir şekilde yayınlama kararı aldı. Hemen ardından, IOS 17 güncellemesini güncel olan cihazlara göndererek kullanıcıların yeni IOS sürümüne erişmesini sağladı.

Her güncelleme de olduğu gibi bu güncelleme sürümünde de pek çok hata ve güvenlik açığının giderilmesinin yanı sıra. Pek çok özellik de karşımıza çıkmış durumda. Genel anlamda özellikler, kozmetik ve işlevsellik yönünde.

Özellikle kişi kartları ve çıkartma özellikleri, mesajlaşma ve arama, konuşma ekranlarında farklar yaratılmasına imkan tanıyor.

Peki, detaylı olarak inceleyecek olursak. IOS 17 güncellemesi ile birlikte gelen özellikler nelerdir?

IOS 17 ile Birlikte Gelen Yeni Özellikler Neler?

IOS 17 ile birlikte tasarımsal ve işlevsel açıdan pek çok özellik hayatımıza giriyor. Her ne kadar yeni güncelleme güzel olsa da eski cihazların kullanılamaz hâle gelmesi için atılan yeni bir adım olarak da görülebilmekte.

Peki, yeni nesil bir cihazınız var. IOS 17 güncellemesini de yaparak cihazınızı oldukça güncel ve kullanılabilir bir hâle getirdiniz. Bu durumda, kazanacağınız özellikler nelerdir?

 • Kişiye özel “arama profili oluşturma” (kişi posterleri özelliği),
 • Sesli mesajları otomatik olarak metine dönüştürme özelliği,
 • Name Drop özelliğinin geliştirilmesi (Airdrop özelliği ile kişileri paylaşma ve kartvizit gönderimi),
 • Hey Siri güle güle, Siri Merhaba. Yenilenen Siri tetikleyicisi,
 • Çevrimdışı haritalar özelliği sonunda geliyor.
 • iPhone telefonunuzu bir masaüstü saatine dönüştürün (bekleme modunun eklenmesi).

Gelen pek çok yeniliğin yanı sıra IOS 17 güncellemesi ile birlikte yazılımsal olarak minimal değişikliklere gidildi. Bu değişiklikler güvenlik konusunda geliştirmelerin yanı sıra. Gelecek olan yeni güncellemeler için de zemin hazırlamakta. Yani, gelecek olan yeni IOS güncellemelerinde bu özellikler dışında yeni özellikler ile de karşılaşabiliriz.

Peki, özelliklere derinlemesine bir bakacak olursak. IOS 17 ile gelecek yenilikler? Listesine bir göz atmamız gerekecek;

Kişi Posterleri Özelliği ile Kişileri Özelleştirin

IOS 17 ile birlikte gelecek olan ve belki de herkes tarafından özenle kullanılacak olan özellik. Kişi kartları özelliği olabilir.

Kişi kartları rehberinizdeki kişilere özel olarak düzenleme yapmanıza imkan tanıyan arama profili oluşturma özelliğidir. Animoji ile kişi kartı oluşturabileceğiniz gibi fotoğraflar ile de kişi kartı oluşturabilmenize imkan tanınmakta.

Otomatik kişi kırpma özelliği sayesinde kişi isimlerini fotoğrafların arkasına alarak estetik bir görüntü elde etmeniz de mümkün durumda olabilecek.

Sesli Mesajlar Otomatik Olarak Metne Dönüşüyor

IOS 17 ile birlikte gelen ve belki de devrim niteliğinde olan Transkript özelliği. Sesli mesajların daha işlevsel kullanılmasını sağlayabilecek.

iMessage sistemi üzerinden gönderilmiş olan sesli mesajlar. IOS 17 cihazlar tarafından henüz ses kayıtları oynatılmadan metne dönüştürülebilecek. Özellikle, sesli mesajların dinlenemediği ortamlarda gelen mesajların metne dönüştürülmesi. Kesintisiz iletişim konusunda atılan en sağlam adımlardan birisi olarak karşımıza çıkmakta.

Şimdilik sadece Apple mesajlar özelliğinde çalışacak olan özelliğin ilerleyen dönemlerde Whatsapp mesajlarındaki sesli mesajlar için de gelmesi beklenenler arasında.

Name Drop ile Geliştirilmiş Kişi Kartı Paylaşımı

IOS 17 ile gelen özellikler arasında, Airdrop sistemi üzerinden çalışan ve kişi kartı paylaşımı sağlayan bir özellik de dikkat çekenler arasında.

Her ne kadar özellikte rehberinizdeki kişilerin telefonları yan yana getirerek paylaşma kolu dikkat çekici bir şekilde paylaşılmış olsa da. Kendi numaranızı ve/veya kartvizitinizi de aynı şekilde paylaşma şansınız bulunuyor. Söz konusu özelliği kullanabilmek için iki tarafın da güncel bir IOS sürümüne sahip olması gerekenler arasında bulunuyor.

Paylaşmak istediğiniz kişileri rehberinizde açın ve aktarmak istediğiniz telefonun NFC bölümüne kendi telefonunuzu yakınlaştırın. Çıkan bildirimi onayladıktan sonra harika bir animasyon ile kişi paylaşımını sağlayabilirsiniz.

Hey Siri Özelliği Kaldırılıyor Siri Özelliği Geliyor

Apple’ın imza sözü olarak da karşımıza çıkan “Hey Siri” kestirmesi kaldırılıyor. Apple, daha kolay ve daha minimal bir ulaşım sağlamak adına. Hey Siri tetiklemesini tamamen kaldırıyor.

