AndroidApple & İosMobil Alemi

Telefon Arama Yapmıyor ( Arama Yapamıyorum ) Sorunu ve Çözümü

Telefon Neden Arama Yapmaz?

Telefon arama yapmıyor hale gelmiş ise bunun birden fazla nedeni olabilir. Genellikle sorunun çözümü basittir, sadece sorunun nereden kaynaklandığını anlamak biraz zaman alabilir. Telefonu arama yapabilir hale getirmek için aşağıda sıralanan yöntemleri doğru bir şekilde uygulayın.

Telefon Neden Arama Yapmaz?

Bir akıllı telefon ile eski model telefon arasında arama hataları farklılık gösterir. Akıllı telefonlarda sadece hat veya diğer etkenler değil, aynı zamanda işletim sistemi ve uygulama kaynaklı hatalar da telefon arama yapmıyor sorununa neden olur. Yazılım kaynaklı hataların dışında genel olarak herkesin bilmiş sorunlar arama yapılamamasına neden olmaktadır. Konuşma paketinin bitmesi, telefonun çekmeyen bir yerde olması, karşı tarafın telefonunun kapalı olması bunlara örnek olarak verilebilir.

Eğer herkes tarafından bilinen bu sorunları ben yaşamıyorum ama yine de arama yapamıyorum diyorsanız, aşağıdaki iOS ve Android akıllı telefonlara özel olarak listelenmiş çözüm önerilerini uygulamalısınız.

Telefon Arama Yapmıyor Ne Yapmalıyım?

Öncelikle hattınızı çıkartıp takın, bazen sim kartları doğru takılmadığı için telefonlar algılayamaz. Ardından telefonun iyi çeken bir yerde olduğundan emin olun. Hattınızdaki konuşma paketinin bitip bitmediğini kontrol edin. Aradığınız kişinin telefonunun açık olduğundan ve sizden gelen çağrıları engellemediğinden emin olun. Tüm bunları kontrol ettikten sonra aşağıda sıralanan çözümleri deneyin.

Android Telefon ve iPhone Arama Yapmıyor Sorunu ve Çözümü

  • İlk olarak telefonunuzu uçak modundan çıkarmayı deneyin. Bazen yanlışlıkla bu modu aktif hale getirebilmekteyiz. Eğer mod aktif değilse, siz aktif hale getirin ve tekrar pasif hale getirin. Bu sayede bir nevi reset işlemi gerçekleştirmiş olursunuz.
  • Yapmış olduğunuz resetleme işe yaramadıysa telefonunuzu resetleyin. Telefonu kapattıktan sonra 30 saniye kadar bekleyin. Ardından telefonu tekrar açın ve telefon arama yapmıyor sorununu test edin.
  • Veri dolaşımı özelliğinin aktif olması bu soruna neden olabileceği için Ayarlar > Ağ ve İnternet > Mobil Ağlar > Veri Dolaşımı kısmından kapatın.
  • İnternet vasıtasıyla HD kalitede telefon görüşmesi yapmanızı sağlayan VolTe özelliği bazen arama sorunlarına neden olabiliyor. Bu özelliği kapatmak için ayarlar menüsüne girin ve bağlantılar bölümündeki mobil ağlar kısmında yer alan VolTe özelliğini devre dışı bırakın.
  • Telefonunuzun ve hattınızın desteklemiş olduğu bağlantı teknolojisinin dışına çıkarak bir baz istasyonuna bağlanmaya çalışırsanız, internet ve arama sorunları yaşayabilirsiniz. Genel olarak kullanıcılar bağlantı türünü(2G,3G,4G,4.5G) kendileri seçmezler. Telefonlar bağlantı türünü otomatik olarak belirler ve en iyi sonuç alınan bağlantı türüyle hattınızı kullanmanızı sağlarlar. Ancak bu özellikte yanılma payı olduğu için 2G destekleyen bir telefon 4.5G teknolojisini kullanmaya zorlandığında performans artışı yerine aksine düşüş yaşanır ve telefon arama yapmıyor gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Ayarlar > Ağ ve İnternet > Mobil Ağlar > Tercih Edilen Ağ Türü kısmından hattınızın ve telefonunuzun desteklediği bir ağ türüne geçiş yapın.
  • Ağ ayarlarını sıfırlamak mobil internet ve arama sorunlarını ortadan kaldırabilir. Ağ ayarlarını sıfırlamak için iPhone veya Android cihazlar arasında metot farkı olsa da hemen hemen aynı işlemler uygulanır. Ayarlar > Sistem > Sıfırla ve ardından ağ ayarlarını sıfırla kısmından sıfırlama işlemi gerçekleştirilir. Bu sıfırlama işleminden sonra kayıt olan Wi-Fi şifrelerinizin de silineceğini ve Bluetooth ile bağlandığınız cihazlarla aranızdaki bağlantının kesileceğini unutmayın.

Yukarıdaki çözümleri uygulamanıza rağmen telefon arama yapmıyor sorunu devam ediyor olabilir. Bu durumda operatörünüzle iletişime geçin ve bulunduğunuz bölgede bir çalışma olup olmadığını öğrenin. Eğer bölgenizde çalışma yoksa aradığınız kişinin sizi engelleyip engellemediğini teyit ettirin. Bunun dışında arama yapmanıza engel olabilecek farklı bir sorun olup olmadığını sorun. Eğer operatörle sorununun üstesinden gelemediyseniz, hattınızı başka bir telefona takarak test edin. Farklı telefonda arama yapılabiliyorsa, telefonunuzdaki yazılım ve donanım kaynaklı sorunların giderilmesi için mutlaka teknik servise gidin. Hattınız farklı telefonda da çalışmıyorsa, hattınız fiziksel olarak hasar görmüş olabilir. Kayıtlı olduğunuz operatörün bir şubesine giderek yeni hat alabilirsiniz.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Telefonum arama yapmıyordu, teknik servise verdim 1 hafta telefonsuz kaldım, tekrar aynı sorunu yaşadım bu sefer sizin anlattığınız çözüm yolları ile denedim. risk aldım ancak telefonum şuanda sorunsuz çalışıyor. birde cihazın yanı sıra sim kartlarda sorunlu olabiliyor. arama yapmadığı zaman lütfen sim kartı değiştirin, ücretsiz sim kart veriyor operatörler.

  2. Anlatımınız için teşekkür ederim, telefon arama yapmıyor sorunuma yazınızdaki yöntemleri denedim ancak sonuç olmadı. cihazımı iletişim merkezine götürdüm ve hat değişimi yaptılar, her sorun telefon ile kaynaklı olmuyormuş. cihazımda takılı olan hat hem 4g destekli değilmiş hem de sim kart arızası yüzünden bu sorunu yaşıyormuşum. teşekkür ederim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.