Android

Android Telefon Isınma Sorununun Çözümü Nasıl Yapılır ?

Batarya ısınma sorunu

Yeni sistemlere göre üretilen Android telefonlarındaki en önemli sorunlardan biri belki de bu diyebiliriz. Aşırı ısınmadan kaynaklı batarya ısınmalarına ve patlamalara kadar gidebilecek noktalarda hasarlara yol açabilecek sorunlara sebep olabilmektedir.

Batarya ısınma sorunu engelleyen telefon diye bir tabir maalesef piyasada bulunmamaktadır. Sistemler ne kadar gelişirse gelişsin, üretici firma ne kadar kaliteli olursa olsun telefonlara yüklenen uygulamalardan, telefonun işlemcisinin hızından kaynaklı ya da donanım özelliklerinden kaynaklı olabilir veyahut telefonun bulunduğu konum olabilir ya da biz telefonu uzun süreli olarak şarjda unutmuş olabiliriz. Bu tarz durumlardan dolayı telefonunuzda aşırı ısınma kaynaklı olarak bozulmalar meydana gelebilir.

Android telefonlarda ısınma sorunu sebeplerinden en çok bilineni ve böyle bir sorun yaşanıyorsa da çözüm olacak şey şudur ki; özellikle düşük hafızalı telefonlara sahipseniz ve yüklediğiniz uygulamalar hafızanın da ötesine geçiyorsa, bu uygulamalar birde çok yer kaplayan uygulamalarsa WhatsApp gibi YouTube gibi ya da Instagram gibi uygulamalar çok yer kaplar…Bu tarz uygulamaların telefonda kapladığı yer ile arka planda bildirim yoğunluğu; bunların her biri aşırı ısınmanın sebebidir.

Telefonlarda ara ara yapacağımız yer açma işlemleri Google Store’dan indireceğimiz telefonun hafızasını açıcı uygulamaları güncel olarak kullandığımızda yine bu tarz aşırı ısınmalara engel olmuş oluruz.

Çok sık aralıklarla olmasa bile bazı telefonlara sistem güncellemeleri yapılabilmektedir. Sistem güncellemesi alan telefonlara yazılım güncellemesi yaptığımızda göreceksiniz ki bazı özellikle Android’in 9.0 uygulamasında olan bir özellik vardır. O da bildirimleri sizin istediğiniz süreler dahilinde telefonunuza alıyor olmanızdır. Telefonda kullandığınız uygulamaları belirli sürelerle kısıtlamayı siz kendi ellerinizle yapabiliyorsunuz. Böyle durumlarda telefonunuz daha az bildirime maruz kalmış olacaktır. Ve ısınma sorununun önüne geçilmiş olacaktır.

Batarya ısınma sorunu

Ani bir şekilde şarjınız bitti ve bunu sürekli yaşıyorsanız ve etrafta o anda bulunan herhangi bir şarj aleti ile telefonunuzu şarj ediyorsanız, bu da telefonunuzun ısınmasına ve zaman sonra hatta patlamalara varacak kadar ciddi hasarlara yol açmasına sebep olabilmektedir. Telefonun orijinal şarj aletini kullanma bu anlamda önerilir. Hem bu telefonun ısınma problemine engel olmuş olur hem de telefonunuzun pil ömrünü de daha da korunmuş olur.

Şık göründüğü için telefonlarımıza aldığımız telefon kılıflarının sadece dış görüntüsünü önemseyerek ve bu bazda bir tercih yaparsak; özellikle sıcak havalarda ya da telefonun basık konumda bulunduğu yerlerde kapalı konumda bulunduğu yerlerde kılıflar zaman sonra telefonların aşırı ısınması sebep olabilmekte ve bir zarara dönüşebilmektedir.

Telefonu kullanmadığınızda internet ile akışını, mobil veri bağlantısını kesmeniz telefonun ısınmasını azaltacaktır. Çünkü arka planda çalışan uygulamalar internet aracılığı ile veri akışı alabildiği için bu da bildirimlerin ve güncellemelerin sürekli olarak arka planda yapılıp telefonun kullanmadığı halde ısınmasına sebep olacaktır.

Telefon şarjdayken telefonu kullanmak da yine telefonun aşırı ısınmasına sebep olur.

Telefon ile yaklaşık 2 – 3 saat boyunca oynadığınız oyunlarda fark edeceksiniz ki telefonun arka kısmı aşırı ısınmakta ve ellerinizi yakacak seviyeye gelebilmektedir. Bunun önüne geçebilmek için de kendinize oyun oynarken telefon üzerinden süre kısıtlamaları getirmenizdir. Belirli yarım saat aralıklarla mola verip telefona da dinlenme hakkı tanımış olursunuz ve ısınmasının da önüne geçersiniz.

Telefonunuz arızalandığında ve telefonunuzu bilinmeyen yerlere yapılması için gönderdiğinizde telefondan içerisine orijinal olmayan parçalar takıldığında da ve biz bunun farkına varmadığımız da yine telefonlarda aşırı ısınma yaşanabilmektedir. Bunu önlemek için telefonun bozulması durumunda orijinal parçalarla ve sağlam bir şekilde yapıldığından emin olabilmek için kendi telefonunuzun kendi servisine,  büyük servis ağlarına, bilinen markalara göndermeniz daha mantıklı olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. android cihazların kronik sorunu galiba, benim cihazım Xiaomi Mi 10T ısınma az derecede olsada oluyor, sorun mu değil mi diye bakmak istemiştim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.