Bunun yerine, daha kolay erişim sağlayabilmek adına sadece “Siri” demeniz sayesinde “Siri” açılarak size yardımcı olma konumuna geçiş sağlayacak. Her ne kadar “Hey Siri” komutu kaldırılmış olsa da kimi telefonda içerisinde Siri kelime geçtiği için tetikleyici olarak aktifleşme imkanı da sağlayabiliyor.

IOS 17 ile Çevrimdışı Haritalar Özelliği Geliyor

Google Haritalar ile Çevrimdışı haritalar özelliğine hem IOS hem de Android sürümlerinde erişebiliyor. Gideceğimiz noktaları ve bölgeleri önceden indirerek internetsiz kullanımı da sağlayabiliyorduk. Ancak, IOS 17 güncellemesi ile birlikte değişecek olan Apple Haritalar için de Çevrimdışı haritalar özelliği geliyor.

Söz konusu özellik ile birlikte artık, gitmek istediğiniz bir noktayı, bölgeyi ve özellikle direkt olarak ülkenin belirli konumlarını indirerek internet bağlantınız olmadan da sadece GPS özelliği ile haritalar sistemini kullanabileceksiniz.

Yurt dışı seyahatleri, internetin net olarak çekmediği konumlarda kullanılması önerilen özellik. Küçük boyutlar ile geniş alanları indirmenize olanak tanıyor.

Bekleme Modu ile Yeni Bir Masaüstü Saatiniz Olsun

IOS 17 ile birlikte dikkat çeken bir başka özellik ise telefonunuzu masaüstü saatine dönüştürebilmek. iPhone telefonunuz şarjda takılı iken yan çevirdiğiniz durumlarda. O günün tarihini ve o an ki saati hoş bir tasarım ile size sunabiliyor.

Söz konusu özellik için özel stand tasarımları ve satışları bile başlamış durumda. Özelleştirilebilir saat kadranı ile karşımıza çıkan özellik. Çalışanlar, öğrenciler ve/veya yataklarında baş ucu saati ihtiyacı olan herkes için kullanılabilir ve dikkat çekici bir özellik olarak karşımıza çıkmakta.

IOS 17 Güncellemesini Alacak Olan Cihazlar Hangileri?

IOS 17 Güncellemesi, özellikleri ile dikkat çeken ve kullanılabilir bir sürüm olarak karşımıza çıkmakta. Her ne kadar durum böyle olsa da yeni gelen her IOS güncellemesinde de olduğu gibi. Bu IOS güncellemesinde de eski nesil cihazlar yavaşlamaya başlıyor.

Peki, IOS 17 güncellemesinden yararlanabilecek olan cihazlar hangisi? Hangi iPhone modelleri IOS 17 güncellemesi alacak?

 • iPhone 15 ve Serisi,
 • iPhone 14, Pro Max, Pro, Plus,
 • iPhone 13, Pro Max, Pro, Mini,
 • iPhone 12, Pro Max, Pro, Mini,
 • iPhone 11, Pro Max, Pro,
 • iPhone SE 3, 2,
 • iPhone Xs, Xs Max, XR

Modelleri yeni nesil IOS güncellemesini alacak olan cihazlar. Ancak, ilerleyen güncellemelerde söz konusu cihazların da yavaş yavaş güncelleme almayı bırakacağını belirtmekte fayda var. Geçtiğimiz günlerde IOS 17 sürümünün herkese yayınlandığını hatırlatmakta fayda var.

Peki, güncellemenin size gelip gelmediğini nasıl anlarınız? En önemlisi, IOS 17 güncellemesi nasıl yapılır?

IOS 17 Güncellemesi Nasıl Yapılır? Adım Adım IOS 17’ye Yükseltmek

IOS 17 güncellemesi nasıl yapılır? Cihazınız IOS 17 güncellemesi alan cihazlar arasında ise yeni bir güncelleme olduğuna dair çoktan bildirim almış olmanız gerekiyor. Ancak, bildirim almadıysanız ayarlar üzerinden yeni sürümün kontrollerini sağlayabilirsiniz.

 • Ayarlar simgesinden iPhone ayarlar sekmesine giriş sağlayın,
 • Ayarlar sekmesini biraz kaydırın ve “Genel” seçeneğine dokunun,
 • “Yazılım güncelleme” sekmesine tıklayın,
 • Karşınıza çıkan ekrandan “yazılım güncellemelerini denetle” butonuna tıklayın.

Bu işlemler sırasında telefonunuzu Wi-Fi ağına bağlamayı ve mümkünse şarjının %60 seviyeleri üzerinde tutarak şarj cihazına bağlamayı unutmayın.

Yeni bir güncelleme bulunduktan sonra indirilmesine izin verin. İndirme, internet hızınıza bağlı olarak bir süre sürebilir. Sonrasında “yükle” butonuna tıklayarak telefonunuzun güncellenmesini bekleyebilirsiniz.

Bu aşamada, beklemekten başka bir şey yapmanıza gerek yok. Ancak, cihazınızın donduğunu düşünerek ya da bir sorun olduğunu düşünerek yeniden başlatma gibi seçeneklerde bulunmaktan da kaçınmanız gerekmekte.

Olası kapanma durumu, güncellemenin yarıda kesilmesi. Brick sorunu ile karşı karşıya kalmanıza ve telefonunuzun yazılımının temizlenerek yeniden yüklenmesine gerek duyulduğu bir moda girmesine neden olabilir.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.