Mobil Alemi

Mobil İmza Nedir? Kullanımı Nasıl Gerçekleşir?

Mobil İmza Sistemi Nedir?

En fazla merak edilen konular arasında bulunan mobil imza, kullanıcıların dikkatini çekmeyi başaran önemli sistemlerden bir tanesi olarak karşımıza çıkıyor. İnternet dünyasının ve teknolojinin gelişmesiyle birlikte isteyen herkes artık parmak izlerini kullanarak imza verebiliyorlar.

Böyle bir sistemi kullanan kişiler nerede olursa olsunlar evrak imzalama işlemlerini gerçekleştirebiliyorlar. Günümüzde farklı bir düzene doğru adım atıldığı için sanal ortamda kurulan işlemler açısından mobil imza durumu ortaya çıkarıldı.

Bu şekilde yazılı belgeler üzerinde ıslak imza gibi geçerli bir sistem olarak her gün daha fazla kullanıcıya hizmet sunuyor. Konu hakkında daha çok merak edenler için detaylı şekilde bu sistemin özelliklerini ve nasıl kullanılabildiğini açıklayacağız.

Mobil İmza Sistemi Nedir?

Dijital dünyaya doğru adım atarken çeşitli türden değişiklikler de hayatımıza giriyor. Kişiler artık elektronik ortam içerisinde parmak izlerini kullanıp elektronik imza işlemini yerine getirebiliyorlar. İnternetin sunmuş olduğu özellikler ile her iş daha kolay bir hale geldiği ise bu şekilde kesinleşiyor.

Çeşitli konularda evrak imzalama açısından ofislere gitmek yerine bu sistemin üzerinden imza gerçekleştirilebiliyor. Sistem, ön başvuru, başvuru ve aktivasyon süreçlerinden sonra devreye girerek işlemin tamamlanması hususunda olanak tanıyor. Başvuru sonrasında ise imza aktivasyon olayı gerçekleştiriliyor.

Mobil İmza Nasıl Alınıyor?

Mobil imza ne işe yarar? Nasıl alınır? Sorusu, birçok kişinin merak ettiği sorular arasında kendisini gösteriyor. Genel olarak bu sistem, uygulama üzerinden işlerini bitirmek isteyen ve zamandan tasarruf etmek isteyenler tarafından gayet ilgi görüyor.

Uygulama için ilk olarak ön başvuru yapılması şartı bulunuyor. Ön başvuru işleminin ardından kimlik bilgileri üzerinden başvuru yapılıyor. Ayrıca E-Devlet mobil imza kullanımı ile alakalı olarak herhangi bir ücret ödenmeden temin işlemleri gerçekleştirilebiliyor.

GSM operatörleri çerçevesinde ise bu sistem ücretlendirmeler ile sunuluyor. Ücretlendirmeler operatörlere göre farklılık gösterebiliyor. Kurumların resmi internet sayfası üzerinden bu konu hakkında detaylı araştırma yapılarak ücretlerin öğrenilesi mümkündür.

Mobil İmza Sisteminin Kullanımı Nasıl Gerçekleşiyor?

Mobil imza sisteminin işlem görebilmesi adına uygulamanın kullanılacağı bilgisayarda satın alınabilen kart sürücü yazılımının olması gerekiyor. Bu yazılım CD biçiminde e-imza ile beraber kullanıcılara sunuluyor. Yazılım kurulduktan sonra giriş işlemi gerçekleştirilir ve imza sistemi kullanılır.

Elektronik İmza Nerelerde Kullanım Görüyor?

Elektronik şekilde atılan imzaya sahip olan bireyler birçok alan bünyesinde imza atabilirken, işlerini de gayet kolaylaştırmış oluyorlar. Sistemin kullanıldığı yerler şu şekilde sıralanabilir:

 • Bankaların internet bankacılığı sistemlerinde,
 • Elektronik sözleşmelerde,
 • Sosyal güvenlik uygulamalarında,
 • Elektronik siparişlerde,
 • Kurumlar arası iletişimlerde,
 • Pasaport işlemlerinde,
 • Vergi ödeme işlemlerinde,
 • E-Devlet işlemlerinde,
 • E-Belediye işlemlerinde,
 • Kurumsal işlemlerde,
 • Bireysel olan işlemlerde kullanılabiliyor.

Fakat mobil imza sistemi hiçbir şekilde ıslak imza gibi üçüncü şahısların eline geçmemesi gerekiyor. Böyle bir durum ile karşılaşıldığında en kısa zamanda sistemin iptal işlemi gerçekleştirilmelidir. İptal işleminden sonra yeni bir imza sistemi için başvuru yapılabilir.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.